Dámský gambit (2020) (seriál)

8.5/10 Kdyby mi někdo řekl, že jeden z největších seriálových zážitků v posledních měsících zažiji u seriálu o holce co hraje šachy, tak bych si asi ťukal na čelo. No teď už vím, že je tomu skutečně tak a vůbec by mi nelhal. Samozřejmě pouze o šachy tu jen nejde a divák se tu vlastně o šachu moc nenaučí. Přesto celé to vyobrazení okolo této mistrovské hry je dynamická, emocemi nabitá projížďka, která diváka udrží v sedadle až do konce v precizně natočeném a úchvatném dobovém prostředí a atmosféře. Co se týče, ale samotného příběhu tam jde o poměrně už zavedenou šablonu scénářů ze sportovních, životopisných filmů, kde příběh okolo hlavní postavy je o výjimečném talentu, cestou za vítězstvím a jeho následném boji s těžkostmi života a boji s jeho vnitřními démony, který se nám představil v různých formách už tolikrát. Nicméně díky neskutečnému audiovizuálnímu zpracování se jedná o neobvykle dobrou impresi, která stojí za to vidět! A to v čele v tu dobu s neokoukanou Anya Taylor-Joy, které se touto rolí podařilo etablovat k největším hvězdám mezi mladými herečkami. Nemůžu se zbavit pocitu, kdyby její roli v seriálu hrál někdo jiný, tak takhle velké hodnocení mít Queen's Gambit nebude, protože Anya a její vyobrazení Beth je alfou a omegou celé show.

Arcane (2021) (seriál)

9/10 League of Legends jsem nikdy nehrál a animované filmy nebo seriály jdou už několik let z nějakého důvodu, který nedokážu pojmenovat mimo můj záběr a vůbec mě nelákají. Proto Arcane jsem si vůbec nevšímal a ani jsem ho neměl v plánu vidět. Změnil jsem názor až v případě, kdy jsem čím dál tím víc narážel na recenze a názory, že nějaká animovaná série je to nejlepší co za celý rok je ke shlédnutí a jen bláznovy by se to nelíbilo, až mi to přišlo, že tady je něco sakra divně a byl jsem připravený ten nesmyslný hype pěkně zpražit v recenzi po tom co mě tohle všechno donutilo se na to podívat! No a upřímně... Tady se nic pražit nebude! Jestli existuje animovaný film/seriál za poslední roky, který by měl vidět i někdo kdo se na anime divá z nelibostí, tak to bude pravděpodobně Arcane. Tady není moc co vytknout. Všemi barvami pulzující a adrenalinem nabitý fantasy/punkový svět a příběh, kde jsou animace doslova živé až pohlcující. Vrcholem všeho jsou všechny postavy v čele s ženskými postavami Jinx a Vi, které ukazují celému Hollywoodu prostředníček a přímo křičí takhle se píší ženské postavy! A to nejsou rozhodně samy co jsou tak uvěřitelné a barvité, že chápeš všech z nich jejich motivace a činy. Každý si tam může najít to své. A to všechno v politickém pozadí co určitě nebylo na obtíž ba naopak a díky tomu celý příběh je ještě daleko velkolepější! Kde je vyobrazena nerovnost a problematika menšin způsobem, že by si mohli ostatní brát příklad. Pravděpodobně jeden z nejlepších počinů podle videohry co nám byl přetvořen na obrazovku. A určitě by mu měl dát šanci i ten, který se podobnému žánru vyhýbá. A já si druhou sérii určitě už nenechám ujít. Přeci bych rád jen klidnil pocity typu... nejlepší anime podívaná ever a nic lepšího nikdy nebylo natočeno apod.. Zase nohami na zem!

Kolo času - Série 1 (2021) (série)

