• Thriller

Běž, chlapče, běž (2013)

Abych řekl pravdu, tak mi v novějších komentech k tomuto snímku chybí asi vícero narážek na film Nabarvené ptáče, tedy Marhoulův příspěvek s defacto stejnou tématikou. "Běž..." je jistě o dost koukatelnější, příjemnější, vlastně hlavně pozitivnější a možná, že i ta barva dodává na jisté civilnosti. Oproti tomu "ptáče" sází na šok pro šok, zbytečně kruté záběry bez hlubšího smyslu, depresivní černobílost a nedává divákovi příliš na výběr...buď tu hru hraj, anebo táhni. Danquart se s Orlevovo předlohou "chlapce" vyrovnal celkem statečně, herecký představitel Jurka mne nijak zvlášť neoslovil, zato pár dojemných okamžiků a melancholická doprovodná hudba se zasloužily o hodnocení 3+.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Myslím, že to byla moje třetí zkušenost s tímto filmem během dvaceti let. Teď už samozřejmě chápu, proč jsem tak alergický na popisek "podle skutečné události". Z té opravdovosti zůstalo při natáčení zřejmě jen místo konání a pak záběry, které dokazují, že Somálci jsou fakt hubení. Nejde o válečný snímek, to je asi každému jasné (Ryane, kde jsi?), ale i takovejhle akčňák by mohl mít v sobě alespoň trochu reality a nehrát s divákem tu přitroublou hru na: „Když střílíme my, vy padáte a když střílíte vy, tak nás se to jako netýká, jo?!” Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Jak má vypadat realistická bitva ukázal v Zachraňte.. právě mistr Špicberk" a na druhou stranu, jaký může mít koule akční záležitost z období tzv. "modern war", předvedl počin Tři králové s "Válberkem a Klůnym". Ale je nutno si přiznat, že jsem i já, vzhledem k tomu, že se jedná o kousek určený hlavně militantní mládeži, snášel film při jeho premiéře podstatně lépe, než v mých dnešních jednapadesáti letech. Ohodnotil bych i přísněji, ale...Sizemore, Bana...

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Je úplně jedno kolikrát jsem už snímek viděl, anebo jestli jsem mezi tím zhlédl dalších asi dvacet válečných filmů - tenhle vojnový epos zkrátka nejde po technické stránce překonat ani náhodou a to i přesto, že je přeci jen už trochu fousatý, má přesně 23 roků. Vlastně mne neuchvátila jen technická stránka jednotlivých bitev, ale i ta vata okolo. Zdánlivě nedůležité vzpomínky jednotlivých vojáků, vypjaté scény s německými nepřáteli a určitě i herecké výkony hlavních představitelů, to je prostě špica. Spielberg nezklamal ani omylem a i po natočení Ryana se vytáhl ještě nejednou...třeba Mnichov, že? Hodnocení bylo jasné už od začátku a kdyby tady bylo těch hvězd deset, dal bych je bez váhání!!!

Anthropoid (2016)

Fakt nechápu místní vysoké hodnocení. To jsem tu opravdu sám, komu vadí překrucování českých dějin filmovým štábem nějakých anglánských vesničanů? Na obrazovce se objeví rádoby vysvětlující úvodní text a hned taková konina!!! Třeba od kdy bylo podstatou mnichovské dohody vydání Československa Německu, prokrista? A dál, Československo nemělo spojence, jak dál hlásají titulky? Hitler obsadil náš stát a o rok později Němci napadli Polsko? Nebylo to náhodou ve stejném roce 39? Bóóóóže, kterej kok.t tohle napsal nebo produkoval? Nedošlo ve třicátém osmém pouze k zabrání sudet? Nebylo TOTO důsledkem Mnichova? A o jakém Československu se tu pořád při tom obsazování mluví? A mluví se o něm dál i během pokračujícího děje!!! Neexistoval náhodou pouze protektorát Böhmen und Mähren a dál na východ jen a jen samostatný fašistický Slovenský štát? Vždyť to byly dvě úplně odlišné a svébytné identity, které spolu už neměly vůbec nic společného!!! Čechy součást Třetí říše a např. Slovensko, Maďarsko, Itálie klasické "samostatné" fašounské satelity, proboha!!! Film samotný, jako takový, bych klidně ohodnotil (až na ten příšernej dabing) výše, původní Atentát s Mrkvičkou totiž nepotřebuji nijak zvlášť adorovat (o tom co a jak bylo, vím nejlíp já sám, neboť čerpám z literatury, dokumentů a rozhovorů s obyvateli Prahy, kteří atentát zažili na vlastní kůži), ovšem za úvodní popisky a neustálé zmiňování neexistujícího Československa nemohu jinak, než snímek odsoudit ke slabým dvěma hvězdám. A abych nezapomněl, jedná se snad o vůbec první film, kde granáty kladné hrdiny nezabíjejí, maximálně je škrábnou a jede se dál.

