Tah pěšcem (2014)

Fantastický Toby Maguire v roli Bobbyho Fischera. První půlka filmu ukazuje, jak byly šachy nástrojem politické pozornosti v krušném období studené války mezi USA a SSSR. Sklouzává to až k psychodramatu, ale herci se opravdu činí a i vizuální stránka, která autenticky šedivě popisuje dobovou realitu, přetváří filmový obraz do uvěřitelného tvaru, že se pak člověk nechce opravdu od obrazovky odtrhnout. Dramatický souboj se Spasským na Islandu je třešničkou na dortu celého příběhu. I Spasského postava ztvárněná Livem Schreiberem je dechberoucí. Oba herci podávají neskutečné výkony. Životopisný film, který je poutavým dramatem a nelichotivým dokumentem své doby. Pro všechny šachové fandy, mezi které se díky synovi opět počítám, je tohle nakonec skutečný emocionální zážitek.

Víno nás spojuje (2017)

Francouzi umí sociální filmy. Výborní herci ale i vynikající český dabing. Dostal jsem už při filmu strašnou chuť na víno, ale možná ještě více si zažít osobně to sbírání hroznů. Je to ale silně rodinný film, který se ubírá dramatickým směrem. Má hezké vzpomínkové prvky s dětskými hrdiny. Monology hlavního hrdiny vkusně sednou. Je to výborně natočené, se všemi ročními obdobními, které sužují vinice. Za vínem jsou ale komplikované rodinné vztahy. Nemohl jsem od obrazovky odtrhnout oči. A kdyby nebyla půlnoc, otevřel bych si dobré víno.

Krakenteena Ruby (2023)

Perfektní animák, který originálně nabourává mýtus o tom, že krakeni musí být zlé příšery a naopak mořské víly jsou pouze ty hodné bytosti. Pro mladé školačky, kteří se poprvé zamilovávají a hledají sebevyjádření a naplnění svých tužeb. Hodně připomíná loňský hit Proměna, figurálně pak evokuje Frčíme. Trend, který ukazuje podmořský svět ve svém možném bohatství - viz poslední Mořská víla nebo i Avatar či starší Aquaman - se mi opravdu zamlouvá.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Je to nádherné retro a ještě že jsem se nedal zmást nějakými negativním recenzemi, Ford je třída, bojuje proti ikonickým padouchům v čele s Mikkelsenem, je to prostě plné klasických motivů a s hudbou Johna Williamse si mne podmanila nádherná nostalgie, kterou rozpustí všechny (jakoby) nelogické scény. Je to poctivá a poutavá filmařina zároveň a pranic nevadí, že to už natočil Mangold, protože jeho vizuální propracovanost bere dech po celou dobu. A i ústřední tajemný motiv s trhlinami v čase má svou intenzitu, která vygraduje ve scéně setkání s Archimédem. Za mne letos nejlepší filmový zážitek!

Cesta do země jednorožců (2017)

Nádherný rodinný animák, který udiví proveniencí a nápady. Moc jsme se doma všichni bavili.

Mezi živly (2023)

Nádherně zpracované, emotivní, dramatické, prostě jeden z nejlepších animáků letoška!

Rychle a zběsile 10 (2023)

