Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Jako ortodoxní SW fanoušek jsem se konečně dočkal zklamání v podobě epizody "Síla usíná", protože tento název přesně vystihuje podstatu filmu. Filmařsky je to samozřejmě geniální, ale ještě aby nebylo, když měl J.J. neomezené prostředky a daný koncept celé ságy. Že je Star Wars dojírna peněz bylo jasné všem po megaboomu historicky první epizody. A nevnímal jsem na tom nic špatného dokud měly filmy nějakou myšlenku, poselství, příběh, na kterém vyrostlo několik generací. Ale Síla usíná je JENOM óda na komerci. V kině jsem nevěřil svým očím, a měl jsem pocit, že se dívám na remake celé staré trilogie v jednom filmu. Dočkáme se "realistických" (divácky neatraktivních) soubojů se světelnými meči, rodinné kostelace naruby, adorace droidů, původní postavy důchodového věku coby hlavní marketingový tah (zajímá vás totiž JEJICH příběh, ne nějakých nových nul), příběh, o kterém pořád nevím jestli je tak jednoduchý nebo tak složitý. Jen je to celé hezčejimoderně udělané, je to svižné rychlé barevné, a jediné čeho se nedočkáme, je to kouzlo, které pojí celou ságu dohromady tak, jako Síla buňky vašeho těla. Téměřř úplně chybí mystika (Síla, Jediové=důvod, proč sledovat SW) Pro mě je toto kouzlo plnohodnotně zastoupeno i v Nové trilogii (I,II,III - z toho nejnovějšího filmu, pevně věřím, trilogie nevznikne), protože, ruku na srdce, Skrytá hrozba je nablblá krávovina, ale pořád je to ORIGINÁLNÍ film, a dobrý pokus o nasměrování děje k propojení s původním dílem. Jak je z textu výše patrné, tohoto se však Síly chtivý divák v novém filmu nedočká. Už v kině jsem pochopil, proč se Lucas nechtěl ani zajímat o natáčení - téma bylo už vyčerpáno. A bez jakékoliv zášti můžu říct "počkejte si na DVD, tohle není třeba vidět v kině".

Ranař (2011)

Rocky na ledě

eXistenZ (1999)

Hodně, hodně, HODNĚ LSD! Prvních 40 minut jsem to chtěl vážně vypnout. Nemám nervy říkat si každou minutu WTF?! Ale když si zvyknete na zbraně z kostí střílející lidské zuby, biologické herní konzole vypadající jako něco fakt divnýho ze sexshopu, co se připojuje tenkým střevem do řitního otvoru nastřeleného do páteře, můžete uvidět skvělý nápad, ale v kulisách a kostýmech jako vystřižených ze středoškolského dramaťáku. 3 hvězdy z 5ti. Mrknu na to ještě jednou s heroinem v kapačce.

Vítejte ve Švédsku (2014) (seriál)

Poměrně velké zklamání. Působí to na mě, jakoby to dělala stávkující ČT. Neuvěřitelně jednoduché, naivní, předvídatelný každý druhý záběr.... Body udílím především za jakous takous sondu do švédské kultury, která je aspoň trošku tímto cizinci přiblížena.

Úsvit planety opic (2014)

Tož jsem se jednoho rána vzbudil, a řekl si, že je třeba nějak neuváženě utratit 180Kč. Jak jsem řekl, tak jsem udělal, a vyrazil jsem do multibiografu na Vopice. Nu, a film vo vopicích mě jako fakt sral! Nepřipadal mi ani skvělý ani špatný, prostě takový průměrný. Jestli něco nesnáším víc než Justina Bíbra, jsou to průměrné filmy. První půlka předlouhé stopáže mě ale absolutně nebavila, nezajímala, až jsem měl chvílema nutkání promazávat si smsky. Tomuto skvělému nápadu jsem ale nepodlehl, a začal jsem vzpomínat na památnou větu US prezidenta ze Dne nezávislosti, která by ihned vyřešila celé scénáristické trápení: Nuke 'em! Taky se mi hodně hodně hodně moc nelíbil casting, kdy často nebylo poznat kdo je vopice, a kdo je herec... Ale filmaří tak dlouho ždímali, až mi nakonec v jednu chvilku slzička přeci jen ukápla, ale ten dojemný okamžik byl okamžitě zasypán obrovksou hromadou hoven, které si už ani nevybavím. První Opice (2011) jsem viděl 3 krát (2x v kině), a těším se, až je zase uvidím. To nemůžu říct o Úsvitu, který příště hodlám vidět jedině na tvrdých drogách se zaraženým análním kolíkem.

Lore (2012)

Inu, jsem celkem spokojený. Vždycky mě zajímaly i okolnosti po Konci války, o době, o které se ve škole neučí, protože přece stačí, že jsme vyhráli :-) Jedná se o pěkně zpracovanou konfrontaci dvou světů těsně po tom co byly znovuspojeny, a kdy se všichni začínali tvářit jakože se nic nestalo (jak je to v jistém ohledu dodnes)... Zvláštní komorní film, kde hlavní problém mám asi s tím, že mladý žid ve filmu působí, že se zrovna vrací z profesionálního pětiboje, a ne z koncentráku (plus je to německý žid, takže v lágrech jistě strávil pár let a ne pár měsíců). To je n takový detail u autentičnosti. Trochu mě mrzí, že jsem moc nepochopil závěr filmu.

P.S. Miluji Tě (2007)

Příjemně strávený večer. Co mně hodně zarazilo hned na začátku, že jsem viděl sebe se svojí přítelkyní. P.S. Miluji ji :)

Odsun (2010)

Film jako takový není špatný. Ovšem co mi bylo trnem v oku bylo ztvárnění šéfů jako Hitler a Himmler, díky kterým jsem měl pocit, že se dívám spíš na parodii "Můj vůdce". Ono vlastně celkové pojetí tohoto tématu ukazuje, že Francouzi objevili Ameriku. Tvůrci to propagují jako nějaký horor dle skutečných událostí, plný hrůzných scén. Ano, ta doba a ty činy byly hrozné a děsivé, ale děly se mnohem mnohem horší, a stejně tak byly i zfilmovány otřesnější věci ohledně holokaustu. Jen namátkově "Pianista" nebo "Schindlerův seznam" udělal na všechny mnohem větší dojem. Nebo "Šedá zóna" přímo ukazující zvěrstva z Osvětimi... Ale chápu, že pro Frantíky je zdrcující už jen to přiznání, že se podíleli na spolupráci s Němci, když dodnes tolik nesnáší je i jejich jazyk....

Karate Kid (2010)

Tak vám přátelé nevím, co si mám o tomto počinu myslet. Po jeho shlédnutí jsem více či méně zklamán. Jak už to u některých filmů bývá, trailer a propagace jsou mnohem lepší než film samotný. V ukázkách byly ukázány všechny scény, které byly více atraktivní. Problém je ten, že divák očekává tyto ukázky rozpracovány v samotném filmu, ALE ve filmu jsou tyto scény přesně tak jako v trailerech. Není tam velice nic navíc. Samotný příběh přesně kopíruje původní zpracování starého Karate kid, což není na škodu, ale pakliže jste pamětníky, nic nového vám to nedá.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Las Vegas je zábavnější - zajímavější případy, prostředí atp. A na psychické úrovni je Horacio úplně jako Walker Texas na té fyzické :-)