Trosečník (2000)

70 % - Herecký koncert Toma Hankse. Takováhle kláda prověří, jestli na to nejen herec, ale i režisér má nebo ne. Hanks a Zemeckis ukázali, že jsou první liga. Pasáž na ostrově je skvělá a je vidět, že i jeden herec při svém talentu, režisérově nápaditosti a dobře napsaném scénáři může publikum strhnout. Souhlasím s tím, že bych trochu zrychlil konec, aby působivost "ostrovních" minut nevyvanula.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Tak by mě zajímalo, kde udělali soudruzi v čele s Georgem Lucasem chybu... Nikde, přátelé. SW III je naprosto dokonalé uzavření sextalogie (jejím třetím dílem), které naprosto bere dech. Podle mě jednoznačně nejlepší díl celé série. Emocionálně vypjaté na maximální hranici, absolutní vrchol přichází při "reinkarnaci" Dartha Vadera. Jasných 5*

Ostrov (2005)

80 % - Vizuálně dokonalé, cool záběry, přesně dobarvené. Slušná dynamika příběhu, na ty dvě hodiny to letělo velmi slušnou rychlostí. Snad mohl být větší drive v závěru, přesto jsem se ale nenudil. Michael Bay má popcornový žánr promakaný a je mi opravdovou záhadou, proč Ostrov v USA propadl. Znám "iks" mnohem horších filmů daného žánru, které Amíci přijali s neuvěřitelným jásotem.

Lupiči paní domácí (2004)

73 % - Utáhl to Tom Hanks, bez něj by to byl pouhý průměr. Některé vtípky povedené, ale celkově mi to přišlo jako takoví slabší Dannyho parťáci.

Zbytečná krutost (1984)

"Ty krávo, to je teda hustý..." Jinak se to vystihnout nedá. Jen jsem zíral, jak to ubíhalo k tomu konci. Fakt drsárna jako blázen.

Million Dollar Baby (2004)

Sportovní filmy často trpí jedním - z mého ryze subjektivního pohledu - význačným neduhem. Jejich dějová linka je strašně čitelná, předvídatelná, plná klišé a na konci tryskají gejzíry oslavných emocí, míšené s pořádnou dávku sentimentu. Čili jako pohádka. Million Dollar Baby je ovšem úplně jiná kategorie. Začátek sice stejný jako ostatní sport-movies, hrdinka se přes překážky dere dopředu, zatíná zuby a nedá se zlomit. Klíčový brejk je tady ale úplně jiný a posílá film tam, kam se jiné sportovní snímky nedostanou. Proto mě to tak moc oslovilo. Moment, který film nasměroval osudovým směrem, by se samozřejmě dal natočil více mainstreamově, tedy že hrdinka by ten "záhul" nakonec rozdýchala a v grandiózním sentimentálním finále by kopírovala klasické sportovní kusy, Clint to ale udělal jinak. Chytřeji, působivěji, naprosto perfektně. 5*

Ztraceno v překladu (2003)

Krásné melodrama jako ze života. Tak civilní, tak obyčejné, tak prosté - a právě proto tak kouzelné. Ztraceno v překladu má plno tak silných momentů, které svazují uzel v krku. Jsou to vteřiny, okamžiky... Bob přijíždí do Tokia... Na karaoke párty zpívá More Than This... Momenty křehké intimity, které říkají vše. Je tu i krásně decentní humor (Santori rules), a ten závěr... Co dodat, než že tenhle film nemá chybu?

Americká krása (1999)

Drsné, až zákeřné, naprosto hypnotické. Bravurně zpracované téma o temných stránkách lidských duší, ať jsou maloměšťáci nebo měšťáci, Američani nebo Češi. Drama ostré jako břitva, načasované jako bomba, vycizelované jako švýcarské hodinky. 5*

Bělásek (1995)

Téma outsidera vysmívaného a utlačovaného většinou sice vskutku není niajk originální, to přece ale ještě neznamená, že krásný film musí mít nutně originální zápletku. Záleží především na tom, jak je zpracovaná. Salvovi se to povedlo bravurně. Ano, je to velmi dojemné, ale přesně v mezích.

Příběh žraloka (2004)

K filmu jsem usedal s despektem, ze všech stran se valila lavina, jakej je to propadák. A možná i díky tomu mě to mile překvapilo. Příběh žraloka měl nevýhodu, že vznikl až po Nemovi, a tak ho mnoho lidí odsoudila právě u tohoto důvodu. Zajímavé by bylo, jak by by se hodnocení lišilo, kdyby nejdřív vstoupil do kin Žralok a potom až Nemo. Odvažuju se tvrdit, že by to možná bylo právě naopak.