Einstein - Případy nesnesitelného génia - Kinetika (2020) (epizoda)

Tak tady do odpadu házet nebudu i když...takové provlečení pout pod pánví (zadkem), to by měl co dělat i Houdini a né náhodou je vidět vždy až ta druhá fáze krkolomného kousku, tedy provlíkačka přes nohy. Jinak ovšem dost trpím na Polívkovou, takže právě ona zde má lví podíl na mém defacto lichotivém hodnocení. Kotek mne ničím neiritoval a Zedníček je dokonce i coby šišla celkem fajn. Humorné situace se sem tam našly a pokud se série v dalších jejích částech výrazně nezhorší, může to Prima považovat vlastně za úspěch. Tvůrci, té Anně P. fakt líbejte ruce, bez ní by šel séroš do kopru!!!

Bodyguard (2018) (seriál)

U britských sérií posledních let jsem zvyklý přeci jen na trochu jiný level, defacto až na takový ten dokumentàrní styl (v tom nejlepším slova smyslu samozřejmě). Zde pro mne byla absolutně nereálná hned úvodní scéna s teroristkou a to dokonce i kdyby se snad mělo jednat o seriál silně fantazijně orientovaný. A co, probůh, to složení zasahujícího komanda v depu? Vymyslely ho snad feministky? Vedoucí zásahu - žena, ostřelovač - žena, pyrotechnik - žena, ale tím nekončíme. Hlavní hrdina jde hlídat ministra vnitra - žena, jeho nadřízená, šéfka útvaru ochrany osob - žena, vedoucí protiteroristického oddělení - žena a chlapi? Sluha, vrátný, recepční, uklízeč, montér, securiťák atd. Tady to někdo zkrátka přehnal. O ostřelovací scéně s vozidlem projíždějící ministryně se snad ani nemá cenu bavit, tu tvůrci odkoukali zřejmě z výročního představení Spejbla a Hurvínka. A pak tu máme vrchol z nejvrcholovatějších..."keď prídě láska"!!! Ano, opravdu přišla, ač jsem se ze všech sil modlil, aby se tak nestalo. Costner a Whitney by se zaradovali, dočkali se svých nástupců (zpěvačka tedy ne, ta se možná jen otáčí v hrobě). Potud tedy kritika a teď k tomu lepšímu, kteréžto se začalo odehrávat až od třetího dílu. Musím konstatovat, že si z nás snad soudruzi tvůrci dělaji přímo výstavní prdel. První dvě části - béčkovej, naivní akčňák, pokračování - slušná politicko špionážní jízda. I původně katastrofální herecký výkon Maddena se zlepšil natolik, že bych jej možná i vyzdvihl. Ostatní přihrávající postavy začaly jednat velmi uvěřitelně a tzv. zreálněly. Jen je blbé, že se scénář stále nevyhnul slepým místům, kterých se objevilo celkem dost a nejvíc mne zabil závěr...nedůvěryhodná přeměna v jednání džihádistky, hlavní hrdina, jeho squaw a děti nechráněni po finálním odhalení úřadem pro ochranu svědků atd, atd. Nakonec ale, i přes všechny ty výrazné protiklady a nevyrovnanou kvalitu v průběhu seriálu, musím uznat, že mne jeho prostřední a závěrečný úsek držel v příjemném napětí, spoustu jsem mu toho odpustil a hodnotím tedy lepším průměrem.

