• Thriller

Diagnóza smrti (1979)

Nejslabší článek z celé té slavné "kalašovské" pětky, přestože třeba v "Na kolejích čeká vrah" hlavní tahoun série Hrušínský ani nehrál a ani s ním neměl nic společného Schulhoff . Důvodem nezdaru "Diagnózy" mohou být zvláštně vystavěné schůzky a rozhovory již zmiňovaného Hrušínského s Ornestem, nesympaticky vyhlížející Gasnárková či třeba velmi nahodilé sledy událostí stran transplantace ledviny. Já osobně pocházím z Mostu (dnes bydlím v jen pár kilometrů vzdáleném Litvínově) a tak oceňuji zachycení tehdy velmi moderního areálu mostecké OÚNZ. Tato poliklinika byla ostatně na konci sedmdesátek a na začátku let osmdesátých značně populární a frekventovanou, co se jejího "obsazení" ve filmu a seriálu týče...viz např. "Nemocnice na kraji města". Každopádně jak jsem psal na začátku, tento případ mjr. Kalaše mi moc nesedl ani při televizní premiéře a ani dnes...zde tedy mé resumé - nic moc průměr.

Bohemian Rhapsody (2018)

Filmy jsou točený pro diváky a z diváckýho hlediska je "Bohemka" snímek přímo fantastickej. Navíc pro ty z nás, kteří hudbu "Kvínů" milujeme (já osobně především tu první, rockovou polovinu jejich tvorby) přisel i audio zážitek, hlavně tedy v nahrávacích scénách ze studia. Herecky není co řešit, tady tleskám nejen Malekovi, ale třeba i extra sympaťákovi Gwilymovi Lee, kterej ztvárnil Briana Maye. Zvláštní je, že i když jsem ve svejch jednadvaceti letech, tedy v r. 1991, žádnej fanoušek skupiny a rocku obecně nebyl, budu si den, kdy "Ferda" zemřel, pamatovat navždy...včetně toho kdy,  kde a od koho jsem se to dozvěděl. A teď po třiceti letech si asi půjdu roztočit to jejich slavný "operní" cédo, popř. si dám coby přídavek neméně bombastickej Sheer Heart Attack. Plnej počet hvězd je povinností, neboť nás měl tenhle biják především pobavit, nikoliv reprezentovat zachycení reálných dat o skupině dokumentárním způsobem.

Bancroftová (2017) (seriál)

Po prvních dvou dílech je jasné, že se tvůrci s utajováním charakterů hlavních postav a souvislostí ohledně jednoho vousatého odloženého případu moc nepářou. Nesympatická, manipulátorská vyšetřovatelka v podání Parishové je přímo na zabití, zatímco okolní kompars, včetně mladé Marsay, vystupuje poměrně naivisticky. Celá zápletka působí mrazivě až odpudivě a přestože jde o ukázkově chladnou "britminálku", vyprávění odsýpá a rozhodně má své kouzlo. Prozatím lepší průměr, fakt se těším na pokráčko. Po zhlédnutí zbytku dílů: tak první řada opravdu nezklamala, závěrečná pointa mi zůstala utajena hezky až do konce a je jasné, že ve druhé sérii se vše rozlouskne. Příliš televizní zpracování, velmi úsporné exteriéry i levně natočené akční scény bohužel degradují celkový dojem pouze na ten lepší průměr zmíněný již výše. A konečně, po konzumaci pokračovací série i s novým vyšetřovaným případem, mohu v klidu zhodnotit komplexně. Postavy získaly na hloubce a zajímavosti, zatímco hlavní představitelka, ta získala zcela něco jiného -  minimálně stejně psychopatickou sokyni v podání Charlotte Hope, jen škoda, že vše dopadlo defacto nepříliš překvapivě, i když bych spíše předpokládal, že Parish natáhne brka. Počet hvězd neměním, takový ten "průměr+" zůstává.

Spectre (2015)

Velmi, velmi slaboučké. Třeba takové "Kasíno"...jáááj, to byla oproti této nudičce naprosto dech beroucí mňamka. Waltz mne nikterak neiritoval, bondgirl Seydoux nesrala, Bellucci...ta možná jó, ale v hercích to fakt nebylo, jen ten děj samotný, jen ten děj samotný... Jakoby snad ani aktéři neměli co hrát, vyprávět. Jsem zvědav na nejnovější počin, ale extra zlepšení neočekávám - tři "zvjézdy" s odřenýma ušiskama!!!

