• Rodinný

Osm hrozných (2015)

Už zase podezírám Qéčko, že opisuje nejen ze svých oblíbených špageťáků, ale i z české kinematografie. Ta Vlčí bouda z toho na mě prostě vykoukla. Ale jo. I přes velkou spoustu chyb a únavné natahování stopáže to šlo. Hudba (samozřejmě), dialogy, zápletka... Klasická a poctivá tarantinovka. Snad jen, že ten Mortensen by byl jako sklepník opravdu lepší.

Po čem muži touží (2018)

Další komedoška pro dolních deset miliónů. Neurazila, občas i nějaká ta myšlenka se dala najít. Kdyby někdo řekl jinak dobré Aničce, že nemá tak naprosto zbytečně kopírovat tátu a přehrávat, mohly by být i tři hvězdy. Jenže to by se asi cílová skupina nebavila, že...? Ale jinak může být Boleček hrdý. Nejen na to, že má stoprocentně jisté otcovství. :-) Herecké výkony matadorů (+ Maryška) nezklamaly, jsouce pevně zasazeny do jejich profilů. Taky to bylo míň džendr, než jsem čekal.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Přimlouvám se za to, aby splnil svou výhružku. I za cenu, že v nejlepším už prostě nepřestane. Tři hvězdy, ale jen kvůli jménu. Přiznejme si. Natočit tohle neznámý autor, tak 1-2. Další film, díky kterému ve mně sílí myšlenka, že ten nejnejnej PF snad ani nemohl natočit. :-) Další důkaz, že žádný strom neroste do nebe a že člověk by neměl tvořit moc dlouho. Žádný gejzír nemůže tryskat plnou silou donekonečna. Z hlediska režie dejme tomu, ale ten scénář? Vždyť je to tak plytké, únavné, bez nápadu... (Finále zas až tak dobrý nápad nebyl.) Spousta zápletek jde do ztracena a na střihu je vidět, jak je to odfláknuté. Sám ostatně tuším říká, že to hodlá přestříhat. Zachraňují herci a částečně hudba. Díky za Mr. Robinson od S+G a Deep Purple. Díky za štěk pro Perryho. Quentine! Kde je Tvá genialita, se kterou jsi dokázal z brakového tématu vykouzlit nesmrtelné dílo?! Vždyť tohle je jen úlitba. Podbízení se lidem v holywoodském ghetu, kteří ještě nezapomněli na ten masakr (a kteří se možná díky svému životnímu stylu v tomhle rozesraném světě bojí dalšího) a kteří by ho chtěli vidět s jiným koncem. Touha po sošce?

Slovácko sa nesúdí (1975) (seriál)

Excelentní nálož čistého, nezkaženého lidového humoru a hlavně lidové moudrosti. Plno nářečové frazeologie, nádherných písniček a melodií. Druhá řada se oproti veskrze půvabné a veselé první, nevyhýbá ani smutným a špatnosti ukazujícím tématům. Přesto ale vždy vítězí laskavý, rozverný humor a spravedlnost. Kde jinde lze tohle vidět?

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Pročítám rychločtením tu spoustu komentářů, a že jich je, a vrací se mi v myšlenkách poválečná doba. Tam se taky spousta lidí předháněla v tom, kdo víc poplive Baarovou, Buriana... Ještě že už Sequens nežije. Možná by ho stihl Svitákův osud. Jsou toto stránky nějaké pravicově extremistické strany nebo web o filmové tvorbě? Copak není film pokaždé poplatný době a tím i "společenské poptávce"? Copak se není možno povznést? Sequense do koše a Ejzenštejna na bednu? Většinu námětů jednotlivých dílů psal sám život a mají v podstatě povahu soudniček. Vycházejí ze skutečných událostí, které bývají obecně prosté a někdy až nudné. Udělat z toho divácky atraktivní podívanou je dílo skutečného mistra, kterým Sequens určitě byl. O hercích, kteří zde mnozí podávají životní výkony ani nemluvě. Kdo se chce zlostit, ať se zlostí, kdo má rád filmovou a kvalitní televizní tvorbu, dovede ocenit herecké mistrovství, nechť vyfiltruje politiku užívá si.

