Pouta války (2004)

Co se týče technické stránky filmu a bitev vůbec, jedná se o to nejlepší na co jsem zatím během válečných snímku narazil (a že jsem jich neviděl málo). Příběh nedosahuje psychologických a filosofických hodnot, které s sebou nese Apokalypsa, Olověná vesta či Četa, ale spíše útočí na divákovy emoce. Patos narozdíl od amerických válečňáků nezosobňuje vlajka a moralizující kecy, ale strastiplná cesta dvou bratrů celým korejským konfliktem. Tento patos mně kupodivu nijak nepřekážel, možná s vyjímkou konce (už vím z čeho si utahovala Tropic Thunder :-D). Ta trochu příliš vykonstruovaná zápletka v druhé polovině mi trošku vadila, ale ve výsledku je mé 5* hodnocení neochvějné.

Saw 5 (2008)

Vzkaz pro tvůrce: Prosím přestaňte točit další díly! S přehledem nejhorší díl, ani konec už není taková rána pod pás jak u předchozích filmů. Autorům už prostě dochází nápady. Těží ze jména prvního Saw a mají zaručeno, že i na Saw VI se opět naplní kinosály.

Saw 4 (2007)

Pasti jsou opět o něco originálnější (nevím kam na ně tvůrci pořád chodí). Krve oproti předchozím dílům dost přibylo. Po už dost drsné Jigsawově operaci hlavy přichází jeho pitva, která je ztvárněna do nejmenšího detailu a je skutečně pro fajnšmekry :-). Flashbecky nejsou vůbec na škodu a opět nám přibližují příčiny Johnova konání. Po technické stránce se jedná o dobře odvedenou práci, bohužel za ní pokulhává trochu děravý scénář. Již tradiční konec s deseti střihy za půl minuty (:-D) je o něco horší než v předchozích dílech, rozhodně tolik nevyrazil dech jak ty minulé. Ač je to zázrak, tenhle díl posouvám na druhé místo za nedostižnou jedničku. Série Saw se skutečně podařila, vzhledem k návaznosti se dá sledovat skoro jako seriál.

Saw 3 (2006)

Nejbrutálnější, ale bohužel zároveň nejnudnější díl (jako vždy s vyjímkou konce). Saw 3 oproti dvojce víc navazuje na jedničku, dozvídáme se něco navíc o Jigsawovi a Amandě, ale i tak není výsledný dojem dobrý. Děj je jaksi překombinovaný a střih zmatený. Netuším, co nám tvůrci zamýšlejí ukázat ve 4. díle, asi to budu muset zjistit. Žádnou slávu nečekám.

Saw 2 (2005)

Na druhý díl mi to nepřipadalo vůbec špatné, určitě jsem čekal o dost horší film. Oproti jedničce se velmi zjednodušil příběh. Napětí a atmosféru vystřídala trochu brutálnější akce (i tady jsou pasti velice originální). Proč tedy dávám 3* ? Ano, je to opět kvůli tomu konci. Rozuzlení je dost nečekané a ve spojení s dobře známým hudebním doprpovodem vás navnadí na další díl. Ačkoli vím, že bude zase o něco slabší, musím se na něj co nejdříve podívat.

187 - Kód pro vraždu (1997)

Drsný pohled na situaci v americkém školství. Člověku je až špatně, co je vůbec možné. No myslím, že u nás to bude za pár let vypadat taky tak. Pomalejší rozjezd filmu vynahrazuje skvělý konec s ruskou ruletou ála Lovec jelenů (už jsem přestal počítat filmy, ve kterých se tato replika objevuje).

Saw: Hra o přežití (2004)

Nejprve to bylo vše trochu rozporuplné, asi do poloviny filmu jsem o 5* nepřemýšlel. Ale konec byl fakt něco. Asi minutu jsem ještě napjatě seděl a s otevřenou pusou zíral na ubíhájíci titulky. Nechci Saw srovnávat se Se7en, to už nic nikdy nepřekoná. Saw je však zdaleka nejlepší film svého žánru, který jsem za poslední roky viděl. I když jsem neodolal a trochu jsem se o film před jeho projekcí zajímal, zůstal jsem v očekávání a nejistotě po celou stopáž. Nechci si vzhledem ke zdejšímu hodnocení promítat další díly, ale alespoň dvojku si budu muset kvůli tomu údernému a nečekanému konci zaopatřit.

Nuda v Brně (2003)

Přemýšlel jsem i o 4*, ale kvůli trochu natahovanému a nudnějšímu konci jsem si to rozmyslel. Tato hořká komedie je v našich končinách něčím neobvyklým a stojí za zhlédnutí. Budař ukazuje maximum ze svého hereckého umění a už jen pohled na něj mi lechtal bránici. Nejvtipnější postavu měl na starosti Pavel Liška - jeho obsazování do podobných rolí se již stává poviností.

2001 maniaků (2005)

Pro někoho to může být těžko ztravitelný film, pro vyznavače hororů a šibeničního humoru zase lahůdka. Já patřím k těm druhým. Zápletka postavená na pomstě jižanských obyvatel Pleasant Valley vůči všem seveřanským návštěvníkům mi přišla zajímavá, a jelikož jsem ve válce fandil Jihu, nemohlo tomu být jinak i v tomto filmu :-D. Záporákům včele se sympatickým jednookým starostou jsem od srdce fandil, narozdíl od partičky obětí (možná s vyjímkou dámského osazenstva :-D). Film se nejprve tváří jako přiblbá teen komedie, která postupně přehází od soft porna až k brutálnímu hororu. Teda ne že bych se bál. Toto béčko se mi velice líbilo, hlavně díky dostatku humoru a také velkému počtu originálních úmrtí.

Suprhrdina (2008)

Časy kdy se točily parodie jako Žhavé výstřely a Bláznivé střely jsou nenávratně pryč. Superhrdina je jejich velmi slabým odvarem (pokud se s nimi vůbec dá řadit do stejného žánru). Nutno podotknout, že o většinu zábavy se stará legendární Leslie Nielsen, který zachraňuje takřka celý snímek a jeho absence v prostřední části filmu je více než citelná. Oproti tomu, co se dnes točí za trapné parodie to ještě celkem ujde.