• Thriller

Nesvatbovi (2005)

A tak jako jo, divák se i zasměje samozřejme, výběr herců tomu napovídá, nicméně je potřeba dodat, že v mnoha ohledech je to kýčovitý a předvídatelný. Škoda, že to nešlo víc do komedie, dost prostoru dostává i romance, což je podle mě škoda, dala se z toho vymáčknout větší úleťárna. Nedopadlo to tak, ale o tom zase někdy příště, nedá se nic dělat.

Bába z ledu (2017)

Toto je takovej ten "náš českej žánr" - bilancování na hraně komedie a dramatu. Každopádně tady jde ta komická stránka trochu do pozadí, ani ty vtípky nemají takovou sílu. Nutno říct, že od začátku máte chuť lisknout skoro každé postavě, která se na obrazovce objeví - to je taková rodinka k nezaplacení. Ale samozřejmě i to se v životě stává. Jednoznačně herecky exceluje hlavní dvojice, je na nich vidět jak herecká vyzrálost, tak i životní zkušenost. A přeměna charakteru Z. Kronerové je povedená. Jinak je třeba říct, že příběh jako takovej je banální, ani ty vedlejší zápletky nejsou nějak excelentní. Když jsem si říkal, že už by se teda mohlo něco stát, protože zatím se tam toho moc nestalo, zjistil jsem, že už se blíží konec. Chybělo mně tam takový to něco navíc, proto nechávám hodnocení na 3*.

Blade Runner 2049 (2017)

Audiovizuál je tady perfektní a hraje prim, taky za to nakonec dostali tvůrci ocenění, no ještě aby ne. Záběry jsou promyšlený, barevný filtry a rozložení obrazů rozhodně nejsou nahodilý - k tomu všemu nezbývá než říct klobou dolů. Ovšem to ostatní kolem šlo docela mimo mě. Nejsem zarytej fanoušek předchozího dílu, ale to bych ani neřekl, že je zásadní problém. Horší je to spíš se stopáží, která tady je cca 2,5 hodiny, a s tempem, který je teda úděsně pomalý. Fakt se to vleče a několikrát jsem se přistihl, že se u toho vlastně nudím. Postupem času jsem začal sledovat hodinky, kdy že už bude ten konec, ať už bude jakejkoliv. Asi nejsem ta správná cílová skupina pro tenhle film, ale za mě teda nic moc.

Hrdinové ohně (2017)

Když jsem viděl stopáž přes dvě hodiny, docela jsem se lekl, ale nakonec jsem vlastně pochopil, proč to tak je. Za prvé je to nový a neokoukaný prostředí, takže se divák seznamuje vůbec s tím, jak tyhle jednotky fungujou postupujou, co je jejich náplň práce (přece jenom se nejedná o "klasický" hasiče). Druhou věcí je, že režisér pomalu ale jistě buduje vztah mezi divákem a takřka celou jednotkou, aniž by si to diváctvo pořádně uvědomovalo. Jasně, najdou se tam takový ty klasický situace, kde si řeknete "no jo, to nesmí chybět", ale v zásadě mně to nevadilo a nebylo tam toho tolik. Ta pomalá gradace pak vyvrcholí tou (doslova) pekelnou scénou, ze které paradoxně mrazí, a za sebe musím říct, že toto byl jeden z nejsmutnějších konců, jaký jsem v poslední době viděl. P.S.: "Co se děje?" - "Malej pořár dole v Yarnellu. Nic velkýho. Na večeři budu už asi doma."

