• Pohádka

Bullittův případ (1968) odpad!

Film by sa mal volať "Bullshitt". To naozaj nemali tvorcovia v 1968 mozog? Mizerná réžia, hlúpy scenár, nepresvedčivé dialógy. Také vysoké hodnotenie je nepochopiteľné, predpokladám, že iba kvôli McQueenovi. Ale i ten tu hrá ako drevený panák. Toľko nezmyslov, čo v tomto filme je, by vystačilo na knihu.

Příběh lesa (2015)

Niektoré zábery sú fascinujúce a ťažko si predstaviť, ako ich natočili (beh diviaka hustým lesom). Niekedy sa zasa zdá, že vyhlásenie na konci filmu, že žiadne zviera pri nakrúcaní neutrpelo ujmu, je diskutabilné (ježkovia, ktorých podupali kone). Celkove pekná kamera. Ale umelé spájanie do príbehu u sekvencií, ktoré neboli natočené na tom istom mieste a čase, znižuje prírodopisnú kvalitu snímku a robí z neho beletriu. A to časom začne nudiť.

Čertí brko (2018) odpad!

Žiadny nápad, biedny scenár (na úrovni scénky na stužkovej), nulový vtip, katastrofálne herecké výkony (až na Vetchého, a to ho vôbec nemusím), otrasná hudba a zbytočné pesničky. Škoda peňazí. Zaslúžený odpad.

Heroin (1970)

V starých francúzskych kriminálkach je všetko čiernobiele. Buď je policajt génius (Belmondo) a všetci ostatní imbecili, alebo držíme palce paďúchovi (Gabin) a poliši nevedia narátať do päť. Gabin bol ako Kopecký, nemuseli nič hrať. Filmy boli napísané na ich charaktery, prispôsobovali sa všetci okolo. S odstupom času pôsobí Gabinov nemenný výraz až veselo, ale vtedy to muselo byť super. Je každopádne škoda, že sa takéto osobnosti medzi súčasnými heracmi už takmer nevyskytujú.

Jsem božská (2018)

Niečo fungovalo, niečo nie. Ale pobavil som sa dobre. Netreba v tom hľadať hĺbku ani filozofické odkazy, je to len komédia. Ak pre niekoho nie je Amy ideálom krásy, netreba kvôli tomu zhadzovať celý film. Ani môj typ to nie je, ale zahrala to dobre. A získala si ma, držal som jej palce. Jack Black alebo Jiří Mádl môžu hrať ako chcú, ale keď sa zjavia na obrazovke, prepínam. Amy bola síce hlúpučká a miestami odpoudzujúca, ale oveľa sympatickejšia ako tie prázdne modelky, ktorými sa to vo filme hemžilo.

Vánoce naruby (2004)

Komédia o tom, že i keď Vianoce v dnešnej podobe nenávidíte, môžete si k nim nájsť cestu. Podané síce s americkým pátosom, ale veľmi vtipne. Super oddychovka pre dospelých. Najvydarenejšia hláška z filmu: "Čo vyvádzaš, ešte nie je sobota!"

Pěna dní (2013)

Film je výborne remeselne natočený, no doporučujem ho pozerať až po prečítaní rovnomennej knihy. Tam je emotívna stránka podstatne hlbšie a bolestnejšie vykreslená. Vo filme sa potom môžete sústrediť na fascinujúcu obrazovú stránku, nebudú vám vadiť mierne nelogickosti, odchýlky od predlohy, či nie úplne šťastne obsadené hlavné mužské role.

Jackie Brown (1997)

Na thriller príliš bláznivé, na komédiu príliš vážne. Zo začiatku je všetko polopaticky vysvetľované, až by ste si želali, aby sa tempo zrýchlilo. Ku koncu zas kopec zmien a zvratov, ktoré vám rozum neberie. Jackie je sympatická, ale neveríte jej tú brilantnú myseľ, ktorou previezla všetkých naokolo. A bomba plán vyšiel len vďaka náhodám, ktoré sa nedali predvídať. Vývoj deja je tiež často nelogický. Sem tam vsuvky ("Rozdáme si to?"), ktoré sú úplne zbytočné. Policajti tradične priblblí: chlapík s mŕtvolou v kufri auta ani nie je predvolaný na výsluch (lebo inak by musel skončiť v hlavnej roli, všakáno...). No hlavne je celá zápletka s prenesením pol milióna cez hranice hlúpa. Čo to malo byť za film? Takže dej: odpad, mužské herecké výkony: super, ale celkove za 2*.

Nekonečný příběh (1984)

Po rokoch som si príbeh znovu pozrel s vlastnými ďeťmi. Zvláštne, vôbec som nemal pochybnosť, či si nepokazím dojem z filmu, z ktorého som si od detstva pamätal mená všetkých postáv. Áno, triky po troch dekádach stratili na ohromujúcosti. Ale príbeh a emócia sú nadčasové, znova som to prežíval rovnako ako pred rokmi. A to napriek tomu, že som už v kolobehu všednosti bežného života a tlaku svetských povinností sám prispel k rozšíreniu Nicoty. Film je o tom, že sny a predstavy majú v našom živote stále miesto. Ak ich stratíme, staneme sa iba bezduchými škrupinami či výkonnými robotmi. V tomto je pre mňa film prínosom aj v dospelosti. P.S. V závere filmu Bastien z okna kričí trochu nelogicky “Maminko!” V anglickej verzii je to neidentifikovateľný výkrik, dokonca ani titulky na túto pasáž neposkytujú odpoveď. Žeby sme mali použiť svoju vlastnú fantáziu?