Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Dechberoucí, bezkonkurenční a akční sc-fi klasika, která na svou dobu, byla revolučním filmem s ohromným množstvím speciálních efektů, za kterými stáli mágové Stan Winston a Dennise Muren. Pokud by jste měli vidět v životě jen jeden sci-fi snímek, tak rozhodně tenhle. :-)

Jurský park (1993)

Jako malý kluk jsem ulítával na dinosaurech, četl jsem si o nich v knížkách Zdeňka Buriana, kde byli neuvěřitelný ilustrace, který vypadali jako živý. A když jsem tenkrát viděl poprvý trikovou podívanou plnou rozpohybovaných prehistorických monster, byl jsem totálně ohromený. Ještě aby ne, dyť taky vypadali naprosto přesvědčivě. Po letech už sice poznám animatronický model a počítačovou grafiku, ale stále se jedná o triky na vysoký úrovni a na to, že je film už 19 let starý, tak to opravdu klobouk dolů. Líbila se mi úžasná hudba Johna Williamse, hlavně legendární motiv, ten nemá chybu, nebo sympatická skvadra v čele s doktorem Alanem Grantem nebo Johnem Hammondem. Stejně jako byl Terminátor 2: Den zůčtování trikovým průlomovým filmem v roce 1991, tak Jurský Park byl trikovým králem v roce 1993 a další roky po něm se spousta filmařů od něj učilo a brali si z inspiraci. Pro mě má dnes kultovní význam.

Armageddon (1998)

Jeden z nejlepších sci-fi akčních nářezů, fantastická hudba, famózní akce, skvěle zvládnutá režie, střih, sympatická paritčka hollywoodských herců v čele s Brucem Willisem a Benem Affleckem a neuvěřitelný spád, to je jen malý výčet jednoho z nejlepších akčních filmů devadesátých let. :-)

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Spieberg je prostě nejlepší režisér na světě a natočil nejrealističtější a můj absolutně nejoblíbenější válečný film v dějinách kinematografie, tedy spolu se Schindlerovým seznamem. Jestli někoho zajímá, jak skutečná válka vypadá a to bez jakékoliv cenzury, je tohle jasná volba. Jsem zastáncem válečných, syrově vypadajících filmů, protože jedině takhle se dá aspoň trošku představit ta neuvěřitelná hrůza, kterou si vojáci po celým světě museli prožít během obou světových válek. Není co dodat, tohle se opravdu musí vidět.

Titanic (1997)

Spousta lidí co Titanic vidělo, si myslí, že to je slaďáček pro holky, ale s tím musím hrubě nesouhlasit. Romantika hraje ve filmu jednu z hlavních rolí, o tom není pochyb, ale je to taky hlavně film o největší a nejtragičtější lodní katastrofě v dějinách. A je krásný, když divák může sledovat romantickou zápletku, která vydrží až do nejposlednějích chvilek tragédie. Film dnes patří mezi to nejlepší co se podařilo natočit a James Cameron dokázal, že film, který má tři hodiny dokáže být zajímavý, neskutečně dojemný, akčně monumentální a vůbec ne nudný. Kdo by to u tak dlouhý stopáže řekl. Výprava, kostýmy, speciální efekty všeho druhu, fenomenální hudba Jamese Hornera, hlavní herecký obsazení, včetně nevyjímaje našich skrytých, českých kaskadérů, který jsou ze všech svých filmů, na kterých pracovali, nejvíce hrdý právě na Titanic a kdo by se jim taky divil. :-). To vše nemám absolutně žádnou chybu a je vyvedeno k dokonalosti. Jak už dnes všichni víme, tento velkofilm s velkým V si vysloužil tu poctu největší, a to neuvěřitelných jedenáct cen akademie. :-)

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Bez diskuze pro mě nejvtipnější film s dvojicí Asterix a Obelix se skvělým a jedinečným českým dabingem. Nespočet kultovních hlášek a jedinečnýcc vtípků. Namátkou pár krásných citátů: :-) Briseradius: Konec. Šmytec. Šlus. Loučím se s tebou. Caius Obtus: Kam jdeš? Briseradius: Půjdu radši prodávat preclíky. (Vypadne z okna.) :-D Lazebník: (zženštilým hlasem) Milí hošové... svlíkněte se. :-D Obelix: Mám žaludek prázdnej jako špajz po svatbě.

Strážci - Watchmen (2009)

Velice netradiční komiksový film. Zacka Snydera mám velice rád, protože zatím dokázal z každýho filmu udělat vizuální orgie, který nemají ve filmový branži konkurenci. Má natolik osobitý a zajímavý styl, že je radost na to pohledět a Strážci nejsou žádnou výjimkou. Je pravda, že je film možná až moc natahovaný a upovídaný, ono totiž asi nebude jednoduchý chvilkama poslouchat vědecký řeči Dr. Manhattana, ostatně pomalejší vyprávění může někomu vadit, ale pro ty, který znají původní komiksovou předlohu to nejspíš nebude žádným překvapením a vědí, že tohle není normální komiksový film. Já jsem o původní předloze, až do uvedení snímku do kin snad nikdy neslyšel, a tak asi nejsem schopný, na plno ocenit kvality nebo chyby tohohle legendárního díla, ale i tak jsem byl příjemně překvapený a po skouknutí jsem si v hlavě zrekapituloval o čem to vlastně bylo. Možná jsem taky od toho čekal nějaou nadupanější jízdu, ale co, nemusí to být furt o tom stejným. Co se mi na filmu dost líbilo, tak jak už jsem říkal, tak je to vizuální stránka, která se věrně drží komiksu, retro styl, hudební složka sestavená ze známých písničkových hitovek, hlavní hrdinové začínající od nelítosnýho Rorschacha, drsně chovajícího se Komedianta, sympaťáka Sůvu a krásnou, sexy latexově vypadající Hedvábný Přízrak. Navíc, když si teď zpětně vzpomenu, která scéna mi v hlavě zůstane asi nejvíc, tak je to jednoznačně velice efektní bitka na začátku a následný titulkový úvod, který je podbarvený krásnou a známou písničkou od Boba Dylana s názvem The times they are a changin a moc hezky vysvětlují, jak to se superhrdiny vlastně v očích veřejnosti v dalších letech dopadlo a o tom to převážně je. :-)

