Nanking! Nanking! (2009)

Pro mě jasná záležitost. Každý se musí sám podívat (teda pokud na to má náturu) a potom zhodnotit. O nankingském masakru jsem toho přečetl hodně, a to z různých zdrojů. S naprostou jistotou si dovolím tvrdit, že lepší filmové zpracování snad nemůže a ani nebude existovat. Černobílá je na místě, stejně jako pohled na celou událost z několika různých pohledů, včetně japonského vojáka. Všechny scény byly velmi silné, ale mě se nejvíc líbil začátek, ve kterém pár zdecimovaných čínských vojáků (často ještě dětí) bojuje v ulicích. Následná likvidace několika tisíců zajatců různými způsoby, od zastřelení až po ubodání bajonety mi také sebrala dech. Pro nás je neskutečné si představit, jak se mezi sebou musí tyto dva národy nenávidět.

Generation Kill (2008) (seriál)

Další výborný válečný seriál z produkce HBO, který prostřednictvím jedné průzkumné jednotky mapuje válku v Iráku, a rozhodně si u toho nebere servítky. Za nejlepší považuju závěrečnou scénu posledního dílu, ve které si vojáci pouští video z jejich kampaně a postupně si uvědomují, že to všechno stálo za h*vno.

Prokletý ostrov (2010)

Další vynikající psychothriller, který je pro úplné docenění třeba vidět minimálně dvakrát. Vážně nemám co vytknout - herci vynikající, režie bravurní, hudba podmanivá a závěrečná pointa mě také potěšila. Di Caprio udělal od Titaniku (kde se mi hnusil) velký krok kupředu. Kupodivu mu sednou role drsňáků, ať už v Krvavém diamantu, či přímo v Prokletém ostrově.

Zvrácený (2002)

Snímek zvrácený jak formou, tak obsahem. Jeden z těch filmů, při kterém se zamýšlíte nad tím, do jakých pekel náš svět spěje. I já musím zmínit 2 nejdrsnější scény - rozmlácení hlavy hasičákem a samotný akt znásilnění, které jsou natočeny beze střihu a tím pádem velmi sugestivně. Ke konci (začátku?) film sice trochu upadá, ale stejně dávám 4*. Herci a zvláště pak Monica Bellucci si to zaslouží.

Bez soucitu (2010)

Film, který se perfektně hodí pro odreagování. Stačí vypnout unavený mozek, a pak už se jen stačí kochat touto nekompromisní akční řezničinou. Ústřední dvojice Rhys Meyers-Travolta funguje dobře a akční scény jsou natočeny dost líbivě.

Hallam Foe (2007)

Jamie Bell zahrál dobře jako vždy, ale to nemění nic na faktu, že jsem se u sledování tohoto filmu příliš často nudil.

Rec 2 (2009)

Vynikající pokračování, které se drží neúprosného tempa prvního dílu. Přestože se vše odehrávalo ve známém domě, byl jsem nesvůj skoro při každém záběru kamery. Evropané opět ukázali, že v žánru hororu se s nimi Američané nemohou měřit. Vsuvka s teenagery byla trochu zbytečná, ale nějak výrazně mě nerušila. Kéž by se nastavená laťka podařila udržet i třetímu dílu. Konec je dost znepokojivý. Jsem zvědavý, jak se tvůrci poperou se změnou prostředí.

Pokrevní bratři 2 (2009)

Nečekal jsem, že by po devíti letech mohlo vzniknout takhle dobré pokračovaní. Do jedničky jsem se okamžitě zamiloval a patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Dvojka ji sice v mnoha ohledech kopíruje a zdaleka nedosahuje její kvality, přesto mě bavila. Dvojice bratrů je pořád stejně cool, Rocca nahradil švihnutý Mexikánec, který mně však nevadil tolik jako jiným uživatelům. Naopak se s nimi shoduji v názoru na Julii Benz, která Dafoemu v roli agentky nesahá ani po kotníky. Trojka na sebe nenechá dlouho čekat, závěrečné záběry mě dost navnadily... Snad na ni nebudeme čekat dalších deset let :).

Svatý boj (2001)

Tento film, ač je velmi opomíjen, se u mě řadí na stejnou (možná i krapet vyšší) úroveň jako Kult hákového kříže. Narozdíl od něj se nesnaží nijak moralizovat a nedívá se na svět černobíle. Myšlenky v něm obsažené mají něco do sebe a vnímavější publikum zajisté donutí k hlubšímu přemýšlení. Postava rozpolceného Dannyho je skvěle zahraná Ryanem Goslingem.

Gauneři (1992)

Konverzační "tarantinovka" s plejádou výborných herců, která se takřka celá odehrává v jednom skladišti. Obsahuje vše, na co jsme u tohoto režiséra zvyklí - cynický humor, brutalitu, krev a pár chytrých a zábavných dialogů.