Suspiria (2018)

Rozohraná známa situácia. Hlavná postava prichádza do domu v ktorom nie je všetko s kostolným poriadkom. Zoznámenie s obyvateľmi domu. Z každého srší určitý stupeň podivnosti. Postupne sa začnú náznaky meniť v nápovedy a tajomno začína odkrývať svoj plán. Herečky výborné. Či už známe alebo neznáme, všetky prispievajú k atmosfére. Suspiria po všetkých stránkach pôsobí, ako keby jej dátum vzniku bol skutočne zo 70. rokov. Bohužiaľ príbeh sa nedrží len v dome, čo sa prejavilo na minutáži, ktorá je myslím o 30-40 minút prestrelená. Cesta k finále mala porozbíjanú hororovú atmosféru, ktorú vylepšuje finále mixujúce Eyes Wide Shut a Texaský masakr motorovou pilou (1974). Vizuálne a herecky áčkové. Priveľmi art, primálo horor (scény s Olgou sú však naozaj okrasou žánru). Napriek tomu zanechávajúce v pamäti hlbokú stopu. Nesmiete prehliadnuť, musíte vidieť.

Hellboy: Královna krve (2019)

Logicky tu hlavným ukazovateľom úspechu bude skutočnost, či je Hellboy 2019 lepší než 2004. Nie je. Starý Hellboy má podľa mňa lepšie zvládnuté postavy, zaujímavejšie podaný príbeh a aj oku viac lahodiaci vizuál. Na druhej strane treba dodať, že nový Hellboy ide úplne inou cestou, čo je dobre, pretože opak by nemal vôbec zmysel. Tu je oveľa väčší dôraz na hlášky a vtip. Krvou a prasklými lebkami sa nešetrilo. Viac šlape na plyn a je blbší. Puberťák, ktorý je hlučný, má blbé kecy, robí neporiadok a ste radi, keď už konečne dospeje (dospeje k záverečným titulkom, ktoré to svojou dvojitou vsuvkou už trošku preháňali). Z celého filmu najviac chválim stretnutie s kráskou menom Baba Yaga. Zaslúžila si patriť medzi hlavné postavy.

Mr. Robot (2015) (seriál)

Čítať až po pozretí troch sérií, inak riskujete spoilery....Zo začiatku sa to tvári ako keby seriál Dexter dostal hackerský update. Prvé diely sú zaujímavé, ale na miesto hackerských útokov či hlavných postáv najviac zaujme Tyrell Wellick a jeho dánska Megan Fox. Tyrell a jeho žienka domáca Joanna si kradnú každú scénu v ktorej sa objavia (spolu či samostatne). Potom od 7 dielu sa začnú objavovať určité dejové/vzťahové zvraty a Dexter naberá smer k skvelým filmom Klub rváčů a Americké psycho. Zatiaľ sú to 4* s dočasnou platnosťou. Neobmedzený vstup do klubu výborných dostane Mr. Robot až po pozretí druhej série...tá kvalitou vstup jednoznačne povolila, pretože nielen udržala, ale rozvinula atraktivitu zápletky, psycho stavov a aj postáv. Joanna Wellick je stále magnetom pozornosti, no druhej sérii vévodia Angela Moss, Phillip Price a nová postava Dominique DiPierro. Uvidíme kam všetko posunie tretie séria...nejako nám to začalo naberať smer Matrix či Lost. Angela už nie je čo bývala. Našťastie nováčik Irving a môj obľúbenec, už z druhej série, Leon (mám rád tieto postavy typu Krycek z Akta X) to vynahradili. Asi je Vám čudné, že vôbec nespomínam Whiterose. Verím, že v 4. sérii príde jej čas...a naozaj prišiel, aj keď nie tak výrazne, atraktívne, ako som sa tešil. V poslednej sérii je pomerne dosť nič moc dielov. Vyniká predovšetkým ten, v ktorom sa povie jedna veta na začiatku a jedna na konci. Inak všetko bez slov. Celkové vyznenie príbehu ako takého ma nenadchlo. Celkové vyznenie hlavnej postavy (postáv) sa mi však páčilo. Užil som si ten celkový vývoj všetkého a všetkých naprieč sériami, kde nás scenárista pretiahol možnými aj nemožnými zákutiami hackerského sveta a sveta nadnárodných gigantov.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Tak to bola šablóna šablón. Ultra tuctový horor, ktorý nemáte šancu udržať v hlave. Veľa hlučných lakačiek dojem nezachráni. Veľmi, ale naozaj veľmi okrajový dielok z veľkej skladačky Conjuring. 5-7 rokov dozadu by ste si mohli pridať jednu hviezdu dozadu, ale dnes už takto málo snahy neobstojí. Túžime po filmoch, ktoré žáner skvalitnia, obohatia. Ako napríklad práve Conjuring alebo Děsivé dědictví.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

Náročná konzumácia. Musíte strašne veľa kúsať a nemáte to čím zapiť. Prebrodíte sa bažinou slov. Odborné úvahy, terminológie, diskutovanie o zložitosti ľudskej mysle, medziľudských vzťahoch a tak ďalej. Zábleskami nádeje, že Vám konečne naservírujú pohár plný osviežujúceho moku, sú stretnutia s vrahmi užívajúcimi si výhody daňového poplatníka. Agent Holden a jeho mladá Vás budú štvať. Agent Tench na Vás bude pôsobiť ako ranař v dôchode. Potešila účasť mojej obľúbenkyne Anny Torv ako Dr. Wendy Carr. Hlavnými pozitívami sú však spomínaní vrahovia na čele s chybou v systéme menom Edmund Kemper. Práve priame konfrontácie udržia chuť skúsiť ďalší diel. Čo sa týka príbehu, tak ten pôsobí ako vyučovacia hodina v škole. Tretinu času zaberie príprava, tretinu výklad a až v tom zbytku sa odohraje diskuzia do ktorej sa Vaša myseľ viac zapojí. Na mňa priveľmi dospelácke, priveľmi pripomínajúce Krimi Discovery.

