• Romantický

Flying Home (2014)

Príjemný romantický film, s Jamie Dornanom v hlavnej úlohe, na ktorom oceňujem hlavne prostredie, do ktorého je dej vsadený - téma chovu holubov, chovateľa (veľmi uveriteľný Jan Decleir), pre ktorého rodinné väzby a citové spomienky znamenajú viac, ako peniaze, na pozadí vojnovej historky... I keď dej predvídateľný, v tomto garde to bolo super.

Než jsem tě poznala (2016)

Tak dobre to vyzeralo... Dobré obsadenie, krásna hudba, dojímavý dej. Will zostáva po nehode na vozíku a potrebuje opatrovateľku a spoločníčku. Jeho doterajšia známosť si totiž po tejto vážnej udalosti našla iného a to rovno Willovho najlepšieho priateľa. Lou sa snaží prispievať na chod domácnosti a je preto nešťastná, keď príde o prácu. Podarí sa jej objaviť inzerát a tak sa stretáva s Willom. Ten ju zo začiatku viac - menej ignoruje, no nakoniec si Lou začína nachádzať cestu k jeho srdcu. Emilia Clarke je fajn herečka, ale tá jej gymnastika obočia je po určitom čase už riadne otravná. Dalo by sa tváriť aj normálnejšie a menej afektovane. Will je po nehode rozhodnutý skoncovať so životom. (Paradox - vo filme je záber na jeho ruku s jazvou a rodičia sa hádajú o jeho zámere ukončiť život, o čo sa vraj pokúsil už predtým... No neviem, ako niekto, kto má ochrnuté všetky končatiny, si môže siahnuť na život.) Lou sa s tým nechce zmieriť. Dúfala som a čakala, že láska, ktorá si v ich srdciach našla miesto, dokáže zmeniť postoj Willa a uvedomí si, že jeho život má význam, i keď je na vozíku. No riešiť svoj problém tak, že radšej zomriem, pokiaľ môj život nie je na 100 % podľa mojich predstáv, tak to je tuhá káva... Výbava jeho vozíka, možnosti dostať sa hocikde, veď nebol odkázaný na jedno miesto kdesi v kutici... Našiel spriaznenú dušu, ženu, ktorá ho ľúbila takého, aký bol. Asistovaná samovražda ako riešenie problému – to je podľa mňa už vrchol. Celý film tým u mňa klesol veľmi, veľmi hlboko. Toto je výsledok konzumnej doby a spoločnosti, ktorá stráca pojem pravých hodnôt v živote!

Vůně vanilky (2001) (TV film)

Tvorbu J. Stracha mám vo veľkej obľube a jeho filmy sú pre mňa z českej produkcie tie najlepšie a najkvalitnejšie. Tento ma veľmi zaujal svojimi dokonalými reáliami vidieka z konca vojny a ako dušu romatickú aj romatickou zápletkou. Pre mňa excelentní herci, ktorí pasujú do svojich rolí, úžasne zahraté, výborné gradovanie atmosféry v dome, kde si hl. hrdinka Anna sníva sen o vlastnej cukrárni a jej manžel, ktorého „dostala“ po svojej nebohej sestre aj s trojicou detí, zase vidí naplnenie v hospodárení a kôň je pre neho najviac. Páči sa mi záverečné rozuzlenie, kde sa Anna i napriek krátkemu romániku s americkým vojakom a možnosti vysnívanej slobody ďalšieho života, rozhoduje pre zodpovednosť a vracia sa k svojmu zákonitému a jeho deťom. (Častokrát býva preferované práve iné riešenie – využiť a užívať si, bez zodpovednosti a následkov.) Preto oceňujem tento záver, v ktorom víťazí pochopenie pre potreby blížnych, obetavosť a skutočná láska.

All of my Heart (2015) (TV film)

Veľmi príjemný romantický film, dobre vybraní predstavitelia... Jenny, čakajúca žiadosť o ruku od svojho priateľa, ktorý uprednostní kariéru. Výborná kuchárka, túžiaca otvoriť si raz reštauráciu...Dozvedá sa o zdedení polovice domu – druhá pripadne mladému mužovi - Brianovi, ktorý by ho najradšej hneď predal. Ona v dome vidí budúci penzión, v ktorom by ponúkala svoje vlastnoručné kuchárske výtvory... Nakoniec sa dohodnú, že ho Jenny postupne vyplatí a dom jej zostane. Brian stráca svoju prácu a je nútený nasťahovať sa do domu. Postupne sa zbližujú, ich spoločné bývanie v zdedenom dome prerastá do vzájomnej náklonnosti. Bývalý partner Jenny začína žiarliť a odhodlá sa požiadať ju o ruku. Jej srdce už však patrí Brianovi...Pekné prostredie domu, pred ktorým sa pasie koza, onedlho privádzajúca na svet kozliatka...To nemá chybu! Dej prešpikovaný vtipnými hláškami, ktoré nie sú silené... citlivo podaný príbeh rodiacej sa lásky. Potešili i ostatní predstavitelia, mňa najmä Edward Asner, známy z filmu Vianočný pozdrav.

Mastičkář (1981)

Pred mnohými rokmi som sa dostala ku knihe a tá ma uchvátila a nemohla som ju pustiť z rúk. Keď som sa dostala do kina na natočený film, bolo to čosi úžasné – tak krásne a dojímavé scény, pri ktorých sa plakalo. Bohužiaľ, tak, ako bol natočený pôvodne, som ho už viac nevidela. Vtedajšia politická suita nedovolila jeho premietanie – z jedného filmu sa stali dva diely, najkrajšie a najhodnotnejšie scény boli poriadne zostrihané. Nikdy nezabudnem na scénu po operácii Marienky, kedy mastičkár čaká, či sa preberie a ona otvára oči...On klesá na kolená a vrúcne ďakuje Bohu za jej záchranu. Toľko pokory a vďačnosti! Úžasne spracované, výborné výkony hlavných predstaviteľov, krásne reálie poľského vidieka a nádherná , silná hudba. Podľa mňa klenot kinematografie – skvelý film so silným posolstvom ľudskej láskavosti, nezištnosti a dobroty.

