Táta v nesnázích (2023) (seriál)

Sympaticky civilní seriál, jako ze života. Jen trochu natahovaný, za 16 dílů se tam toho moc nestalo. Chválím za hustý výskyt krásných mladých hereček - ostatně kvůli nim jsem se na to díval především. Ale podruhé už se na to asi nekouknu.

A pak přišla láska... (2022)

Po Zrcadlech ve tmě Šimon Holý opět předkládá komorní konverzační film, založený na dlouhých statických scénách, civilismu, zčásti improvizovaných dialozích a obecně lidských tématech (láska, štěstí, vztahy). Asi si začínám na jeho styl zvykat, protože film mě docela vtáhnul. Zásluhu na tom mají i herecké výkony Pavly Tomicové a Sáry Venclovské.

Vánoční příběh (2022)

Další pokus o českou Lásku nebeskou, ale ani tentokrát se nezadařilo. Dvouhodinový film obsahuje jen minimum humoru a komických situací, zato spoustu postav, z nichž mnohé jsou v příběhu celkem zbytečné. Režisérka aspoň filmu zajistila hvězdné obsazení (dokonce včetně Pierra Richarda), z nějž vyniká snad jen dvojice Kaiser - Lábus a Karel Roden. Takže tradiční český neduh - slabý scénář. Vážení tvůrci, zapamatujte si už konečně, že k natočení komedie nestačí jen vánoční atmosféra a známí herci, chce to i nemálo invence a humoru při psaní scénáře !

Brutální vedro (2023) odpad!

Proč někdo utrácí moje koncesionářské poplatky na výrobu takových sraček ? Hlavní hrdina cestuje, zažije několik nesmyslných setkání s nesmyslně jednajícími lidmi a to je vše. Do hlavní role obsadil režisér svého bratra, naprosté herecké nemehlo, ale těch nemehel je ve filmu víc - v první řadě samotný scenárista a režisér. Za mě naprosto zbytečný, stupidní film. Někdo v tom samozřejmě může hledat symboliku nebo poselství a možná i něco najde, ale pro mě je to ztráta času. P.S. Maskéři se taky moc nepředvedli, jak už tu někdo napsal, maska hlavního hrdiny fakt připomíná ze všeho nejvíc Quasimoda.

Největší dar (2022)

Dámy Santovjáková-Gerlíková a Hrubá jsou mi sympatické tím, jak se ve svých filmech snaží seznamovat děti se starými vesnickými tradicemi (a v tomto případě i s pohanskými bohy) a ani po stránce režie ty jejich filmy nejsou špatné. Horší je to se scénáři. Scénář této pohádky by potřeboval dramaturga jako sůl, je dramaturgicky rozpadlý, rozbředlý, přeplněný spoustou (často zbytečných) postav a motivů, chybí silný ústřední příběh, do toho ještě písničky a zmíněné poučování o tradicích, folklóru a pohanských bozích, infantilní (ne)humor... Zkrátka to působí, jako když pejsek s kočičkou pekli dort a nedrží to moc pohromadě. Trochu to zachraňuje hvězdné obsazení (i když někteří známí herci hrají pod své možnosti - že Dvořáku a Slavíková ?) a zmíněná režisérská zručnost. Ale co naplat, dobrý scénář je základ a bez toho povedený film nevznikne.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Druhý díl se od pohádky posunul do žánru čisté fantasy, což způsobilo, že se mi líbil o dost méně než díl první, protože tento žánr moc nemusím. Z toho důvodu mě všechny ty fantasy ingredience jako runy, alchymisté, velmistři apod. nechávaly chladnými, moc jsem se v nich nevyznal a hledat v tom všem smysl jsem přestal už na začátku. Natočeno to bylo nicméně velmi profesionálně, režie i triky jsou na české poměry fakt dobré, horší to bylo se scénářem. Eliška Křenková opět projde celým filmem s jedním nasraným výrazem, což bolí o to víc, že tentokrát má dvojroli. Princ s princeznou tu byli v podstatě zbyteční, asi jen jako upomínka na první díl. A rádoby komická dvojice strážných byla spíš na pěst. No prostě nebavilo mě to. A ta stopáž je zbytečně přestřelená.

Grand Prix (2022)

Je potěšitelné, že se u nás někdo pokouší natočit jinou komedii než romantickou, ale stejně jako ty romanťárny ani tahle komedie o partě loserů není zábavná. Řada populárních herců se sice vyřádila v pro ně nezvyklých rolích, ale žádná z těch figurek mě nepobavila. Pro mě je tohle zbytečný film, který mi nic nedal, naopak mi vzal - 107 minut.

Liga nepotřebných (2013) (amatérský film)

Na amatérské poměry (dále NAP) docela vtipná parodie. NAP slušní herci, triky, střih, kamera, scénář. NAP se mi to celkem líbilo. Jen závěrečná pasáž s titulky a nepovedenými záběry je zbytečně dlouhá.

Hranice lásky (2022)

Kultivovaně natočené, slušně zahrané a hvězdně obsazené i v nejmenších rolích, ale mám problém s tématem filmu, který jen potvrzuje můj názor, že podobné sexuální experimenty jsou jen pro lidi, co nemají nic na práci a netíží je ani žádné pořádné starosti, takže mají čas vymýšlet hlouposti. A z čistě formálního hlediska mi vadila přemíra záběrů točených mobilem.

Princ Mamánek (2022)

Námět poskytoval mnoho možností, jak ho zpracovat, já bych přivítal, kdyby z toho Budař udělal veselou pohádku. Ten ale místo toho zplodil dost dusnou depku, na což má samozřejmě právo, určitě natočil to, co natočit chtěl, mě ale tohle zpracování nezaujalo, spíš hodně zklamalo. A vsadím se, že dětem se to líbit nebude, možná to ani nepochopí. Je příjemné po čase vidět Janu Nagyovou, ale ta - stejně jako třeba Ondřej Vetchý - je ve výsledku dost nevyužitá.