Kursk (2018)

Nevím, co si mám z tohoto filmu vzít. Naprostý průměr, není tam snad jediná scéna, která by člověku zůstala v paměti po dobu delší než velmi krátkou. Veskrze dobří, stateční a schopní námořníci, kteří mají manželky a děti, se vydají ponorkou na vojenské cvičení, kde vybuchne jedno torpédo předčasně v samotné ponorce. Následuje nevydařená záchranná akce (podfinancovaná ruská armáda nemá pořádné záchranné plavidlo a ze zcela pochopitelných – alespoň dle mého názoru – důvodů (strach o prozrazení vojenských tajemství či snaha o zachování si tváře) k tomu nechce přibrat západní záchranáře). Jak to dopadne se dá zjistit během pěti minut na wikipedii, ale i bez toho na to ti, kdo jsou alespoň trochu obeznámeni s Winterbergovou tvorbou, a vědí, že u něj po úvodní radostné svatbě musí přijít nějaký kontrapunkt, přijdou sami. Na Putina se to shodit nedá, byl v té době prezidentem jen několik měsíců, a pokud ta událost byla důsledkem něčeho, pak všeobecného rozkladu, který v jelcinovském Rusku probíhal po dobu celých 90. let. Tohle téma se tam ale téměř vůbec nerozebírá. Nakonec jsou hlavními viníky generálové ze sovětských dob, kteří, a to jim člověk může mít jen těžko za zlé, prostě dělali věci tak, jak na to byli zvyklí a jak to považovali za správné po celý svůj život (z našeho pohledu samozřejmě blbě (jde přece primárně o to zachránit námořníky), ale v jejich mentálním světě, všechny kroky, které podnikly, dávaly perfektní smysl). Možná kdyby Vinterberg upřímil svou pozornost právě na tento rozpor, mohl ten film být o něco zajímavější. Domnívám se však, že takové jiné pohledy na věc jsou naprosto mimo jeho možnosti a schopnosti.

Kostka 0 (2004)

U tohoto typu filmů mi nikdy není jasné, zda jsou určité věci špatné, protože to tak autoři zamýšleli, nebo je to naprosto neúmyslné. Jinak jsem očekával, že to bude technicky vypiplanější než první díl a že to naopak bude ve srovnání s ním ztrácet na příběhové stránce, což se mi moc nepotvrdilo. Překvapení. (2,5*)

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Co by tak o tomto filmu napsal Žižek? Zřejmě něco v tom smyslu, že tu spojí síly středostavovští "libtards" s takzvanými "deplorables", sdílené strádání jim poskytne příležitost uvědomit si, že jsou členy jedné velké americké rodiny, a společným nepřítelem je klimatická krize. Jedině spolu mají šanci se s ní nějak vypořádat. Takže zas u mě zafungovaly ty soc-kult. nánosy a zkazily mi první polovinu filmu. V druhé polovině pak již Krampusovi výrazně dochází dech a jelikož žánr hororové rodinné komedie nedokáže zabezpečit dostatečný přísun napětí, v podstatě jen čekáte, jak to tedy celé tvůrci zakončí. Žádné velké překvapení se pochopitelně nekoná. Pořád je to ale odhadem devětkrát vtipnější a trefnější alegorie než The Dead Don’t Die, kteří podobenstvím vůbec nejsou.

Neviditelný na útěku (1992)

Viděno dvakrát s odstupem čtvrtstoletí. Doporučuji všem, kterým se stýská po době, kdy byl nejtmavším hercem v Hollywoodu do hněda opálený Chevy Chase, a ženská role tu sloužila jen jako blonďatý přístav, v kterém hlavní hrdina, jemuž táhne na padesátku, po letech hýření bezpečně zakotví. Doby, kdy v jedné osobě dokáže přebývat naprostý cynik i jeho principiální druhé já pronášející projevy plné patosu. Triky jinak na tu dobu pěkné, dokonce je tam hned několik celkem vtipných scén. Před těmi 25 lety, nezatížen „socio-kulturními nánosy“, jsem si to však rozhodně dokázal užít víc.