3.5/10 Největší nuda a rozčarování seriálové sezóny. Po prvním díle, který byl i jeden z nejhorších z celé série jsem to chtěl už vypnout a dál nesledovat, protože dostal jsem pocit, že se dívám na nějakou špatnou reinkarnaci seriálové Xeny. Přesto jsem tomu dal šanci a postupně díl od dílu se moje pocity mírně zlepšovaly a dokázaly můj prvotní negativní pohled obracet k lepšímu až tak, že to v určitých pasážích umělo i bavit. Stejně to bylo houby platné, protože jsem se nedokázal za celých 8. dílů přenést přes možná jeden z nejhorších castingů poslední doby a teď nemyslím to, že hlavní kritérium herců na castingu je opět bráno podle tabulek etnicity Hollywoodu. Rosumund Pike je úžasná herečka, která umí do každé role kterou hraje vložit kus sebe a excelovat v ní. Tady se to bohužel nestalo a vůbec mě nebavila i když byla snad jediná postava, které jsem nakonec celkem přišel na chuť. To se, ale nedá říci o zbytku obsazení. To je skutečně až nevídaně nesympatické. Až si člověk říkal, to snad vybrali herce podle toho i když nevím proč by to dělali... To by se, ale dalo třeba i překousnout, kdyby postavy, které hrají byly aspoň trošku zajímavé. Dokoukal jsem to před chvílí a už ani nevím co to bylo za postavy a jak se jmenovali. Většina dialogů byla povrchních a nebo zase pravděpodobně tak moc tlačených na sílu předlohy, že se mi kolikrát stalo, že jsem uprostřed dialogu přestal vnímat o čem se to baví. To mluví za vše. Tady selhal seriál na plné čáře.  I když nejsem znalý předlohy dočetl jsem se, že je to věrné knižní předloze a díky tomu se to vlastně lidem libí. Tak já vám něco povím.. Například 2. sérii Zaklínače jsem si užil stokrát více něž Kolo Času! A to přes to, že se showrunneři Zaklínače se relativně dost odchýlili od předlohy. Protože ona kniha Krev Elfů je poměrně plytká záležitost, kde se toho po většinu času moc neděje, proto si spoustu věci domýšleli a upravovali aby to náhodné diváky neznalé předlohy nenudilo jako se to stalo právě dosti možná tady u Wheel of Time! Je to zklamání, protože potom co údajně Bezos a vedení Amazonu prime označilo Kolo Času jako jejich odpověd na Hru o Trůny a Zaklínače jsem měl asi až moc velké očekávání. Protože tyhle všechny problémy, které jsem vypsal mohl aspoň zastínit rozpočet, který byl jak se zdá žalostně malý přes to, že museli vědět jaké velkolepé fantasy to chtějí adaptovat. Na druhou stranu i tak ve mě dokázali vyvolat pocit, že tento svět má velkou historii, mytologii a může být zajímavý a velkolepý jako jiné velké fantasy světy, kterých je sakra málo! Jen si to musí v Amazonu uvědomit a zachovat se podle toho. A to je snad jediný důvod proč si budu ochotný pustit i druhou řadu s očekáváním, že do toho dají více úsilí a financí k maximálnímu představení tohoto košatého světa, který pravděpodobně tato knižní předloha nabízí.

Dexter - Nová krev (2021) (série)

9/10 Dovolím si tvrdit, že 9. řada je jeden z nejlepších seriálových návratů vůbec. Lepší návrat po tolika letech vašeho oblíbeného seriálu jste si nemohli přát!. Vybudovaný nový Dexterův život s příjezdem Harrisona bylo velmi potěšující vidět. Mrazivá atmosféra městečka Iron Lake spolu s nostalgií k Dexterovi všem dílům přidávala ještě větší grády a užil jsem si každou minutu až do konce 9. dílu. Finále a celé to skoncování s Dexterem za jeho hříchy bylo nevyhnutelné a jiný konec jsem ani nečekal. Bohužel bylo uspěchané a vygradované dost na sílu až po Dexterovi nelogické kroky! Celý finální díl by mohl vystačit klidně na celou novou sezonu, kterou spousta fanoušků tak moc chtělo. Vsadím se, že by za ní televizi Showtime utrhali ruce i nohy. Takhle to působilo v určitém momentu dost pitomě. Dostala ho policistka převážně jen díky domněnkám bez přímých důkazů. Dexter se zachoval, tak jak by se nikdy jindy nezachoval. Čekal, že jeho syn jako by nic... všechno bez zaváhaní pochopí. A tohle všechno vyústilo v konečný citově nefunkční showdown s Harrisonem. Sice toto zakončení je více dostačující než v 8. sérii, byť stále neuspokojivé. No už není cesty návratu. Rest in peace Dexter!

Dexter - Otcovy hříchy (2022) (epizoda)

