Cross Road (2014)

Reklama na Z-Kai. Proč se u nás nedělají taky takovýhle reklamy?

Kimi no na wa. (2016)

No, tak jo, tak já se přiznám, že to je můj první Šinkai a tudíž je to pro mě taková bomba, že se mi 36 hodin po zhlédnutí přesunula rovnou mezi nejoblíbenější filmy - až tak mě zasáhla. Je to veselé, je to hravé, je to time puzzle, má to filozofickej přesah s řadou odkazů napříč východní (shinto) i západní filozií, a má to perfektní animaci a soundtrack! a ke všemu to má poměrně dobře vystavěnej příběh (a co na tom, že zápletka třetího aktu se ztrátou jména je over the top - chápu, že výměnou za tu druhou šanci museli obětovat to nejcennější, tedy vzpomínky na toho druhého, ale ten proces ztráty paměti byl prostě over the top) a samozřejmě to u některejch osob, které nejsou emočně na úrovni kusu železa, vyždíme poměrně dost citů a pocitů. Možná to není takovej zázrak, aby to ohromilo zkušené animology, ale pro západního diváka je to přesně to anime, které mu může otevřít cestu do nitra téhle japonské kultury. Proto je to zázrak, pro mě skoro stejně srovnatelný třeba s Akirou, Totorem, Létajícím hradem nebo Mononoke - protože je pro západního tupce perfektně konzumovatelný a přístupný: přesně v tom místě, kde se perfektní animace střetává se silným vyprávěním a emočním potenciálem, vzniká film pro všechny národy a generace s potenciálem stát se kultovním. Když se k tomu připočte ultrasilný soundtrack a jednoduchá skládanka pro zamyšlení, vzniká majstrštyk pro masy. Proto tolik chvalitebných slov a tolik vynášení do nebe. Proto je pravděpodobně tenhle film nejvýdělečnějším anime za 2016 a pro Šinkaie pravděpodobně odrazový můstek k západnímu publiku. P.S. Uvažujete-li o tom, že někomu ke konci roku 2017 koupíte blu-ray třeba k narozeninám / Vánocům / jen tak, pouvažujte přesně nad Kimi no na wa.

Hra o trůny - Za bouře zrozená (2017) (epizoda)

Povedená poslední dvacetiminutovka nemůže přehlušit to utahané tempo rozestavování figurek v úvodních dvou třetinách. Pak přijde ale ten testosteronovej nářez v podání Eurona. Z vypravěčskýho hlediska je ale to rozestavení do budoucna mnohem lepší cliffhanger než nějakej prvoplánovej pokus navnadit na další epizodu. Myslím ale, že lenost GRRM umožňuje tvůrcům stavět ty figurky (pro malý plátno) efektivnějš (ale taky svým způsobem jednodušeji) po šachovnici rozestavovat. Imho pokud se vylepší tempování příběhu, bude to kulervoucí řada. Pokud ne, sklouzne na úroveň často útrpné šestky. Pro dnešek ale i přes zmatečnou kameru v námořní bitvě převládá 85% spokojenost. P.S Jon je řízek, ale stejně největší borec je Sam - i pro budoucí vývoj.

Dunkerk (2017)

Film roku s nolanovskou výstavbou příběhu, který vlastně chybí stejně jako jakékoliv hodnocení hlavních aktérů, jejich odvahy nebo zbabělosti. Žádný patos, zbytečné moralizování nebo politikaření. Vynikající ozvučení a ještě lepší Zimmerova (ne)hudba a absolutně bezkonkurenční oční herectví Toma Hardyho. Silné v detailech, syrové a upřímné, režisérsky poskládané tak, že každý záběr má svoje místo a hloubku a vůbec se jedná o jasný atak na režisérského plešouna 2017. Jediným nedostatkem je tak ve výsledku fakt, že nadbytek emočního zážitku hlavních aktérů upozaďuje emoční zážitek diváka - jaký kontrast v porovnání s Interstellar. Přesto bez výhrad v moderním filmovém průmyslu další nolanovská chuťovka, která si zasluhuje plátno co nejširší, ozvučení co nejlepší a diváctvo co nejotevřenější. P.S. Stopáž je neskutečně nabušená a být třeba o deset minut kratší, ztratí se mnoho, být o deset minut delší, ztratí se snad všechno.

