Cizinec (2020) (seriál)

Harlan Coben napsal solidní thriller pohrávající si s kostlivci ve skříni, kteří, když se dostanou na světlo světa, zlikvidují iluzi dokonalého života. To se přesně stane právníku Adamovi, jemuž neznámá žena (v knize muž) v baru prozradí tajemství o jeho manželce a zmizí. Kdo četl předlohu, bude u seriálu asi překvapen, že scénář, na kterém autor spolupracoval, doznal celkem dost změn. Prostor dostaly nové dějové linie, některé postavy se chovají úplně jinak a v mnohých momentech oproti knize nezůstal kámen na kameni. Přesto je Cizinec napínavá podívaná plná zvratů, i když jich ve finále je až zbytečně moc.

Defending Jacob (2020) (seriál)

Kniha líčící případ čtrnáctiletého Jacoba obviněného z vraždy spolužáka, přičemž jeho otec je respektovaným státním zástupcem, je přesně ten typ thrilleru, který neodložíte. Postupně dávkuje informace a nechává na čtenářově úsudku, zda Jacob opravdu zabíjel nebo je vše jen hloupá náhoda a byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Tvůrcům se téměř dokonale povedlo převést do série románovou noční můru každého rodiče stylem vyprávění, jež není vždy chronologické. Stoprocentnímu výsledku brání jen vyznění posledního dílu, které seriálové finále zásadně změkčilo, zatímco v knize je přesně tou tečkou, kterou z hlavy už nikdy nedostanete.

Lovecraftova země (2020) (seriál)

Seriál z produkce HBO se točí kolem mladého černošského vojáka Atticuse Freemana, který se v padesátých letech minulého století vydává spolu s kamarádkou Letitiou a strýcem Georgem pátrat po zmizelém otci napříč Spojenými státy, kde platí segregační zákony Jima Crowa. Pro trojici to často znamená boj o přežití, v jehož rámci jsou nuceni čelit jak všedním hrůzám bílé Ameriky, tak škodolibým duchům. Jenže tam, kde Lovecraft budoval plížící se neznámou hrůzu, je Lovecraftova země až moc popisná; všeodhalující a už tak neoriginální zápletka podráží celku nohy. Proto je výsledek nejsilnější v momentech, kdy největší hrozbu představují prostí venkovští rasisté.

Nechte ho jít (2020)

Spekulovat, zda herecká kariéra Kevina Costnera nabrala druhý dech, nemá po skvělém výkonu v seriálu Yellowstone smysl. Role zádumčivých otců, jež nemají problém tu a tam řešit věci násilím, Costnerovi jednoduše sedí. A téměř totéž, co předvádí v rančerském seriálu, zde přetavil do postavy vysloužilého šerifa, kterému zemře syn zanechav po sobě manželku a dítě. Šerifova snacha se brzy znovu provdá, nový manžel ji však bije. Společně odjíždějí přes polovinu Ameriky k jeho podivné rodině, a to se bývalému šerifovi logicky nelíbí. Překvapivě poklidné drama diváka dlouho napíná s lehce westernovým nádechem v pozadí a čekání na chvíli, kdy se vše zvrtne, tak šponuje napětí na maximum. Snímek si vysloužil s odkazem na Costnerovu slavnou roli přízvisko Tanec s vnuky.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Režiséra Scotta Franka vystřelil do první ligy už úspěch westernového seriálu Godless; Dámským gambitem, nejoceňovanější sérií minulého roku, svou pozici stoprocentně stvrdil. Jednoduchý příběh se točí kolem Beth Harmonové, jež se z tajných šachových partií se správcem sirotčince dostane až mezi šachové velmistry, ovšem kromě základů ikonické hry si s sebou odnese i závislost na tlumicích medikamentech. Její genialitu tak po celou dobu pronásleduje stín závislosti a neustálé sebelikvidace na pozadí šachového soupeření Ameriky a Sovětského svazu, jež k napsání knihy inspirovalo Waltera Tevise. Konkrétním impulsem bylo senzační vítězství Američana Bobbyho Fischera nad Rusem Borisem Spasskym v roce 1972 a právě do podobného finále se seriál nezadržitelně žene od samého začátku. Partie střídá partii, dopingové léky koketování s dalšími drogami a snad jen kýčovitě dojemné finále sráží jinak téměř dokonalý seriál, který z přemýšlivé a zadumané hry udělal zase jednou senzaci.

