Místo v životě (2006) (seriál)

Ta vyklepaná kamera, to má být jako vtip? Snaha o inovaci? Nedá se na to koukat! Hlavní kameraman Tomáš Juříček musel být v době natáčení asi pod vlivem nějakých omamných látek. Nebo jeho jediná předchozí kameramanská praxe bylo rodinný video od moře. Je to hrůza, která zabíjí celý seriál.

Team America: Světovej policajt (2004)

Povedená parodie na akční filmy á la Jerry Bruckheimer!!! Výborně jsem se pobavil. A pak... u vystřižené scény nazvané "Team America Ate My Baby" jsem byl úplně hotový :) Na to ať se podívají všichni fanoušci Michaela Moorea :) Škoda, že to nebylo i ve filmu!

Žena mého muže (2003)

Český název filmu a jméno Gérarda Depardieua může bez znalosti dalšího vyvolat dojem, že se jedná o další francouzskou třeskutou komedii. Chyba lávky. Je to psychologické drama s erotickým podtextem, drama jako řemen a strašně mě překvapilo. Marně mě napadá, co bych tomuto filmu vytknul, asi proto, že jsem od něj očekával průměr a dočkal jsem se nesmírně zajímavé podívané. Přestože sex a erotika je hlavním tématem, režisérka Anne Fontaine neukázala vůbec nic z toho otevřeně, jak je dnes zažitým pravidlem scénáristů a režisérů. Všechno se odehrává pouze v rovině vyprávění, na bázi výborně napsaných dialogů. Scénář má švih, nenudí a v závěru si na diváka tvůrci připravili vynikající pointu. Decentní Depardieu, výborné obě herečky, atypický milostný trojúhelník, i když vlastně... ale nic už, běžte se na to podívat! ;)

Univerzální uklízečka (2005)

Není to sice nijak úchvatně originální, ale rozhodně to JE vtipné. Rowan Atkinson dokazuje, že si na větší ploše krásně poradí i s jinou postavou než jen s bláznivým infantilním pošukem. Docela jsem se obával výkonu Patricka Swayzeho, ale jeho slizký golfový Amík mě celkem překvapil - asi mu to sedělo "na tělo" :)

Honzíkova cesta (1956)

Film je více méně doslovným přepisem Říhovy knížky, některé výrazné pasáže ovšem scházejí. Například „kultovní“ kapitola o družstevním vajíčku. Režisér zřejmě vycházel z toho, že dědeček už dříve Honzíkovi princip družstevnosti vysvětlil na bázi koníka, vajíčkem se tedy asi nechtěl opakovat. Kladem filmu – vedle struny nostalgie – jsou představitelé dětských rolí, záporem totální absence nějaké zápletky. To ale vzhledem k literární předloze nemůže překvapit.

Libertin (2004)

72 % - Libertin je určen hlavně pro náročnějšího diváka, fanoušci Johnnyho Deppa by ho ale určitě neměli minout. Depp rozehrává parádní hereckou etudu, je očividné, jak mu znázorňování podobných týpků činí herecké potěšení. Jeho výkon nemá chybu, herec jde až na úplné dno svého talentu – a že je hodně hluboké. Ve světle toho pak další postavy působí trochu méně výrazně, dokonce až nudně: Deppovi pouze sekundují a v jeho světle se ztrácejí. Jinak Libertin nabízí opravdu působivou atmosféru neutěšených středověkých let (práce kamery, světlo, výprava). Tahle „deka“ je hodně povedená a vyvolá ve vás pocit opravdové tísně. A ještě jeden postřeh, Samantha Morton se mi mnohem víc líbila dohola jako Tušitelka z Minority Report než jako rebelující herečka ze 17. století. Tady mi trochu vadila...

Hranice života (2005)

Po kouzelné Zemi nezemi nám Forster předkládá pořádně husté sousto, které rozlouskne asi málokterý divák. Mně se to nepodařilo. Expozice do filmu a následné řešení zápletky je vystavěno opravdu špičkově, napětí roste s každou minutou. Jenomže v době, kdy se chléb láme a jde se do finále, se děj zvrhává v totální psychedelii, kterou si běžným filmovým vnímáním nemožno vysvětlit. Všechny náznaky, jak by to mohlo být, padají a zůstává je-diné poselství – všechno je jen iluze. Pro kdejakého diváka asi trochu depresivní end Rozhodně to není film na jediné podívání, jsem zvědav, až ho budu mít na DVD, jak ho budu vnímat podruhé (jestli bude ještě potřetí, težko říct).

Show začíná (2005)

Judi Dench je prostě okouzlující lady, která má šarm, charisma a všechno, co má správná herečka mít. S Bobem Hoskinsem vytvořila správnou dvojku. I když je téma jak dělat kabaret / muzikál na první pohled nudné, Frearsovi se z námětu podařilo vytěžit maximum a vznikl svěží komediálně dramatický kousek. Vadila mi tam akorát Kelly Reilly, se kterou se teď roztrhl pytel (Erasmus 2, Pýcha a předsudek, Libertin), i když je to podle mě - zatím - jen průměrná a nepříliš pohledná herečka.

Spojenec (2006)

Tak tohle Spike Lee trefil téměř přesně. Zejména první dvě třetiny filmu letí jako voda v rozvodněné řece, nemáte vteřinu k nadechnutí se. Výborně vybudovaná atmosféra, postavy sice trochu šablonovité, ale vůbec to nevadí. V poslední fázi - od chvíle, kdy je zápletka v bance rozpletena - film malinko ztrácí grády a konec jsem si přál trochu vygradovanější, přesto se to fakt povedlo. 4*