Hra o trůny - Dračí kámen (2017) (epizoda)

Úvodních deset minut perfekt. Ale potom nebýt montáže z Citadely, asi bych se myšlenkama vrátil k druhé polovině šesté série a přemýšlel bych, co vlastně stalo s tím silným vyprávěním z prvních pěti řad.

Velký dar (2017)

Obsazení je vskutku výborný a nemůžu se zbavit dojmu, že Chris Evans je nejvíc sexy chlap na světě a pravděpodobně z Marveláckýho ansámblu i ten nejlepší herec. Děcko roztomilý, ale hlavně překvapivě herecky silný a s perfektní chemií mezí ním a Evansem (což je samozřejmě způsobeno tím, že Evanse má každej rád, viz rozhovory třeba s herci z MCU). Marc Webb je přirozeně civilní, scénář samozřejmě ždímá z diváka emoce a všechno to předvídatelně skončí, přesto film tak nějak zahřeje na duši a i když je v druhé polovině tempo příliš utahané, nakonec ta stopáž je asi přeci jen tak akorát. Stojí za zhlédnutí, ne že ne.

xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

Průser. ** protože Ruby Rose a Nina Dobrev (tedy ne, že by to byly super herecký výkony, ale když má někdo sexappeal...)

Spider-Man: Homecoming (2017)

Zábavný a mile vizuálně věrný pavoučím komiksům. V zásadě i věrný Parkerově charakteru a Holland je uvěřitelnej Spidey a přízvuk zmákl fakt dobře. Perfektní je, že novej Spidey je vlastně malým velkým filmem - nezachraňuje se svět, nebortí se polovina New Yorku, Parker řeší svoje malý hormonální problémy a má svoje (ne)malý ideály. Smutné ale je, že je to pořád jen typický MCU - a odkazů na MCU je tak moc, že už to nejsou odkazy, ale jen berličky, jak naroubovat Homecoming právě na filmový univerzum ostatních superhrdinů. Smutná je finální akce, příliš dlouhá stopáž a naivně jsem věřil ve víc prostoru pro Marisu Tomei, která je mimochodem zase úžasná. Ještě lepší je Vulture a úplně nejlepší je Steve Rogers. Když nad tím tak přemýšlím, je Homecoming vlastně dobrý film, ale mně osobně pětihvězdičkový zážitek kazí to samotné přesycení superhrdinským žánrem a filmy dle stejného mustru. Přitom Spidey v zásadě může ten superhrdinskej mustr převracet, být takovým MCU Deadpoolem bez toho, aby lámal čtvrtou stěnu a měl eRkový rating. (viz Capova potitulková scéna!) Stačí k tomu jen přihodit víc z Parkerova charakteru než jen drobky a vůle zkusit být jen a jen samostatným filmem s malými odkazy na MCU - a výsledek by nemusel působit jako snaha nám donekonečna opakovat, že s great power comes... však to znáte.

John Wick (2014)

Po druhým zhlédnutí přihazuju ještě jednu * - John Wick je imho největší poctou akčnímu žánru, stuntworku a hereckého tréninku v tomhle miléniu. Kult současný akce. Těžko říct, jestli by takový byl, kdyby Johna Wicka ztvárnil někdo, kdo svému řemeslu obětuje méně než Keanu. Výtečnej soundtrack, vynikající lore a background. (Původní výhrady byly špatnej casting Nyqvista a slaboučký finále.)

Orange Is the New Black - Série 2 (2014) (série)

Přesně opačně napsané než první série, i.e. perfektně vytempovaný až k finále, který v sobě dobře kombinuje hořkej humor a smutnou pointu - protože my máme vychování, a tamta blbka byla vždycky "rude". Vskutku skvěle napsáno, herecky v podání hlavních charakterů ještě silnější a přidaly se nové, které mozaiku dobře doplňují a k mý velký spokojenosti se naopak ubralo těch postav, které pro seriál nemají smysl.