Million Dollar Hotel (2000)

Mně tohle strašně dostalo, a to ne proto, že miluju U2. Kdyby to byla nuda s písničkama U2, radši bych si pustil DVD se záznamem nějakého koncertu než koukat na film. Ale Wenders opět ukázal, že je skvělý režisér. Bizarní hotel uprostřed moderního velkoměsta, hotel s přídechem starých časů, bizarní obyvatelé, skrývající ve svých duší hodně roztodivné touhy a frustrace. Pomalé rozplétání příběhu, krásná práce kamery, krásná hudba (jsme u toho:)... Pro Wenderse musí mít člověk pochopení, milovníci popcornovek tohle nemůžou nikdy chápat.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Doba ledová 2 - Obleva... Obleva bohužel postihla i kvalitu filmu, který je ve srovnání s jedničkou o stupínek horší. Vedle vtipem hýřícího prvního dílu je ten druhý vlažnější a fóry bohužel velmi často střídají hluchá místa. Režisér Carlos Saldanha rozšířil příběh o mamutí love story, která příliš za srdce nevezme, užvaněného Sida potom lehce do pozadí odsunují dva ztřeštění vačicovití bratři, jejichž fórky jsou tu vtipné, tu méně. Ostatně jako celý film. Příběh je díky tomu hodně nevyrovnaný, jeho finále při prolomení ledovců a záplavě pak také zrovna dvakrát emoce nebudí. Co ale vedle špičkové práce animátorů zůstalo naprostou bombou, jsou intermezza krysoveverky Scrata. Přestože je to stále „na jedno brdo“, věčná Scratova honba za vytouženým žaludem nabízí nejlepší momenty celého filmu.

Terminál (2004)

Proč ne? Proč by si i Spielberg nemohl natočit romantickou slaďoučkou oddychovku? Po všech stránkách hollywoodského filmařského řemesla profesionálně odvedená práce se skvělým (jako vždy) Tomem Hanksem. A že je ten konec překypující sentimentem? Kdyby všechny ostatní "sentimentální" kusy byly takhle zpracované, to by bylo bájo...

Collateral (2004)

Dechberoucí, dynamické, se skvělými herci, brilantním scénářem, skvělou režií... akorát to mělo jednu vadu, a to tu, že to skončilo :)

Základní instinkt (1992)

Hm... Fakt vynikající film. Jde z něj to, co by na diváka mělo jít z každého správného filmu. Brilantně zpracované lechtivé téma, které diponuje výborným scénářem s perfektně časovanými zvraty v ději a hlavně skvělými hereckými výkony dua Douglas - Stone. Tuhle dámu jinak moc nemusím, ale tohle jí fakt sedlo přesně na tělo.

Můj Nikifor (2004)

Krystyna Feldman je naprosto dokonalá, nevědět, že hlavního hrdinu hraje tahle babka, nepoznáte to ani omylem. Jenomže to je asi tak jediné pozitivum tohoto filmu, který je bohužel strašně roztahaný a nudný, jakoby jeho jedinou záminkou bylo obsazení zmínené herečky do titulní role.

Match Point - Hra osudu (2005)

Woody Allen zpracoval téma, že není důležité být dobrý člověk, ale hlavně mít štěstí, opravdu hodně atypicky ve srovnání se svým režijním a scénáristickým stylem. Nebýt úvodních titulků a stylu některých dialogů, nepoznáte, že je to Woody. Pryč jsou směšné situace, pryč je užvaněný neurotik. Seriózní drama, kde nevítězí dobro, má poklidné tempo, důkladně prokreslené charaktery a výbornou pointu. Lehkým minusem je snad jen to, že závěrečná půlhodinka mohla více gradovat, ale přesto – bravo, Woody.

Návrat draka (2004)

Návrat draka je na neštěstí komedií nepříliš vtipnou, plnou přehrávajících herců, tupých hlášek („Přiznávám, jsem gay. Ale jsem loajální!“) a očekávaného vývoje příběhu. Zkrátka béčková komedie, kde je opravdu všechno do puntíku béčko. Nejvtipnější je na tom celém cameo Jackieho Chana Pokud si hodláte mdlý dojem z filmu ještě více umocnit, zvolte na DVD otřesný dabing, který se k filmu z asijského prostředí hodí jako bílé tenisky ke společenskému obleku.

Mlha (2005)

Očekával jsem horší výsledek, musím objetivně přiznat, že to zase není taková tragédie - viděl jsem už mnoho horších filmů. Originál je samozřejmě lepší - jak už o remaků bývá -, nicméně i této verzi se některé věci povedly. Nejprve co se mi nelíbilo: značná délka, která rozmělňuje děj; horší budování atmosféry a přílišný spoleh na provařené lekačky; některé trapné postavy; nijaká ouvertura do děje (vyprávějící děda byl skvělý); vynulovaný kněz Malone. A teď to, co se mi líbilo: sympatičtější hlavní dvojice (Welling - Grace), zdůraznění starých událostí a závěr. Ano, závěr. Bylo dobře, že jej remake pojal zcela jinak než originál, díky tomu je to přece jen alespoň trochu ozvláštněné a zajímavé. I když asi musíte trochu věřit na reinkarnaci, jinak si to totiž nevysvětlíte :) Protože ale zápory převažují nad klady, dávám celkově 2*.

V jako Vendeta (2005)

Troufám si tvrdit – jeden z nejodvážnějších politických filmů posledních let. Proč? I terorismus může být správným prostředkem, pokud povede ke svržení vládní tyranie, hlásá film. Není to tak negativisticky černý šálek kávy jako třeba Fincherův Klub rváčů, snad pro jeho komiksovou předlohu. Zatímco některé komiksové adaptace sázejí hlavně na akci, Vendeta stojí na popichování současných politických poměrů ve světě. V tom je její největší síla – akční scény, kterých není moc, sice vypadají efektně, ale nejsou jádrem filmu. Trochu škoda, že trailery byly takto prezentované, je tady totiž mnohem víc toho, co diváka osloví. Toť výtka k prezentaci filmu, protože může „akčnější“ diváky zklamat. Story se rozvíjí v prostředí futuristického, dekadentního, Londýna, z nějž dýchá chlad, strach a negace. Dá se říci téměř „orwellovské“ prostředí, které přesně pasuje k vyprávěnému příběhu. Jeho politický rozměr čeří romantická linka mezi hlavním hrdinou – mstitelem V s tváří ukrytou pod tajemnou maskou a osiřelou dívkou Evey, jíž se V ujme. Trochu by se dalo říct futuristická variace na Fantóma opery, kde prostředí opery nahrazuje území totalitního Londýna. Mimochodem, volba Natalie Portman pro roli Evey byla trefná volba, v potemnělém světě působí jako poupě růže uprostřed spáleniště. A Hugo Weaving a.k.a. mstitel V? Důkaz toho, že k výbornému výkonu není obličej nutně třeba.