• Mysteriózní

Lancelot od jezera (1974)

Historická výpravnost, myslím, Bressonovi nesvědčí. Z filmu mám poněkud rozporuplný pocit. Na jedné straně (což nacházím u Bressona vždy) silný příběh, hluboký obsah, přesah atd., na straně druhé filmařská stránka, která tady nefunguje bez rezerv (s čímž jsem se u Brassona ještě nestkal). Jindy tak skvělé a rafinované elipsy, hyperboly, paraboly a jánevímcovšechno zde najednou působí neorganicky, strojeně. Ale možná jsem na tento film jenom neměl tu pravou náladu. 70%

Jak je důležité míti Filipa (2002)

Poměrně zdařilá adaptace, která není sice nikterak objevná, ale rozhodně neurazí. Sympatické jsou herecké výkony, zvláště z tety Augusty občas běhá mráz po zádech.

Velký útěk (1963)

Opravdu asi jeden z nejlepších útěkářských filmů (s výjimkou Un condamné à mort s'est échappé). Snímek nepostrádá napětí náležitě gradované ke konci, ale zároveň pro mě překvapivou svěžest a humor. Je však několik detailů, pro které mu nemůžu dát plné hodnocení: figurkovitost některých postav, zavěrečný pathos, kvůli kterému nepůsobí film celistvě (ale bez něj by to asi necelých 20 let po konci války ještě nebylo možné).

V roce se třinácti úplňky (1978)

Fassbinder asi nikdy nebude můj šálek kávy. Ne, že by tomu scházely myšlenky, obsah, hloubka, zajímavé filmové nápady, perfektní řemeslo, tedy věci, které si na filmech obvykle vážím. Ale výsledek je strašně německy těžkopádný, sice znepokojivě přitažlivý, ve výsledku však vykonstruovaný a neautentický. Mne Fassbinderovo experimentování nechává chladným nejspíš proto, že v něm nenacházím eleganci, lehkost, nadhled nebo poesii. Je to určitě i moje vina, tak se omlouvám všem jeho obdivovatelům.

Náš příběh (1984)

Notre histoire v mém hodnocení nepřekonal Buffet froid (který, po obrazové stránce nedostižný, je možná i čistší inkarnací Blierovského absurdního stylu), ale i tak je to moc hezké a zajímavé. Naprostým překvapením pro mne bylo zakomponování Bohouška (dokonce nahrávka s Karlem Šejnou blahé paměti!).

Americký přítel (1977)

Na Wenderse trochu netradiční žánr. Scénář má možná několik horších momentů, ale má to skvělou atmosféru o úžasný kameře nemluvě.

Povolání: Reportér (1975)

Trochu mi to náladou připomíná ranějšího Wenderse (třeba Im lauf der Zeit)

Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Kvůli závěrečné hollywoodské části dávám pět. Málokoho napadne, že tento film je hodně osobitou (a svéráznou) poctou Zlodějům kol (de Sica) s nímž sdílí zápletku i řadu shodných motivů (kartářka, hospoda, krádež kola na konci).