Odvaha pod palbou (1996)

Není obvyklý, aby byl válečný film vyprávěný způsobem, kdy se prošetřují výpovědi jednotlivých vojaků posádky helikoptéry a nešťastný události, která se jim stala na jedný z jejich akcí. Původně jsem se toho trochu bál, ale i přes můj počáteční strach a malinkou nedůvěru, jsem věřil, že by snad mohlo jít o poctivý a kvalitně odvyprávěný film. Díky bohu za to, že jsem se nespletl. Výpovědi jednotlivých protagonistů se liší v maličkostech a o to působivější je pak to, když Denzel Washington usilovně zjisťuje pravdu a tím si vlastně zajišťuje pro sebe pozici pravdomluvnýho a svědomityho vojáka. Je taky moc fajn vidět například začínající hvězdu Matta Damona jako mlaďoučkýho kluka. Líbil se mi rozdíl mezi tím, když byl v civilu a když měl na sobě uniformu a byl ostříhaný. V civilu vypadal dost pohuble, kdežto v uniformě drsněji a připomínal mi jeho pozdější roli v Zachraňte vojína Ryana. Dále bych vyzdvihl překvapivě křehoučkou Meg Ryan a pochválil jí za její roli kapitánky, kterou zahrála velice přesvědčivě. No a jako poslední se mi pochopitelně líbil sám Denzel Washington a jeho úloha vyšetřujícího důstojníka. Na jeho herecký výkon si nikdy nemůžu stěžovat. Hudební složka, až na závěr film, nebyla příliš výrazná a chvilkama mi to připomnělo hudbu z později natočenýho Titanicu. To je asi tak všechno, film se mi moc líbil a rozhodně bych ho doporučil těm, kdo chce občas trošku zpomalit . ;-)

Temný rytíř (2008)

Christopher Nolan je prostě filmový génius. Batman Začíná byl první z jeho batmanovský trilogie a už tenkrát jsem se nesmírně rozplíval nad fantastickým vizuálním zpracováním, dokonalou hudbou Hans Zimmera a Jamese Newtona Howarda, poutavým příběhem, atmosférou Gotham City a já nevím čím vším. Když přišel Temný Rytíř, rozpoutala se nefalšovaná mánie a v tomhle díle o netopýřím hrdinovi Christopher Nolan vylepšil, ne-li rozšířil všechny aspekty prvního dílu. Dokonce i dvorní sladatelé zůstali stejný a to je jena jen dobře. Všichni Temnýho Rytíře vynášeli do nebeských výšin a já musím taky. Po všech stránkách propracovanější než jednička, příběhově zajímavější, bohatší a dokonalejší film. Když jsem poprvý koukal na plakát filmu, kde byla hlava Jokera s tváří Heatha Ledgera, říkal jsem si, že to je dost děsivý až nechutný Joker. Nevěřil jsem, že by Heath Ledger dokázal tak úžasně zahrát tak složitou postavu. S velikou radostí musím říct, že je to dosud nejlíp zahraná Jokerova postava, možná je to taky tím, že se Ledger snažil dát do tý role maximum a to za cenu psychických problémů. Všichni bohužel víme, jak to pro něj nešťastně skončilo. Joker ve filmu rozehrává neskutečně rafinovanou hru na kočku a myš, kde jsem do poslední chvíle netušil, o co mu vůbec jde a to se mi na tom hodně líbilo. Speciální efekty jsou na fantastický úrovni a akční sekvence jsou prostě sakra cool. Nolan prostě natočil další špičkový komiksový film a už teď se moc těším na závěrečný monstrózní díl týhle trilogie.

Robin Hood (2010)

Ridley Scott patří mezi moje nejoblíbenější režiséry a když jsem poprvý četl rozpačitý recenze na tenhle film, byl jsem zmatený a zklamaný zároveň. Dyť je to mistr historických filmů, řekl jsem si. Gladiátor se stal kultovním filmem a podle mýho názoru jeho další film z historickýho prostředí Království Nebeské je dost nedoceněný film. O to víc, jsem byl zvědavý, jak se zhostil legendy o Robinovi Hoodovi. A s velkou radostí musím říct, že jsem nebyl vůbec zklamán a opět tu máme další nesmírně povedený film z dávné historie. Pro tyhle historický filmy jsem měl vždycky velkou slabost a nemůžu si pomoct, mně se to líbilo moc, i když to byl dost jiný film o legendě Robin Hood.