3/10 Tak a je to za námi! Samotná 9. řada do 9. dílu je nejlépe zvládnutý reboot možná v celé seriálové historii. A to bez přehánění. Zkuste jmenovat lepši zvládnutý návrat, co by vám přinesl váš oblíbený seriál po tolika letech s jeho oblíbenou postavou zpátky jako je finální řada Dextera bez úpadku kvality, ba co víc dokonce s vyšší kvalitou než měla většina předešlých řad... Taky vás nic nenapadá? No vida mě taky ne, ale pouze pokud to pro vás končilo 9. dílem... Neměl bych problém se samotným vyvrcholením finále. Já bude jeden z těch co si myslí, že bohužel Dextera lepší osud za jeho hříchy nečekal a případný jiný konec typu Dextera s Harrisonem jako zvrhlejší verze Batmana a Robina někde v Los Angeles by nebyla to pravé ukončení, pokud by seriál chtěl skončit se vztyčenou hlavou. Byť bych si to vlastně strašně moc přál! Problém je jak celé to finální konečné odhalení a skoncování s Dexterem a jeho temným pasažérem proběhlo. Proběhlo za pouhých 59 minut, které působili strašně uspěchaně! Způsobem, že největšího ( a námi nejoblíbenějšího ) sériového vraha v dějinách, který dokázal celý život balamutit oddělení vražd v Miami přímo pod nosem, tak dopadne jedna policistka v asi nejmenším, nejodlehlejším vydláckém policejním oddělení v celé Americe a to ještě převážně jen s jejími domněnkami bez přímých důkazů! Celé to bylo prostě uspěchané jako kdyby scénáristi se už nemohli dočkat toho co to vlastně napsali a řekli si honem! Už se nemůžu dočkat jaký konec jsme to pro Dextera vymysleli a napsali. Rychle ať už jsme tam nemůžu se dočkat. Tak takhle to nějak působilo... Proto celý tento díl si klidně zasloužil přenést na celou novou sérii za kterou by fanoušci Showtime určitě utrhali ruce i nohy. Protože spousta dějových linek by si zasloužila řádné dokončení. Kdo by nechtěl vidět emocionální setkání Dextera s Batistou nebo třeba i s Quinnem a Musukou a jeho odhalení jako Řezníka ze Zálivu.. No asi všichni by to chtěli vidět... Navíc celé to vybudování Dexterova nevratitelného konce, kde pitomě zabije policistu aby mohl utéct za Harrisonem a čekat jako, že nic se neděje a riskovat to, že tím spíš celý jeho  vztah se synem pošle do kopru.. Který si pak uvědomí, že jediná cesta jak se stát tím normálním klukem, kterým chtěl vždycky být je vlastně zbavit se táty tím, že ho zastřeli. To mu vážně pokoj na duši nepřidá. Tak takhle vážně ne.. Možná bych tento konec tímto stylem zvládnul, ale musel by být podložen třeba novou celou sérií, kde by k tomu diváka věrohodněji a hlavně chytřeji dovedla. Přesto je to asi lepší zakončení než jaké bylo na konci 8. série, ale moc ho tedy nevylepšili. Vlastně tak, že už není cesty návratu. Samotné pokračování s Harrisonem je otazné, protože herec Jack Alcott zahrál Harrisona tak nesympaticky, že podle mě nynější podráždění fanoušci kvůli konci Dextera by mu to neudělali vůbec lehké... Myslím, že teď už jen zbývá nechat tento seriálový skvost na konci jeho cesty.

Kolo času - Loučení (2021) (epizoda)

2/10 Tento seriál mi byl doporučen od zhrzeného fanouška předlohy Witchera. Prý je Kolo Času lepší než v podobný čas vydaná druhá série Zaklínače. Sám jsem těm řečem nevěřil a moje pocity po shlednutí prvního dílu to zatím nezměnilo. Uvidí se co přinesou další díly první série. Ale vzhledem k informaci, že Bezos tento seriál označil jako odpověd Amazonu na Hru o Trůny nebo Zaklínače. A také vzhledem k tomu, že pilotní díl by měl být díl, který rozhoduje o vtáhnutí diváka do série musím napsat, že tohle zatím působí jako nová série Xeny a neměl bych vůbec žádný problém s tím, že bych to dál už nesledoval. A to vynechávám pocity z CGI nebo pocitu z pravděpodobného malého rozpočtu, který musí vystačit na celých 8 dílů. Co mě nejvíc zarazilo je casting. Vy chcete úspěšnou Fantasy ságu přenést na obrazovky a do hlavní postavy obsadíte Rosamundu Pike? Tak to hodně štěstí.. Herečka je to sice náramně výborná, ale takový seriál potřebuje jiný typ herce a Rusamnda mi nepřijde na takový to druh seriálu vhodná volba. Zbytek obsazení zatím působí naprosto nezajímavě a i dost nesympaticky, pochopitelně v tradici dnešních měřítek etnicity Hollywoodu. Kdyby se divák měl rozhodnout podle pilotního dílu. Už bych to dál nesledoval....

Chuck (2007) (seriál)

Guilty pleasure! Chuck je asi ta nejfajnovější, "nerdí" seriálová oddechovka široko daleko. Seriál s vyváženou kombinací komedie, akce i dramatu, který se nebere moc vážně. Nepamatuji seriál, kde bych měl uvnitř sebe tak rozporuplné názory na hodnocení jako u Chucka. Ze srdeční záležitosti bych mu hrozně rád dal hodnocení 100% ale při realistickém pohledu by to vyšlo daleko hůřeProstě jestli se divákovy dokáží dostat pod kůži hlavní hrdinové v podobě famózního Zachary Leviho jako Chucka a Yvonne Strahovski jako Sáry s jejich kumpány Morganem a Johnem Caseym musí si to naprosto užít a zamilovat. Pokud ne.. pravděpodobně si to divák moc neužije a ta „béčkovost“ ho možná odradí. Ale rozhodně bych tomu dal šanci. Poměrně přehlídnutý seriál, který by v konkurenci podobně laděných seriálů měl stát na prvních místech a každému seriálovému fanouškovy aspoň za nějakou pozornost!