Patriot (2000)

Jeden z vrcholů né patriotismu, ale spíše patetismu. Bóže, jak jen jsou ti dobří všichni opravdu dobří a ti zlí...hádejte jací?Rasista a otrok si zde padají do náruče, Gibson je morálně tak na výši, že otroky dokonce ani nemá (jsou u něj dobrovolně), pozabíjeli jim blízké, syna, otce a i ducha svatého, ale což, byla by přece škoda nezakřepčit si zvesela na Ledgerově svatbě. Švagrové sice právě zapálili rodný dům (a nejen jí), jenže proč by uronila byť jen jedinou slzu, že? Francouzský odbojář ví moc dobře o tom, jak mu pan "statečné srdce" pomučil bratry ve zbrani, nicméně mezi nimi vzniká tolik sympatické náklonosti, že by člověk čekal možná i nějakou detailněji rozvinutou homosexuální linku. No a pak je tu ještě jeden vrchol - ten vizuální...při bitvách se šikovně kombinují výbušné dělostřelecké granáty (v pohodě pálené do bezprostřední blízkosti svých řad) s klasickými železnými koulemi, které sice ve skutečnosti létají rychlostí i 500m za sekundu, ale tady né, tady skáčou jako kutálející se bowlingové náčiní, před kterým kdo uhne, je zachráněn a kdo naopak kouli nakopne jako tenisák, ten končí s amputací dolní končetiny (notoričtí hrotoví hlavičkáři pak přímo s dekapitulací kedlubny). Ale musím také napsat, že snímek má celkem slušnou první půli, dynamika, kamera, dojemnost, sílící vztek, motiv pomsty a v neposlední řadě slušný herecký výkon od Ledgera i Gibsona. Kazit se to začne až tou nereálnou pospolitostí či polními bitvami. Na víc než dvě hvězdy to v roce 2021 zkrátka nemá, howgh.

Síť (1995)

Dnes už vlastně taková klasika, všichni viděli několikrát. Pro mne je to však především lehce nedonošené, přiškrcené dvojče lepšího a atraktivnějšího filmového sourozence Případ pelikán. Tam byl příběh alespoň zatraktivněn Jůlií a Denzelem, zde je to herecká bída, velká bída. Sandra má na triku max. tak pět, šest snímků, kde je ve svých rolích fajn, ale tento k nim zkrátka nepatří. Příběhu hodně ubírá i to, že pojednává především o technologiích a s velkým akcentem na ně a na IT je i natočen. To je halt díky nezastavitelnému pokroku kámen úrazu. Opravdu je to místy až směšné. Ve své době koukatelné dílko, dnes tak trochu katastrofa - dvě stars, divácky silně podprůměrné.

Enrico Piaggio - Vespa (2019) (TV film)

I já zůstanu přizdisráčem a nedovolím sám sobě, abych ohodnotil tuhle "Harlekýnku" více než průměrným počtem hvězd. Jak jinak bych se také mohl ráno podívat zpříma do zrcadla, že? Pravdou ovšem je, že i když se jedná o příběh posprejovaný "pink" barvou od hlavy až k patě, je tu ta nestoudná kladnost v hlavní roli vlastně více než příjemná...zvláštní, ale fakt, že jó! Děvčatům to ve filmu moc slušelo, pan podnikatel šarmem a skromností nešetřil, o skútru jsem se nedozvěděl nic a přechody mezi časovými linkami byly neskutečně hlaďoučké a nenásilné, za toto tleskám. Jó a abych nezapomněl, do děje zasahující snímek Prázdniny v Římě jako kdyby snad byl, co se atmosféry týče, určitým předobrazem pro stejnou pohádkovou pohodu vyzařující směrem k divákovi. Tady tu asociaci takhle opravdu vnímám.

Láska s vůní pryskyřice (1984)

Snímek těží samozřejmě z Müllerova chlapáctví a to jak toho vizuálního, tak toho předepsaného jeho filmové figuře. Tam se ale velmi rychle ukazuje, že to má lesní dělník s tím svým furiantstvím ve skutečnosti docela nahnuté. Jednak ho začíná zlobit zdravíčko a navíc mu hrozí, že zůstane sám, opuštěný. Je zvláštně příjemné sledovat ten jeho vzdor, marný boj s přicházejícím stářím a zoufalé pokusy odvrátit neodvratitelné. Líbil se mi tu celkem i Vašut, ovšem jeho starší a slavnější kolegové byli jaksi nepřesvědčiví. Nostalgie přesto zaúřadovala, film určitou atmosféru má a po letech se mi na něj koukalo celkem fajn. Hodnotím jako průměr.