The Haunting (2018) (seriál)

Hororová puzzle skladačka. Podobne ako v seriály Ztraceni sa tu striedajú časové roviny, len teda v oveľa kratších intervaloch. Zároveň sú do toho našrubované niektoré princípy z filmov Memento a Znamení. Z dielu na diel dostávate nové a nové časti skladačky a postupne tak zisťujete súvislosti. Samotná hororovosť funguje predovšetkým v čase venovanom detstve postáv. Čím sa seriál pozitívne odlišuje v rámci štrašidelného žánru je fakt, že postavy majú rôznorodé a dobre vymyslené charaktery. Neskutočne mňa však sral otec, ktorý poskytuje informácie ako keby sa práve naučil rozprávať. Navyše nejako okolo 8 dielu sa neschopnosť vykoktať rozširuje na celú rodinu a bohužiaľ sa zo strašidiel postupne stávajú akési hosťujúce postavy, ktorých sa vlastne už nikto nebojí. Zostáva teda už len rodinné drama o starých, dlho prehliadaných ranách.

Stranger Things (2016) (seriál)

Prvá séria je určená predovšetkým divákom, ktorí sú vo veku hlavných hrdinov, eventuálne mladší od nich. Nemenej dôležitou cieľovou skupinou sú dospelí, ktorí boli v 80. rokoch v tom správnom veku. Ide tu o akýsi mix Super 8, E.T. - Mimozemšťan, ktorého dobrodružné zameranie zahusťujú výlety ala Insidious. Celé hodené samozrejme do retro looku. Druhá séria je svižnejšia, akčnejšia, viac trikov a pridáva sa vplyv z kategórie Ash vs Evil Dead, ktorý "spielbergovské" univerzum posúva na vyšší stupeň zábavnosti. Tretia séria má dosť zapojený humor. Viac sa riešia vzťahy, ale to nevadí, pretože sú často zdrojom humoru. A do týchto novot je napumpovaný Resident Evil. Každá séria pôsobí inako. Spolu však tvoria do seba zapadajúci a hlavne pokope výborne držiaci celok. Hlavným plusom tejto vykrádačky všetkého možného je skvelo zvládnutý casting. V podstate vadí len Nancy Wheeler (hraje ju americká Keira Knightley). Naopak trefou do čierneho boli určite Winona Ryder, David Harbour a predovšetkým Millie Bobby Brown. Nezostáva nič iné, než sa tešiť na zasa o kus dospelejšiu sériu č. 4...dostali sme Noční můru v Elm Street, ktorá bola však neskutočne rozťahaná. Niečo zásadné sa stane až v 7. diely. Navyše väčšina postáv sa prehupne do statusu zbytočná/otravná. No a gay linka vydávala aktuálne hodne silný Netflix LGBT smrádek. Áno, nakoniec to našťastie zasa do seba zaklaplo, všetky tie linky jednotlivých partičiek. 4. séria je bohužiaľ prvá, ktorú musím hodnotiť ako tú, v ktorej mínusy prevažujú plusy.

Příliš dokonalá podoba (1988)

Dvaja talentovaní bratia si žijú ideálny život, ktorý si vybudovali. Užívajú si pracovné úspechy a zároveň aj výhody jednovaječných dvojčiat. Potom im to nabúra žena u ktorej tak nejako budete krútiť hlavou, čo že je na nej osudové, pútavé. A s krútením hlavou už neprestanete. Rozťahané, pomalé, nudné. Ano. Jeremy Irons sa snaží do roztrhania tela, ale bolo to mrhanie časom. A to hlavne tým mojim.

Špičák (2009)

Bizarnosť, ktorej sa pomerne bez cenzúry podarilo zachytiť možné dôsledky dôslednej izolácie. Špičák je zmes podivných rozhovorov, ultra nebežných rodinných zvykov, čudných vzťahov a zvláštnych postáv. Je to tak blbé, až je to dobré. U niektorých postáv je tá blbosť či bizarnosť na tak presvedčivej úrovni, že budete mať chuť googliť, či to náhodou neboli "formanovskí" neherci. Ak máte náladu na film, ktorý razí teóriu, že cesta je dôležitejšia ako cieľ, tak ste našli horúceho kandidáta. Nebudete dostávať odpovede. Ujetosti sa budú kopiť. Nevšedný film, ktorý však nie je artovou pič*vinou.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Všetky tie pokusy v posledných rokoch, ktoré mali ambíciu vytvoriť nový sci-fi svet, nové trilógie, skončili fiaskom bez šance sa dožiť pokračovania. Smrtelné stroje, Jupiter vychází,...a teraz Alita: Bojový Anděl. Ano, vizuálne je Alita rovnocenná živým hercom. No jej parťáci sú podivná zmeska klišé, trapnosti a nudy. Príbeh je asi ako mix filmu Elysium a romantiky zo strednej bojovej školy. Nepríde Vám, že Christoph Waltz bez Tarantina pôsobí ultra nezaujímavo? Za mňa skvelý dôkaz, že výborné triky sami o sebe hodnotu netvoria.