Zámek a klíč (2020) (seriál)

1. série = 5.5/10, 2. série = 4/10 Zámek a klíč ze začátku působil poměrně ambiciózním dojmem. Nakonec, ale dospěl do naprosto průměrné "teen" nezáživné záležitosti. Přesto dokážu pochopit proč se to spoustě lidem může líbit. Ono je totiž potřeba jednou za čas vidět seriál, který je takový oddechový. U kterého vypneš a necháš ho jen tak plynout před očima bez toho aby tě u něj něco stresovalo, napínalo nebo emocionálně rozrušovalo, ale zároveň udrželo aspoň trochu tvojí pozornost. Tak Zámek a Klíč je přesně takový seriál. Záměr tvůrců, ale takový určitě nebyl a fanoušci předlohy musejí tvůrce proklínat. Mě osobně co se mi na něm líbí a díky čemu mě to udrží u obrazovky je taková specifická možná až pohádková ponurá atmosféra maloměsta někde v americkém venkově, kde teenageři na kraji města v Klíčově a okolí zažívají fantasy dobrodružství. I když se kolikrát přistihnete, že odvracíte zrak za jinou činností, protože to vaší pozornost ve spoustě částech neudrží, tak přesto je to prostě takové pohodové na pohled a na zaplnění chvíle, kdy se není na co dívat je to fajn. Ale rozhodně bych to nenazval Hororem, Thrillerem ani pro fanoušky fantasy nebo čehokoliv jiného něčím co by museli vidět.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

1-2 série = 8.5/10 3-5 série = 7/10 Nikdy bych nevěřil jak si užiji španělský seriál v originálním znění. Navíc, že bude tak kvalitní, protože první dvě série byli točené pouze na španělskou televizi Antena3 bez vědomí toho jaký by se s toho mohl stát celosvětový hit. Když zůstanu prozatím u prvních 2 sérií, tak ty měli všechno jako kdyby to točili největší současní scénaristi a režiséři pro největší produkce. Od začátku první série až do konce té druhé to je jedna velká adrenalinová jízda s napínavým dějem a nečekanými zvraty, která ti nedovolí odrhnout oči od obrazovky. I když byli pozorovatelné menší logické dírky, tak vás to vůbec nevytrhlo ze zážitku. Kdyby tam Papírový dům skončil mohl bych ho s klidným vědomým nazvat jako jeden z nejlepších seriálu posledních 10ti let. Ale vzhledem k tomu jakou si to získalo popularitu to nemohl Netflix nechat jenom tak... Rozhodl se z toho pro sebe vytřískat ještě víc. Od 3. série pod taktovkou Netflixu se La casa de papel propadl do průměru a stal se takovou parodii sebe sama. Přesto to bylo pořád koukatelné s náznaky kvalit předešlých dvou řad a to převážně pro to co bych tady rád vypíchnul a to byl casting postav. Hlavně celého původního obsazení z prvních dvou sérií, ale i těch nových postav od třetí řady, kteří obstáli také na výbornou. Upřímně moc často se nevidí obsazení seriálu, kde by obsadili do uplně všech rolí ne jenom těch hlavních, ale i vedlejších rolí tak sympatické herce, kde ta chemie mezi nimi po dobu celého seriálu doslova jen uplně jiskřila. A to tak, že Berlin s Tokio se málem stali kultovními postavami. Diváka dokázali postavy k sobě výborně emocionálně přitisknou a mít o ně obavy. Jediná postava, která mi nesedla byla Inspektorka Raquel Murillo a celý její dějový zvrat s pozdějším vztahem s Prefesorem. Jejich vztah nebyl moc uvěřitelný a považuji to ještě i s linkou druhé inspektorky Alicii Sierrové opět vztahem s Profesorem za nejslabší kousek scénáře postav, byť herečka Najwa Nimri byla v té roli famozní. Nakonec přes velké obavy a velké karamboly se scenáristům podařilo dořídit na konec cesty se vztyčenou hlavou. Seriál byl ukončen dobře. Druhá polovina 5. serie společně s finále, kde se hrálo převážně na city se mi velice líbila. Dokonce jsem při něm zapomněl na spoustu nesmyslů a zbytečných protahujících pasáži co nedávali moc logiku z předešlých dvou řad. Jsem přesvědčen, že Money Heist se může stát pro spousty lidí návyková záležitost, která vás nepustí až do uplného konce! Minimálně první 2. série stojí určitě za pozornost.