Svět podle Daliborka (2017)

V. Klusák má rád kontroverzi a určitej konflikt, nicméně v tomhle dokumentu to úplně nezvládl. Problémem jsou dvě věci - 1. výběr hlavního protagonisty (a jeho rodiny/okolí) je tak extrémní a okrajovej, že to je až moc do očí bijící. 36 letej mamánek, asociál a jednoduchej člověk, kterej se vlastně schovává za masku tvrdýho nácka, že víc už to ani nejde. 2. finální "tilt" pana režiséra se vážně nehodí, pokud to má být seriózní a tím pádem objektivní dokument. Trochu mám pocit, že to Klusák nezvládl a sám v určitou chvíli nevěděl, co chce vlastně točit. Jinak je to vcelku zajímavá sonda do společnosti, kam se "normální" člověk jen tak nedostane a chvílema fakt nezbývá než kroutit hlavou, co se to tam děje! P.S.: A ten přítel maminky je teda taky napováženou, protože něco tak pekelnýho se jen tak nevidí.

Tvář vody (2017)

Ocenění za režii a výpravu jsou u tohoto snímku naprosto v pořádku, G. del Toro to má pevně v rukou, hraje si s obrazem, barvama a filtrama, navíc na tu "starou Ameriku" se dobře dívá. Hodně mně to prostředí připomínalo hru Bioshock a její podvodní svět Rapture. Co se herectví týče, všechny naprosto jasně válcuje záporák M. Shannon, kterýmu tyto role sedí. Hlavní herečka je bohužel nesympatická, což je teda kámen úrazu, ale přežít se to samozřejmě dá. No a pak tady máme tu dnešní moderní vyrovnanost - nejlepší přítel hlavní postavy je postarší gay, nejlepší kámoška z práce je černoška a hlavní záporák si tam střihne i miniscénu sexuálního obtěžování. Tohle je fakt děs a zároveň taky asi důvod, proč to dostalo cenu za nejlepší film. Jinak si to neumím vysvětlit, protože je to jen obyčejná romantika s jednoduchým příběhem.

Robinsonův ostrov II (2018) (pořad) odpad!

Nebudeme chodit kolem horké kaše - je to sračka. A nezáleží jenom na těch soutěžících, i když ti dělají hodně samozřejmě. Dívat se hodinu na to, jak se někdo válí na pláži, aby si následovně stěžoval, že má hlad nebo ho tlačí blbě vyrobený lůžko, to nemám zapotřebí. Jestli to chcete sledovat a ušetřit čas, stačí se podívat vždycky na posledních 10 minut z kažýho dílu.

Dáma a Král (2017) (seriál)

Po první sérii nechávám průměr, protože to přece jenom patří k tomu lepšímu, co mezi českýma (novýma) seriálama najdeme. Horší je to ovšem s tím celkovým nápadem. Jedná se o advokátní (!) kancelář, nikoliv detektivní, což působí dost zvláštně, protože tady advokáti provádí šetření jako profi detektivní tým. To je divný, že?! A navíc se vždy jedná pouze o vraždu, jinej přečin nehledejte - no, právníci přece můžou zastupovat kohokoliv a v jakýmkoliv případě, nemusí jít nutně o mord. Po čase je to streotypní, je možný, že po druhé sérii půjde hodnocení dolů.

Darkland (2017)

Klasickej motiv pomsty, kterej už jsme stokrát někde viděli. Jeden mstitel jde proti celýmu gangu a s výzorem Vina Diesela musí být všem naprosto jasný, jakej to bude bouchač. Pravdou je, že mafoš je takovej správnej týpek na tuhle roli se hodící, jenže snímek jinak nepřináší nic zajímavýho nebo novýho, takže se na to prostě divák mrkne a po chvíli zapomene, že to viděl. No jo no, stane se.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Přestože za tím vším stojí S. Spielberg a v hlavních rolích hvězdy jako M. Streep a T. Hanks, nemůžu se zbavit dojmu, že mě to nějak nezasáhlo. Jenže ono je to tím tématem, protože válka ve Vietnamu je hlubokou rýhou v amerických dějinách, zatímco pro nás je to jakási vzdálená událost. Prostě je to pro diváky tam za velkou louží, takže proto mě to obsahově celkem minulo. Jinak samozřejmě technicky a herecky je to zmáknutý velice dobře, to se nedá zpochybnit.