• Pohádka

Ripleyho hra (2002)

Johna Malkovicha mám rád. Prvý môj kontakt s ním bol v “O myšiach a ľuďoch”, následne v “Nebezpečných známostiach”. Je to herec, ktorý zahrá všetko a zahrá to dokonale. Aj z filmov, kde obsadil iba vedľajšiu úlohu, si ho budete pamatať. Prečo však zobral rolu v tomto filme? Áno, i tu zahral výborne. Ale scenár je taký hlúpy, že ak to aj dopozeráte, po skončení budete mať jedinú túžbu: čo najskôr zabudnúť. A to je škoda.

Pozor, vizita! (1981)

Jeden z mála filmov, v ktorých Rudolf Hrušínský v pokročilom veku vystupuje v optimistickej, energickej úlohe. Väčšinou si ho pamätám ako smutného melancholika, či až flegmatika. No napriek tomu to tu zvládol výborne. Veríte mu každý pohľad, každé gesto či repliku. Je to herecný koncert, ktorý ani po takmer 40-tich rokoch od vzniku nestratil nič zo svojej príťažlivosti. S minimálnymi nárokmi na scénu sa odohrá príbeh, ktorý vás ani chvíľu nenudí, naopak, po celý čas sa budete baviť. Kam zmizli takíto herci? Prečo sa dnes netočia takéto filmy?

Nostalgie (1983)

Úplne chápem diskutérov, čo dali 5 hviezdičiek aj tých, čo hodnotili “Odpad!” Sám som bol na začiatku filmu rozčarovaný. Márna snaha o pochopenie a nuda veľmi krátko po začiatku takmer viedli k vypnutiu televízora. S chuťou som si počas filmu prečítal všetky zlé hodnotenia a stotožnil sa s nimi. Na čo sa tu hrajú tí ART-isti s najvyššími hodnoteniami? Pár minút nepozornosti spôsobilo, že som sa v deji stratil úplne. A to bolo ono. Začal som si všímať vizuálnu stránku. Každý záber je tu krásnou fotografiou, ktorú by som si bez ostychu zavesil na stenu. Večne upršané a zahmlené scény spolu s hudbou dokonale dotvárajú “Nostalgiu”. Ak pri pozeraní filmu vypnete logickú časť mozgu, užijete si to.

Kojot (2017) odpad!

Jediným pozitívom filmu je zistenie, že nielen na Slovensku či v Čechách sa v poslednej dobe točia mizerné filmy. Aj tomuto úplne chýba emócia. S nikým sa nedokážete stotožniť, každá postava koná nelogicky, nikto vo vás nevzbudí sympatie. Chabý pokus o umelecký dojem ide do stratena, na toto nestačí roztrasená kamera, ani pársekundový záber na muchu na tanieri. Režisér sa nevedel rozhodnúť, či chce drámu, príbeh nezlomnej lásky, alebo art film. Lány kukurice sú krásne, ale od 2-hodinového filmu musíme chcieť viac.