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Možná už to někdo napsal, nemám chuť, čas a vlastně ani odvahu pročítat všech 650(!) komentářů. Nemohu si ale nevzpomenout na Alexe deLarga a jeho oční příchytky. Přesně takhle bych trestal zkorumpované politiky, příslušníky státní moci a podobné. Posadit před pořádně velkou obrazovku, uvázat a pouštět tohle pořád dokola. Volume doprava samozřejmě. Kdo si dovede představit smysluplnější využití TOHODLENCTOHO?!

Teroristka (2019)

Se říká, že na své vrstevníky (a navíc rodáky) je člověk vždy přísnější. Nebudu. Na to, že je to teprve Bajgarův druhý film, to není zlé. Žádná velká intelektuálština, ale to určitě záměr nebyl. Společnost je vláčena komercí, povrchností, klipovitostí. Jak pro takové lidi natočit film, aby se líbil? Udělal to nejlíp, jak to šlo a udělal to podobně jako Tygra sám. Nemůže se vymlouvat na scénáristu a ten zase na režiséra. Tak by to mělo být. Vzpomeňme na Steklého a jeho Švejka. Jasně že je to trochu tarantinovština, ale copak ten neopisuje? Hezké je, že je to taková naše česká varianta. Martin, Jana a Táňa jsou na vrcholu. Supiš! Liška se svým stylem už tak nějak ohraný. Paní Janžurová... Skláním se před vitalitou a ochotou se do takové náročné věci ještě pustit.

Sever (2019) (seriál)

Pořád přemýšlím, jestli to byl Sedláčkův záměr, vyfiltrovat ze začátku diváky, aby pak, až jim to napálí, zůstali jen ti, kteří to budou schopni zpracovat. A ochotni. Většina raději zavře oči, že...? První díly opravdu tragické. Měl jsem co dělat, abych prošel sítem. Řada špatností sice víceméně přetrvala až do konce, ale zápletka a konstrukce příběhu nakonec zvítězila. Bodejť by ne, když je téma tak aktuální a ještě dlouho aktuální bude. Otázka tedy je, zda hlavní devizou seriálu bylo opravdu zpracování, herecké výkony (podle mne velmi slabé na všech frontách), pointa a nebo jen míra odvahy, kterou tvůrci svou otevřeností projevili. Rudá střecha?

Léto s gentlemanem (2019)

Chápu Hanzlíka. Ač to bude popírat, chtěl si splnit sen. To je jasné. Kdo by nechtěl zavzpomínat na mládí a zážitek s opravdovou filmovou romantikou, která jistě provázela i natáčení Léta s kovbojem. Jenže. Jenže natáčení dělá režisér. Netuším, jestli se Hanzlíkova snu nikdo jiný nechtěl ujmout, ale možná by to dopadlo lépe, kdyby se toho chopil sám, byť už by toho asi na něho bylo příliš. Věřím ale tomu, že hůř by to snad dopadnout nemohlo. Jasně. Plytký námět, začátečnický scénář, spousta "neherců". Dobrý rejža, který by dokázal vést, opravdu menežovat, nemyslel by jen na prachy a vytvořil by na place laskavou atmosféru, jako tomu určitě bylo u "prvního dílu", by z toho v takovém selankovitém prostředí vytěžil mnohem, mnohem víc. Asi by to nebylo na Českého lva, ale pro mnohé to mohlo být pohlazení po duši a hezká nostalgie. Tohle bylo režijně neskutečně odfláknuté. Podle mne za to herci ani "neherci" (však každý ví, koho myslím) nemohou. Chudák Hanzlík. Tohle si na sklonku kariéry nezasloužil.