Neviditelný (2020)

Reinkarnace hororových klasik studia Universal po nepříliš povedené Mumii s Tomem Cruisem dostala na frak a plán přetočit kultovní horory vzal částečně za své. Výjimkou je Neviditelný, který si našel cestu do kin a z Wellse si bere v podstatě jen základ, tedy možnost sám sebe zneviditelnit. Výsledek vlastně ani není horor, spíš znepokojivý psychologický thriller. Hlavní postavou zde není neviditelný muž, ale ženská oběť, jíž je neustále v patách. Téma domácího násilí, ať už fyzického či psychického, rezonuje celým filmem a nízkorozpočtový snímek si vystačí jen s pár postavami, všudypřítomným pocitem sledování, nedůvěrou okolí a psychicky zlomenou hrdinkou, která se svému trýzniteli postaví.

Ďábel (2020)

Kdo vraždí nevinné stopaře? Je americký šerif skutečně ochráncem zákona a nedostudovaný kazatel ctnostným mužem? A jakou roli v životě hraje obyčejná náhoda? Jižanský gotický thriller z pera Donalda Ray Pollocka na tyto otázky odpověděl drsným vhledem do často tragických osudů jednotlivých protagonistů a ve své filmové podobě je stejně strhující, byť životy jednotlivých bizarních figurek nerozplétá tolik do hloubky jako mnohovrstevnatá kniha. Plejádu mladých hvězd (Holland, Pattison a Skarsgård) skvěle doplňuje Jason Clark a snímku neškodí ani pomalejší tempo, neboť ponurý příběh ukazuje odvrácenou stranu amerického středozápadu, kde boj s vírou a morálními dilematy ve svém finále intenzivně vygraduje a vše do sebe zapadne.

Backcountry (2014)

Do filmu jsem šel tak trochu na blind, takže jsem neměl tušení že z toho bude páreček z města vs hladovej medvět, pořád jsem čekal nějaký lesní zmutovaný zmrdy. Každopádně - úvod o tom jak pipka nemůže bejt bez telefonu a pobyt mimo civilizaci jí strašně sere je vcelku očekávanej, její přítel je naprosto nezáživnej tramp, trochu jsem čekal (moje blbost) že je po lese bude nahánět ten irskej pošuk se kterým povečeří v úvodu. Syrová scéná prvotního útoku hodně slušná, Revenant to sice neni, ale dobrý. Následující survival už je tak nějak klasika (naháněčka s méďou netrvá ani 20 minut) co nenasere ale ani zásadně nenadchne.

To (2017)

Zatím spíš rozpačitý dojmy. Feeling bezstarostnýho dětství nedosahuje kvalit Stranger Things. Pennywise dobrej, celkově je samozřejmě To podstatně lepší než minulej TV film, ale v podstatě je to "jen dobrej" mainstreamovej horor. Lekačka slušná jen jedna, zbytek předvídatelnej. Film jede podle šablony "něco se děje, pak ukážeme čeho se postava A bojí, pak se děje něco jinýho, ukážeme čeho se bojí B" Na to jak to bylo vyhajpovaný jak sviňa lehký zklamání, byť to ve výsledku rozhodně propadák neni. Ale čekal jsem, že si z toho sednu na prdel podstatně víc. Ale Sophia Lillis je kus! :)

El guardián invisible (2017)

Knížku jsem nečetl, mytologie kolem chlupatce z lesa každopádně nedotažená, zbytečná, působící spíš jako berlička k některým dějovým nesmyslům. Jinak atmosféra ponurýho Baskicka perfektní, nikdy mě nenapadlo že ve Španělsku (v kombinaci s tímhle https://www.csfd.cz/film/363324-mokrina/komentare/ ) tolik chčije, permanetně. Ale asi jo. Připomnělo mi to atmosférou Purpurových řek. Zmasakrovaný místní holky maj v rozkroku položenej koláček (fakt jsem to tej nepříjemnej bábě z lokálního pekařství přál že ho ochutnávala a nevěděla kde ležel) ale hlavní vyšetřovatelka je tuctová nuda, stejně jako její parťák. O půlky už začnete tušit odkud vítr vane, ale pořád doufáte, že za všechno může tajemný monstrum v lese.