Život kotěte (2023)

Nádherné záběry kočičích tváří, desetiletá Clémence zdrcená rozpadajícím se vztahem rodičů, přitažlivá ale i záludná příroda francouzských hor, kde žije i přírodní podivínka Madeleine s hřmotným, leč dobráckým psem Rambem - toť vše podstatné pro rodinné drama jako vyšité, kde divák lituje mladičkou dívku a zároveň drží pěsti koťáku, které bojuje o přežití (na kapačkách!!!) - takové pronikavé záběry kočičích aktérů (včetně zamilovaných pasáží s jeho bílou ctitelkou) se jen tak nevidí. Autenticita, která bije do tváře všemi podobami. Francouzská kinematografie opět jiná a opět jedinečně odzbrojující. Chvilku jsem čekal, že to bude čistě jen o kočičím světě, ale nakonec se to tak umně prolnulo s lidským (a krutě současným) dramatem, že musím smeknout. Jak má vlastně dítě v útlém věku chápat, že se jeho rodiče najednou rozcházejí a už nic nebude jako dříve? Filmařský zážtek, u kterého nechybí velice silné emoce. Sváteční rodinný biják, který fakt stál za to!

Mia a já ve filmu (2022)

Budu mít zcela opačný názor k recenzi níže. Lepší filmové zpracování vzniknout nemohlo! Oproti seriálu má film Mia a já jasný a konzistentní příběh, akční spád a zápletku, kterou prostě milovníci anime dobrodružných příběhů musí vzít za své. Včetně závěrečné proměny záporáka, která má neskutečně očistný charakter. Tleskám!!!

Předurčena k tanci (2018)

Silné drama, překvapivě méně baletu než vztahových problémů. Ale vkusně natočené a s výborným hudebním doprovodem. Sice nenápadná produkce, ale pro teenagery hodně pocitový film.

Zachraňte tygra (2022)

Kouzelný příběh, který nás prostě dostal. Ještě že si tyhle snímky stále točí!

The Mandalorian - Kapitola 22: Žoldnéři (2023) (epizoda)

Šestý díl série s názvem Žoldnéři rozkrývá opět bohatou část historie a navnazuje snad nejvíce na další osudy hrdinů. Na druhou stranu je to ale skok mezi díly, který trochu ruší kontinuitu v sérii. Je tu tolik originálních nápadů, které by člověk neočekával – hned ta úvodní scéna, kdy se parta mandalorských žoldnéřů zmocňuje prince, který byl zamilován do pirátské vůdkyně! Tohle by se dalo rozvinout i do jiných kontur a podpříběhů. Je pravda, že tvůrci rozhodně nedostatkem invence netrpí. V porovnání s předchozími sériemi je třetí nejrozkolísanější, možná je to však záměr ukázat příběh mandalorských hrdinů ve velmi širokém kontextu. Dát mu  nový nábor a ukázat život v Nové republice z jiné perspektivy.  Droidský bar Rezistor je unikátní nápad, dosud neviděný, stejně tak společenské hry „královské smetánky“, při které rozverný Grogu pomáhá „silou“ prohodit míček. Je to takový mezigalaktický kroket k pousmání. Epizoda silně graduje v souboji o mandalorskou čest a další vůdcovství, které evidentně připadne  Bokatan Kris. Neobjevila se její postava už nějak dříve v Klonových válkách? Musím si občerstvit paměť…..

Zabij, nebo budeš zabit (2007)

Slušnej survival a překvapivě otevřené násilí, až mi bylo zle. Je to ultra na hlavu, co ti Američané dnes vysmaží, ale základní myšlenka, že ti, kdo sledují násilí, jsou ti nejvinnější, prostě každého musí uzemnit. Tím spíše, že si (možná) v Americe lidi chtějí za to koukání na explicitní násilné show nechají platit. Strašné zjištění, ale ne překvapivé. Realismus, který mi na chvíli zase zhnusil tenhle typ filmu. Hodnocení kvůli Stevu Austinovi, který by mohl být nástupcem Dwayna Johnsona, pokud dostane další příležitosti. Ale radši nyní přepnu na veselé příběhy nebo Mr. Beana.

Hard Core Logo (1996)

Kdysi jsem tohle viděl v kině a strašně mne to dostalo. Koukám, že vzniklo i pokračování, na to jsem vážně zvědav, i když ani nečekám, že to bude něco převratného. Ale filmy o kapelách jsou prostě super. Jejich rebelie mne hřeje u srdce.

