• Thriller

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál) odpad!

Vladimír Železný N E H R Á L v TPMZ!!!! PROKRISTAPÁNA, teď si velmi detailně prohlížím Prokleté dědictví. Samozřejmě, že tam Vladimír Železný nehraje, tu postavu, co tam má hrát, hraje nějaký kluk, který mu je možná vzdáleně typově podobný!!!

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Ano, je to Alův a Johnnyho koncert se vším všudy. A když se k tomu přidá skvělý dabing Jiřího Pragera, tak je to opravdu zážitek. Nějakou dobu jsem si na něj zkraje nemohl zvyknout, ale dneska ho mám snad raději i když dělá Hoffmana on a ne Postránecký. Mahdal by se mohl učit. I když tomu by nepomohla ani svěcená voda.

Ray (2004)

V rámci žánru excelentní, skěle natočené a Jamie si Oscara zasloužil (stejně mu ho museli dát, když měl v 1 roce 2 nominave, ještě za Collateral)

Ruský dům (1990)

Nejraději bych dal 5hvězd, ale uznávám, že na to to nemá. To by pochopil možná jen ten, kdo stejně jako já a jako Barnie Blair byl v roce 1990 v Moskvě. Ta atmosféra je neuvěřitelně vystižená, fakt neuvěřitelně. A jestli si něco samo o sobě zasluhuje 10hvězd, tak je to Goldsmithova hudba, ta je neskutečná!!! Jinak ale samozřejmě lepší průměr s nadprůměrným obsazením.

Skála (1996)

Ano, absolutní vrchol v rámci žánru. A to i přesto, že vedle velkého herce (Sean Connery) statuje neherec, který své herectví postavil na tom, že se vždycky tak nějak udiveně kouká s otevřenou pusou (Nicholas Cage). A to i přesto, že vedle fascinujícího dabéra (Vladimír Brabec) hýká a kníká svým rinolálním neznělým hlasem nejhorší český dabér všech dob a generací (Zdeněk Mahdal). A to i přesto, že novácký dabing si opět střihl velkou perlu: výraz General Attorney (který v překladu znamená cosi jako generální prokurátor a v americkém systému ministr spravedlnosti) zde překládá samozřejmě jako generál Attorney - když ukazují Connerymu "milost od generála Attorneyho," myslel jsem, že zešílím. Tedy samozřejmě, pokud v USA neexistuje nějaký, zřejmě armádní představitel, stojící mimo systém justice, a přesto mající pravomoc dávat milosti, který se jmenuje Attorney...:-)

Hrdinové a zbabělci (2007)

Ano, občas je to dosti prvoplánové, ale na druhou stranu: je potřeba ocenit, že když někdo bojuje za svou pravdu,tak do toho jde se srdcem na dlani, tak jako to dělá Robert Redford. A řemeslně je to samozřejmě skvěle odvedená práce, takže něco mezi 3-4 hvězdičkami, ale protože je RR můj oblíbenec, tak přiznávám, že i proto dávám 4.

Město šílenců (1997)

Není to vůbec špatné, a pokud se to místy vezme jako podobenství, tak je to i chytré. A Hoffman, Travolta i Alda jsou vynikající!

Tanec s vlky (1990)

Může tomu dát někdo méně, než 5hvězd?

Čínská čtvrť (1974)

Kolik lepších, nebo stejně skvělých filmů v kategorii krimi-drama-thriller znáte? Možná Bullita, Jehňátka...a pár dalších, ale fakt jen pář. Navíc starý český dabing je skvělý, Němec k Nicholsonovi roku 1974 velmi sedne. A epizodky Z. Ornesta a J. Adamíry jsou též skvělé

Uprchlík (1993)

Je to skutečný majstrštyk, o tom není pochyb, jen škoda, že v českém dabingu nedělá T.L.J. Pavel Rímský, ale Jiří Čapka, ten sám o sobě není špatný, ale srovnání s Rímským při dabingu Tommyho pro něj bohužel vyznívá nelichotivě.