Tootsie (1982)

Pre mňa jedna z najlepších komédií. Treba brať do úvahy 80-te roky – v tom čase niečo úžasné. Dustin Hoffman v jednej zo svojich najlepších rolí (snáď okrem Rain mana). Herec bez príležitostí sa rozhodne vydávať za ženu, aby dostal miesto v novom seriály. Michael sa mení na Dorothy, seriál je veľmi úspešný...Zamiluje sa do mladej kolegyne a jej otec zase do neho, ako ženy. Vznikajú zábavné, paradoxné situácie. Svojej úlohy sa zhostil parádne - Dustin bol tak presvedčivý vo svojom prestrojení, že skúšal oslovovať svojich známych na ulici. Keď ho nespoznávali, začínal byť spokojný. Jeho hláška čašníkovi v ruskej čajovni: „Máte krásnu rubašku" nemala chybu. Oceňujem aj výborný český dabing.

Bůh to vidí, pane Allisone (1957)

Stretnutie rádovej sestry a námorníka, ktorí sa ocitnú počas vojny na ostrove, kde bola misia sestier. Krásne prostredie, až neskutočné správanie námorníka (Robert Mitchum) k žene, ktorá je zasvätená Bohu. Nenásilne podaný príbeh, ktorý je veľmi milý a príjemný svojou atmosférou. Veľmi oceňujem hlavne záver, keď i napriek sympatiám a rodiacej sa láske, sestra ostane verná svojmu sľubu. V dnešnej dobe by to na plátne skončilo úplne inak. Skutočné džentlmenstvo hl. hrdinu, ktorý dokáže nezištne ochrániť ženu a neohrozí jej cnosť. Silná výpoveď, dnes takmer nevídané rozuzlenie...

Tucet špinavců (1967)

Mám veľmi rada filmy z obdobia vojny, no tento nemá chybu. Major armády v podaní Lee Marvina dostáva úlohu vycvičiť partiu najhorších kriminálnikov. Najtvrdšie živly, (ktoré sa týmto spôsobom môžu dostať k vytúženej slobode – ak sa im podarí prežiť!) sa musia podrobiť tvrdému výcviku a presne rozplánovať postup zneškodnenia nepriateľov – najvyšších nemeckých hodnostárov, ktorí sa stretajú na okupovanom francúzskom zámočku. Dej má tu správnu gradáciu aj napätie. L Marvinovi sekne uniforma a jeho výkon je bravúrny. A falošný generál v podaní jedného trestanca je super. No skrátka paráda. Je to úžasné pozeranie na vojnový film, aj keď trochu v inom garde. Ale o to zaujímavejší! Originálne dielko!

Sedm statečných (1960)

Nezabudnuteľný western, podľa mňa jeden z najlepších, aké boli natočené. Hviezdne obsadenie – na placi dokonca prebiehal „boj" o zaujatie diváka medzi Y. Brynnerom a S. McQueenom. Každý sa chcel čo najviac presadiť v strhnutí pozornosti na svoju postavu. Nezabudnuteľná prvá scéna so zapaľovaním zápalky o podošvu topánky. Pamätám si ju ešte z detstva. Mladíček H. Buchholzt, ktorý je zlatý svojou zbŕklosťou a túžbou dokázať to, čo starší pištolníci. Úžasné výkony „sedmičky" a nielen ich. Vtipné hlášky: „Budeme Ti nosiť na hrob čerstvé kvety" a k tomu silná hudba. Nezabudnuteľný zážitok.

Příležitost k tanci (2016) (TV film)

Veľmi príjemný film o manželstve trénera a novinárky, ktoré sa dostáva do krízy po dvadsiatich rokoch. Keď sa rozhodujú oznámiť rozchod svojim dvom deťom, dcéra ich prekvapí svojim zasnúbením. Keďže nechcú pokaziť prípravy na svadbu, odďaľujú svoje rozhodnutie. Zisťujú, že urobili obaja veľa chýb, ale stále milujú jeden druhého. Bola som veľmi milo prekvapená posolstvom tohto filmu, ktorý ukazuje, že je možné riešiť krízu aj iným spôsobom, ako rozvodom, že manželstvo možno zachrániť, keď chcú obaja. V dnešnej dobe, keď svet zaplavuje trend užívania si, využitia toho druhého a žiadnej zodpovednosti, neuveriteľne hodnotné dielo. Dojímavý a krásny príbeh, ktorý sa obišiel bez vyzliekacích scén, kde hlavný predstaviteľ bol atraktívny, ale aj napriek tomu odolal pokušeniu a zostal verný svojej manželke, i keď to najskôr smerovalo k rozvodu...Spoločnosť, ktorá rešpektuje duchovné hodnoty... Najskôr som sa obávala americkej gýčovitosti, ale bolo to všetko s mierou. Celé okolie, príbuzní sa snažili páru napomôcť k nájdeniu spoločnej komunikácie, nie vrhať sa do nových dobrodružstiev . V dnešnej konzumnej dobe veľmi povzbudivé dielo, film s veľkou výpoveďou, založený na mravných hodnotách a preferovaní dobra, vernosti a lásky. Tvorcom patrí veľká poklona. „Chcem s Tebou tancovať do konca svojho života" - tieto slová boli nádherným zavŕšením filmu, ktorý pohladil dušu.