Ahsoka - Část 5: Stínový válečník (2023) (epizoda)

Je to nádherný díl a prozatímní vrchol celé série. Má mystické okamžiky spojení se Silou, které zesilují celkový prožitek. Filoni ale ani nezapomíná na precizní souboje s laserovými meči. Filozofická scéna s Anakinem je nečekaná, a to že vrací děj do klonových válek, je velké překvapení. Dokazuje jen to, jak propracovaně může vypadat svět univerzálního vědomí, ve kterém všichni existovali, existují a budou existovat. Jen se mění forma. Ti, kteří nás opustili, jsou s námi, ale my je nevidíme fyzicky, pouze v okamžiku meditace a nebo v blízkosti smrti. Ahsoka se ocitá tam, kde se musí rozhodnout, jestli bude dále žít, a k tomu ji paradoxně, ale správně prožitkově pomůže její bývalý Mistr. Nádherná scéna, kterou ale přebije ještě vizuálně dotažená flotila gigantických bytostí/velryb, které plují Vesmírem. S překrásnou, decentně zkomponovanou hudbou. Chtělo se mi křičet: Velké plátno! Tenhle díl by se zasloužil projekci v IMAXu!

Moje tlustá řecká svatba 3 (2023)

Pro mně nejlepší film celé trilogie. Ale nečekejme žádnou filmařinu. Je to spíše reklama na krásné řecké exteriéry, inspirace oběma díly Mamma Mia je zřetelná, ale tím, že se dotřetice neopakuje americké prostředí a hlavní hrdinové - ve ztřeštěném duchu, jak jinak - víceméně prožívají dovolenou v Řecku, má to krásný letní šmrnc. Prostě skvělý oddech na závěr léta. Navrh skvělá lidová hudba, zajímavý proces destilace olivového oleje a neskutečně emotivní scéna ve tmě u nejstaršího stromu, kde Nikos a Toula rozprašují ostatky zemřelého otce (omlouvám se za spoiler, ale musel jsem to zmínit. Jen za tohle dostane film to nejlepší hodnocení. Návštěvnost asi nebude v kinech vysoká, ale kdo miluje Řecko, ten si to užije ve vrchovaté míře.

Moje tlustá řecká svatba (2002)

Tohle byla svého času super komedie, a tak jsem fakt zvědavý na letošní třetí díl :-)

Ahsoka - Část 1: Mistři a učedníci (2023) (epizoda)

Je to pecka! Tajemná zápletka, výpravná hudba i dojem epické produkce, charismatické hrdinky i záporáci, zatím paráda!

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Nejdříve mi tento díl přišel až moc ulítlý, ale po víceroshlédnutí má mimo výbušných akčních scén naprosto skvělé dialogy, možná nejpocitovější z celé série. A vynikající hudbu Michaela Kamena. Snad ještě Mel i Danny natočí dlouho slibovanou pětku, i když už u toho nebude Richard Donner. Ale všechny čtyři díly jsou perly žánru akční komedie a nemají v buddy krimoškách srovnání.

FUBAR (2023) (seriál)

Líbí se mi to! Zatím dva díly a spokojenost. Škoda jen, že se špionážní duo rozpoznalo už v prvním dílu. S tímhle si mohli tvůrci více vyhrát. Nemá cenu čekat starého Arnieho, naopak je fajn mít zápletku rodinných vztahů a kořenit to humorem a akcí. Nejlepší by bylo samozřejmě natočit celovečerňák Pravdivé lži 2, ale i tak je tohle příjemná oddychovka.

Mavka: Strážkyně lesa (2022)

Odvážný počin ukrajinské kinematografie čerpá z mnoha světových hitů (Avatar, Ledové království, Zvonilka, Šípková Růženka…), na kterých se vystavil vizuálně nádherný příběh o lásce, která musí překonat protivenství i negativní emoce novověku. Se vtipnými scénkami zasazenými do místního follkóru a s přesahem do přírodní spirituality přináší opravdový zážitek. Jak pro děti, tak pro dospělé. Tajemné runové symboly základních elementů a chytlavé romantické písně činí z dětské pohádky velký filmový zážitek.