Hartova válka (2002)

Ač není začátek vůbec zlý, filmu něco chybí...něco jako jiskra, dynamika, koule, nevim co. Nacisti - věznitelé zde jednají dosti nelogicky, nicméně hlavní nácek se mi líbil, Marcelem Iuresem byl zahrán decentně a elegantně. S Willisem to bylo přeci jen o trochu horší (zvlášť při sledování s odstupem času), vyššího důstojníka americké armády jsem mu zkrátka moc nevěřil. To Farrell si svou roli střihnul poměrně zajímavě, jen...zase tam cosi scházelo, prostě jej znám i v lepší kondici. Linka s černošskými důstojníky - piloty byla oživující, takže byl snímek nakonec docela koukatelný, celkově se ale jedná o takové to neurazí, nenadchne...asi horší průměr.

Zmizelá (2014)

No, ta přebujelá stopáž si vyloženě řikala o průser a taky že jo. Asi tak do druhýho obratu v ději o 180° to vyzeralo jako extra dobrej kinopočin, při kterym bych neváhal vyskládat na oblohu všech pět místních hvězd, avšak zhruba někde od podříznutýho hrdla ve stylu "zavři voči brouku" to chytilo falešnýho lufta a scénář si pod sebou začal dosti nevybíravě podřezávat konár. Herci se snažili, o tom žádná, především "Pájka" byla místy až strašidelná, jen ten předlouhej závěr byl zkrátka nepřirozeně naroubovanej a trochu mi pokazil celkovej dojem z filmu...škoda, čtyřhvězdí je tady myslim si až, až.

Nevědomí (2013)

Nejen výtvarná stránka tohodle bijáku je fajn. Pro Tomáše mám slabost a podobný scifárny k němu seděj přesně jako ten pověstnej zadek na hrnec. Vyvolat amosféru budoucna se povedlo tvůrcům opravdu hodně realisticky a úplně stejně potěšil i návrat do minulosti za pomoci sedmdesátkovejch elpíček, jejichž zvuk se tak líbezně rozlíhal v přírodě plný cvrlikajících vtáčikov. Herecky až na chudáka Olgu ucházející. Jen škoda, že závěr tahal za malinko slabší konec, nicméně celkovej dojem je rozhodně nadprůměrnej a to s dost parádní rezervou.

Cesta bez návratu (2017)

Před začátkem snímku bylo správně poukázáno na fakt, že je tento skutečnou událostí pouze inspirován. Britský Boeing a ruské dopravní letadlo s dětmi na palubě se doopravdy srazily nad jižním Německem. Chybující stranou byla uznána švýcarská firma zajišťující bezpečnost letového provozu, neboť doslova zahltila svého dánského zaměstnance nezvládnutelným počtem probíhajících letů. Je úsměvné, přečíst si v komentech, jakpak je prý možné, že nebyl dispečer hnán k zodpovědnosti. No, pravda je taková, že dispečer hnán byl, jen se trestu z již známých důvodů nedožil. Přeživší obžalovaní zaměstnanci dostali tři podmínky a jednu pokutu. K filmu...první půle dobrá, taková až dokumentární, zbytek - "totálšit". Přeskakování obrovských časových úseků v ději, blbě napsané dialogy, fatální situační nedostatky ve scénáři a hlavně ta stránka herecká, kde mi možná ani tak o pana "Termouše" nejde, ale co ti ostatní? Ne, ne, tady se chválit nebude. Za zcela promarněný potenciál jen jedna "stár".

Když kluci drží basu (1978) (TV film)

Opět se zde potvrdilo, jakáže byla ta naše Janžurka dřívejc kočka, že? A vůbec jsem se u týhle komédie celkem dobře pobavil. Hamounek měl rád čokoládičku, Fišer zas mladý zajíčky, Srstka neměl rád Schalke 04 a Zajíček? Tak z toho nám udělali soudruzi od SNB málem Králíčka! No hotovej blázinec, co vám budu vyprávět...ještě že je pan Volejník, teda pan Nárožný samozřejmě, na tyhle situace jak dělanej. Rozhodně lepší průměr.

Erin Brockovich (2000)

Teda co jsou tady ochotný předvádět některý recenzenti, aby si zdůvodnili, proč nedaj v hodnocení plnej počet bludišťáků, to už je vrchol. No posuďte sami...ta skutečná paní si respekt určitě zaslouží, ale "Jůlije", ta to "jenom" zahrála - bingo, ona je totiž herečka, kdo by to byl řekl, že? Nebo...scénář byl napsanej tak dobře, že by Robertsová musela bejt totální jelito, aby to stejně tak dobře nezahrála!!! A to je sakra co? Páč je to moc dobrý, tak je to tak lehký, že si to jako při hodnocení plnej kredit nezaslouží? Bóže, lidi jsou zkrátka máklý takovym způsobem, že by to nepobral ani "Edizón anebo Lénin", s tím jsem se už smířil. Jinak má film samozřejmě výbornou atmosféru, skvěle napsané dialogy, má Julču, která byla za a) ještě v mladistvé formě a za b) v roli, které jí prostě sednou nejlíp a taky má bezvadnýho Finneye...tenhle snímek je zkrátka bezva a můžu ho klidně vidět třeba po osmý.