Přesně se shoduju s níže uvedenými a dávám 4hvězdy jako Enšpígl a KarelR a dodávám bezprostředně: Cože – jen 3 v kině na premiéře? No jsme u nás v Mimoni, kde lidi moc nechoděj.... Kde jsou ty časy lineárního vyprávění, bez flashbacků a přeskoků v lokalitách. Kde jsou časy modelu méně postav-méně zvratů-méně všeho? Asi jsem zestárl jako hrdinové této auto-ságy. Vin Diesel tentokrát spíše mluví a pronáší patetické řeči. Srandovní je bratr Jacob, kterého ale Tvůrci nechají trestuhodně zemřít (sotva se originálně zjevil a přerodil v minulém devátém dílu!!!¨), za to byl rejža LL měl dostat na prdel. Ke cti, že vymyslel spoustu nových akčních scén, k plusu, že nechal vyřádit Jason Stathama tak, jak ho máme rádi z bandy Postradatelných, je tu však příliš umělý zvrat mezi příznivci a odpůrci Torettovy bandy (nebudu prozrazovat) a stejně tak až moc přehnané „soužití“ hlavních ženských aktérek, Charlize Theron a Michelle Rodriguez. Nejkrásnější hrdinka Brie Larson ve slušivém modrém oblečku. Překvapivé zjevení na konci v podobě Gal Gadot! A po titulcích se ještě objeví ten, koho byste nečekali. No prostě přeplácané až hadr. A Jason Momoa je přehnaně záporný. Já ho miluji jako Aquamana a záporák mu upřímně nesluší. Ale nemusel to být jeho výběr. Že je tady více mínusů? Nerad takhle píšu…sakra. Plusové body závěrem: skvěle navázaný děj na brazilskou story z pátého dílu, exteriéry Antarktidy, Říma i Brazílie moc potěší stejně jako děj, který odsýpá. Ale bral bych toho příště méně. A vážněji, ne parodicky. A to jsem fanda série od 4. dílu a i když mi minulý devátý díl přišel nejdříve vyumělkovaný, nakonec byl opravdu skvěle vymyšlený. Doufám, že Indiana Jones dopadne lépe!

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Málokdo to čekal, ale je to tam! Strážci Galaxie vol. 3 jsou špičkovým koktejlem akce, humoru, barevného vizuálu, silných emocí i výrazných ekologických poselství! Nečekal jsem tak napínavý příběh, zvláště po unylém čtvrtém Thorovi nebo i slabším třetím Ant-Manovi, ale James Gunn to vzal opět správným směrem. Ústřední zápletkou je záchrana života mývala Rocketa nebo spíše jeho „cenného mozku“, který může představovat pro celou galaxii velký pokrok, ale v rukou zlotřilého Evolucionáře se může stát ničivým nástrojem. Tím, že je celý děj pojat víceméně vážně, a to v porovnání se všemi příběhy kdykoli předtím, a dopomáhá k tomu opravdu intenzivně emotivní hudba Johna Murphyho, získala strážčí sága zpět cenné a přitažlivé napětí, ve kterém není místo pro parodické prvky, a i když přijdou originálně vtipné scénky, tak prostě vyloženě sednou, zasmějete se, ale jede se dál v dramatické linii. Barevně pojaté vykreslení experimentálního centra pro evoluci je dechberoucí. Režisér vybalancoval mistrně dramaturgii, ale samozřejmě nezapomněl na chytlavé rockové šlágry 70. a 80. let, které doprovázejí řízení vesmírných lodí. Do bitevních scén ale vsunul neoklasickou a čistě dramatickou hudbu, čímž dal filmu ten nefalšovaný nádech epické fantasy, která v posledních letech marvelovskému studiu spíše unikala. Jak jsem již zmínil, výrazné ekologické poselství záchranou pestré fauny, která měla posloužit genetickým experimentům, v poslední třetině bijáku doslova bije do očí. Vlastně ústřední příběh se neustále odehrává kolem vzpomínek mývala a i scéna, kdy už může vstoupit do nebe za svými zemřelými přáteli, je silně ekologicko-duchovní. Tohle bych od tak velkého bijáka opravdu nečekal. Podobných přesahů je ve filmu hned několik. Nechybí romantické vtipkování mezi Quillem a Gamorrou ale i vážně myšlené emotivní hádky mezi dalšími hlavními postavami, u kterých divák se možná mohl dříve smát, protože cítil parodičnost postav, tady však díky vhodně zvoleným slovům přemýšlí nad jednotlivou scénou, a jen sedí zařezán do sedačky a nemůže odtrhnout oči z plátna. A zase ta srdceryvná hudba Murphyho – za ni by měl film dostat Oscara! I když 150minutový biják utrpí malinko zbytečnou potitulkovou scénou, je to nejlepší díl celé série a rozhodně bych ho zařadil do první pětky všech marvelovských blockbusterů.