Vysoká dívka (2019)

Když uvážím, co to asi znamenalo žít v Leningradu v čase druhé světové války a krátce po ní, zdá se mi Balagovův film, po stránce vykreslování (po)válečných hrůz s tím spojených, poměrně střídmí. Zkázu a utrpení je tam cítit v každé scéně, ale neměl jsem dojem, že by se v tom vyžíval. Co mi moc nesedlo je zápletka, která se v těchto kulisách odehrává. Měl jsem dojem, že autor až příliš vsadil na postupy popsané v slavné publikaci Manuel de la création d’un film artistique. Jinak bych ale řekl, že Rusku v tomhle filmaři roste další Sokurov nebo někdo podobně dobrý. Ještě takový postřeh: na to, že se to odehrává v období totalitního režimu – Stalin má před sebou ještě šest či sedm let života –, tam o tomhle aspektu celé situace nepadne jediná zmínka. Zajímalo by mě (nic nenaznačuji, skutečně bych rád věděl, jak to je), zda to bylo Balagovovo osobní tvůrčí rozhodnutí (pro vyprávění svého příběhu na to v zásadě upozorňovat nepotřeboval), nebo se jen v putinovském Rusku, které k období stalinismu zajímá „respektující“ postoj, shánějí jednodušeji státní peníze na filmy, které se těmto tématům zcela vyhýbají.

Mrtví neumírají (2019)

Aha, tak tohle není podobenství, 3497299? Nu dobrá. To samozřejmě všechno mění.

Watchmen (2019) (seriál)

Vzdal jsem to v průběhu pátého dílu. Nikdy jsem se moc nezamýšlel nad konceptem maskovaného hrdiny. Proč taky, že? Tento seriál mně však nepřiváděl k ničemu jinému, jenom k úvahám tohoto typu. Ti původní Watchmeni Alana Moorea měli tohle zřejmě jako jeden ze svých hlavních záměrů, tady, dovolím si tvrdit, i přes sarkasmus jedné z postav, se pocit absurdnosti celého konceptu dostavoval ze zcela odlišných důvodů. A Jeremy Irons, můj Bože..., asi jako Jan Tříska v Black Eagle s Jean-Claude van Dammem.

Princip slasti (2019) (seriál) odpad!

Dovedu si představit, že by tenhle seriál před dvaceti lety obstál v tehdejší konkurenci docela dobře. Být ale producentem podobně drahého seriálu dnes, rvu si vlasy. Míra nelogičnosti, klišé a zlé filmařiny je neúnosná. Snad jediná věc, která mě překvapuje, je skutečnost, že mě - na rozdíl od 90 % zdejších komentátorů - vůbec nerozčiluje ženský ELEMENT tohoto seriálu. Připadám si kvůli tomu trochu vyšinutý. Míním to ale dokoukat až do trpkého konce, jelikož mě to, jak je to špatné, tak trochu i baví.

Útok z hlubin (1999)

Tento film mám napozeraný, aj keď je potrebné priznať, že tak trochu z donútenia. Vo svojej kategórii však rozhodne patrí medzi tie najlepšie. S výnimkou cca troch vecí (---SPOILER---- 1. pre nejedného diváka nepochopiteľná smrť SLJ už v prvej polovici filmu, ---SPOILER--- 2. prezentovanie absolútne scestného prirovnania ako trefného vysvetlenia špeciálnej teórie relativity, oooSPOILERooo 3. elektrická izolácia vytvorená z neoprénu skrz naskrz nasiaknutého morskou vodou oooSPOILERooo) pôsobí tento film dojmom, že má hlavu aj pätu, a netrpí najhoršími nešvármi kategórie killer animal B-horror, akým je napríklad neúnosné šponovanie vedy (samozrejme ak prijmete hlavnú premisu, že je pomocou genetických manipulácií možné zväčšovať žralokom mozgovú hmotu natoľko, že sa stanú inteligentnými v tej miere, v akej hovoríme o inteligencii u ľudí; okrem inteligencie im genetika tentokrát do výbavy pribalí aj vlastnosti ako ľstivosť, pomstychtivosť či mizantropiu). xxxSPOILERxxx Určitá subverzívnosť snímky sa prejavuje v tom, že to prežije aj zbožný Afroameričan a filozof života v jednej osobe, čo na dobu, kedy film vznikol, je pomerne odvážny počin. Tu kdesi by som hľadal počiatok filmovej obdoby hnutia BLM. xxxSPOILERxxx