Na pokraji slávy (2000)

Je to nádherné retro a dohledám si i hudbu, která k filmu s tou příjemnou nostalgií prostě vyloženě sedne.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Krásně to sedlo – státní svátek, nepříjemné počasí, prvotřídní filmový zážitek! Je to neuvěřitelné, ale druhá Zakletá princezna v čase je ve všem ještě promakanější, než první díl. Je delší, dramatičtější, výpravnější, ale hlavně nenudí, ba naopak! A hlavně: není to klasická pohádka, není to pro malé děti, není to lineární vyprávění, jsou tady procítěné scény, silné dramatické pasáže, úžasné zvraty, runová magie, která rozhodně vyvolá následná studia, prostě žánrová pecka. Co na tom, že Cavalerovi padouši vzdáleně připomínají skřety z filmové trilogie pána prstenů, hon za prvorunami jasně odkazuje na avengerovské kameny nekonečna a vysvětlující překlikávání mezi místy na dějové mapě také vyvolává vzpomínky na fantasy, které se odehrávají ve tom onom světě, o kterém divák zprvu neví a jen si matně představuje? Druhý díl má tolik nových nápadů, že by to vydalo na celý seriál. Ale to je jeden z nejsilnějších argumentů, proč na to do kina jít. Nenudíte se absolutně vůbec. Dětští diváci dostanou chytlavá kouzla, alchymistické hrátky zaujmou skoky v čase a v prostoru, je tu nakonec i příjemně vygradovaná akce, nešetří se epickou hudbou – ústřední zpívaný song je prostě bomba! – i překvapivým odhalením hlavního záporáka. Děcka v našem kině dokázala vydržet a neodcházet. Musím říci, že jsem napětím nedutal, a to tahle nová fantasy trvá skoro dvě a půl hodiny, což je možná revoluční délka v české kinematografii. Je lépe zapomenout na klasické české pohádkové příběhy a i pokračování. Druhá bambitka se mi líbila mnohem méně než první díl, ale byla úplně o něčem jiném. Tohle má švih, který všem českým dobrodružným příběhům chybí. Škarohlídi budou lpět na oné klasické pohádkové tradici a budou vyčítat přílišnou okatost fantasy, která možná čerpá z cizích vzorů, ale nač se vracet do minulosti? Já bych se tam chtěl vydat jen, abych si ještě řekl pár slov s nebožtíkem tátou, o kterém se mi minulou noc zdálo. S runou času, kterou hlavní hrdinka v podání Elišky Křenkové může prožít silné vzpomínky, bych podobných zážitků chtěl mít ještě více. Líbilo by se mi rovněž procházet do jiných míst s runou prostoru – tohle jsou bez váhání skvělé nápady. Kdyby se Eliška zbavila těch suchých hlášek (kterým není někdy ani rozumět kvůli tomu, že sníží totálně hlas), kdyby ukázala ještě více procítěnějších scén a více emocí, protože ona je hlavní – a zároveň úžasně vykonstruovanou dvojrolní postavou –– tohoto originálně vystavěného filmu a kdyby ubylo hluchých vtipů s dvojkou vojáků, kteří hlavní hrdiny doprovází, tak má tahle fantasy absolutní hodnocení. Na sympatickou Natálii Germani se ale stále kouká moc pěkně a pivo s Markem Lamborou by bodlo. Toť krátká lákadla. Prý se chystají i další díly, takže je fakt na co se těšit. U nás v Mimoni dnes příjemná obsazenost, a dokonce opět zafungovalo barové okénko v kině, takže super kulturní odpoledne!

Šoumen krokodýl (2022)

Šoumen krokodýl je parádní rodinný muzikál! A přesně potvrzuje, že popové hvězdy udělají nejlépe, když složí písničky pro podobný film. Stejně jako tenkrát Lady Gaga - nesnáším její elektronickou tvorbu! - vyrazila dech s hudbou pro Zrodila se hvězda, tady v tom výborným nedělním bijáku skvěle sednou songy Shawna Mendese. Je to totální oddechovka, kde překvapí ulítlý Javier Barden v roli showmana-kouzelníka, tanečně zpívaná čísla navodí bezvadnou atmosféru a zápletka s veselým krokodýlím protagonistou, který se připlete do americké rodiny, je téměř srovnatelná s medvídkem Paddingtonem.