• Krátkometrážní

Kam orli nelétají (1968)

Proč jsem jen o tom filmu nikdy neslyšel? Přitom je to takový skvost. Je docela nezvyk vidět takto mladého Clinta Eastwooda, tedy ve vrcholné formě, jak zabijí tuny nepřátel. Film je neskutečně promyšlený a plný zvratů. I akční scény jsou na tu dobu dost dobré. Zajímavé je i to, že tam má žena dost významnou roli, což u těchto filmů není moc běžné. Možná bych vytkl trochu dlouho stopáž a místy až lehce nereálné scény. Jinak jsem spokojený. "MI6 byla infiltrována."

Policie v akci (2017) (pořad) odpad!

Je třeba to vůbec komentovat? Prostě 100% věrohodný televizní pořad...

Muž, který věděl příliš mnoho (1956)

Hitchockovu sérii uzavírám tímto filmem. Je vidět, že časem trochu zestárnul. Hitchcock má i lepší kousky. Celé to má špionážní zápletku prolnutou únosem syna manželského páru. Ti se za ním ženou z Maroka až do Londýna. Je třeba zabránit atentátu. Určitě chválím skvělý výkon Jamese Stewarta. Teď ti od těchhle filmů dám pauzu. "Zapískej!"

Krtek a Panda (2016) (seriál) odpad!

Je mi z toho zle, co se děje s jedním z našich kulturních pokladů v rámci propagandy....

Chyťte zloděje (1955)

Tentokrát to taková pecka není. I přes skvělé obsazení filmu zřejmě něco chybí. Možná to bude nějaký propracovanější zvrat. I tak sem se ale dobře bavil a Cary Grant a Grace Kelly jsou skvělí jako vždy. Minimálně se film odehrává v příjemném prostředí francouzské riviéry 50. let. Hitchockův festival nekončí. "Vy jste Kočka?"

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Nějakou dobu jsem se tomu bránil, ale stálo to za to. Přesně takový seriál v současném televizním vysílání chyběl. Netflix opět zahrál na správnou strunu. Opravdu super kyberpunkový seriál. Už chápu místní velmi vřelé ohlasy. Vítejte v daleké budoucnosti, kde už tělo není svázáno s myslí a bohatí lidé neumírají. Hlavní hrdina je probuzen po 250-ti letech. Chvíli mu trvá, než se rozkouká a hned je pověřen vyšetřováním zvláštní vraždy. Postupně se do toho zamotává a zjišťuje, že věci jsou mnohem složitější. Má to lehce noirový nádech. Všechno je propletené a mrtvol přibývá. Postupně se dozvídáme různé věci z Takeshiho minulosti. Seriálu určitě chválím velkou brutalitu a značné množství krve. To se v nich často nevidí. S nahotou také nešetří. Celé to jednoznačně táhne skvělý Joel Kinnaman s pohlednou policistkou v patách, kterou ztvárnila pro mě dosud neznámá Martha Higareda. Ve 2. sérii Takeshiho ztvárnil Anthony Mackie. Odehrává se na jiné planetě a s jinými postavami. Je to bohužel o něco slabší. Dozvídáme se víc o Takově i Quell minulosti. Zjistíme i něco o oněch Starších. Uvidíme, jestli ještě bude nějaká další série... "I moje mikrovlnka je chytřejší než on."

Vražda na objednávku (1954)

Hitchockova série pokračuje. Co se jen může pokazit, když si objednáte vraždu manželky? No hned několik věcí. Na to se snaží přijít postavy během filmu. Samotná zápletka je dost jednoduchá, protože všechno víme z první ruky. Závěrečné rozuzlení ale však nikoliv. Další ukázka toho, jak skvěle se dá manipulovat s divákem a jeho pozorností. Opět se nejde nevšimnout úžasné Grace Kelly. "Sázím na psí dostihy."

Okno do dvora (1954)

Okno do dvora je dalším Hitchockovým filmem, který jsem si musel doplnit. Zatím mě ze všech zaujal nejvíc a to jak samotným zpracováním, tak neskutečným tempem ke konci. Každé mu je asi jasné, že tam něco nehraje, ale jak to dokázat? James Stewart i nádherná Grace Kelly tu předvádí skvělé výkony. Ani by mě nenapadlo, co se z takového tématu dá vytěžit. Nešlo si nevzpomenout na podobný film Disturbia. Prostě strhující. "Všechno se ti musí vejít do jednoho kufru."

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Další klasika od Alfreda Hitchcocka. Pomalu v jeho filmech začínám nalézat zálibu. Film by se dal nazvat předchůdcem bondovek, přestože hlavní postava není agent. Celé je to vlastně obráceně a Roger jako agent jenom působí. Prostě byl ve špatnou chvíli na špatném místě. Následný sled událostí už mu nedává na vybranou a on musí svou roli hrát až do konce. Samozřejmě by to nebylo ono, pokud by film neobsahoval i romantickou linku. Dost mě zaujalo pár akčních scén s ohledem na tu dobu a to ať už scéna s letadlem nebo závěrečná honička po Mount Rushmore. No zřejmě je stále co objevovat. "Držím nad vodou dva barmany a nerad bych je zklamal." :D

Závrať (1958)

Postupně začínám pronikat do těchto starých klasik. Zatím je to pro druhý mě nejlepší Hitchcock. Za nejlepší film všech dob bych to ale neoznačil. První polovina filmu vyžaduje opravdu hodně přemáhání, protože je dost nudná. Celá zápletka se postupně buduje a film začne nabírat obrátky až ve chvíli hlavního zvratu. Pak si jen člověk říká, o čem by to mohlo dál být? Následný vývoj událostí je lehce ujetý a částečně předvídatelný. Určitě bych ocenil skvělé výkony Jamese Stewarta a Kim Novak. kdo ví, třeba se časem dostanu k nějakým dalším podobným klasikám. "Nesete mi poštu?"