Nebezpečná rychlost (2008)

Pokud jdu sledovat něco od DVD edice, obvykle nečekám nic typu Expendables, tudíž hořekovat tu, že to bylo nekoukatelný je stejné, jako nadávat na "Pummy" ze stánku. Takže. Akční scény, tedy alespoň některé z nich, se dají ocenit jako ucházející, oproti tomu hierarchie postav je podsunutá do extrému. Scénář jako aspirant na slabikář první třídy je přímo úměrný hercům a pozici motorkářů jako zla, by mohl zastat kdokoli. Pokud zrovna Elfka lukostřelka neprobírala ofenzivní strategii a nikdo neměl chuť být hláškař roku, dalo se to.

Univerzální voják (1992)

Přeci jenom dokázal Emmerich natočit dobrý film a nerozpůlil při tom planetu. Dočkám se někdy od něj ještě akčního filmu? No spíš ne, ale i tak je US jedním z těch, co formovali v devadesátkách žánr. Zajímavý nápad, průměrný scénář a akční duo doby. Upřímně, místo Jean Clauda by mohl hrát kdokoli jiný, zrovna tady moc neexceluje, výkopů je málo a tak nejvíc pobaví jeho stupidní nechápavý výraz. Naopak Dolph prokázal herecký um, který těžko kdy předčí. Pěstmi se taky moc neohání, ale roli vžil úžasně, vtipný hlášky s vizáží magora se mu evidentně vryly hluboko. Těžko to pak může končit jinak, než bitkou obou dvou a pro oba jedním z nej filmů.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Lepší než předchůdce? Ani náhodou. Horší? Taky ne. Tady je vidět, že pokračování nemusí přinést vůbec nic, aby mělo úspěch. Evil Dead 2 jde těžko vnímat jako sequel, takže se přikláním k názoru, že jde spíš o volnou rekapitulaci jednotky. Ta hrůza a děs, vládnoucí minule, je i tady ( úvodní pronásledování chatou je na nervy ), a vlastně všechno, co z toho dělalo kult. Akorát, že tak nějak vysazeno o stupeň výš, což vám dojde hlavně u efektů a "opět a zase" u pana Campbella. Baletící mrtvola nebo kebule ve svěráku, já nevím, ale mě by celkem i to stačilo na zlepšení nálady, jenže to by tu nesměl být onen jmenovaný. Minimálně půlka hodnocení zase patří Brucovi, svou roli vypiloval během let natolik, že koukat 70 minut jen na něj, jak bojuje s mrtvolama nebo s vlastní rukou, by mi bohatě stačilo.

Lesní duch (1981)

Konečně jsem pochopil všechny, kteří to považují za kult a kteří jsou odvaření z Bruce. Doteď mě Raimi zaujal novějším Stáhni mě do pekla ( a zaujal hodně přesvědčivě ), přičemž Campbell mě míjel. Ale teď si je budu pamatovat a tenhle snímek taky. Éry filmů mezi lety 80' až 90' se točily s radostí a nadšením, a tvůrcům bylo vlastně jedno jestli to bude mít úspěch nebo ne. A v tom je ta klasika a kultovnost, Evil Dead je tvořen s hravostí, která je vidět na každé minutě. Zápletka s knihou mrtvých dává jasný prostor pro děsivě vtipnou podívánou, během které mi buď běhal mráz po zádech nebo jsem se lámal smíchy. Motivy zla putujícího po lese kdykoliv se objeví tajemná mlha umí potrápit ještě teď. Hodně mě taky překvapily triky, na ty leta, na tu bídu s rozpočtem stylová podíváná, která ZASE pumpuje atmosféru. A jak jsem psal, když ne strach, tak smích. Campbell byl asi stvořen přímo pro Raimiho, takový komediální výkon, ale přitom uhraný s naprostou vážností, bych čekal spíš jinde. Je těžké vybrat si oblíbenou pasáž nebo scénu, buďto se z toho stane váš favorit a nebo ne. Střední cesta tu nemá prostor.

Číslo 5 žije 2 (1988)

Jedna z mála vyjímek, kdy pokračování nedělá ostudu. Pravda je, že jednička byla o trošku lepší (děj, postavy, akce), ale druhá pětka má o hodně víc humoru a sledovat robůtka jak objevuje velkoměsto a stím spojené eskapády je pořád parádní podívaná.

Černý blesk (2009)

Mám rád auta, mám rád komiksové hrdiny, naopak nemusím Spidermana. Co z toho vyplívá? Že jako prvoplánový útok na americkou produkci docela povedené. Rusové teď mají asi pocit, že mezitím co Hollywood posledních 30 let luxuje světu šedou kůru mozkou, oni mezitím honili po Sibiři medvědy a dělali pořád ty stejně "boží" káry. Doba pokročila, Rusko by prakticky mohlo koupit celou Californii i se studii, a tak využili nově nabité KNOW HOW, přidali Volhu a rázem je hned na co koukat. Děj si na nic nehraje. Být chudý je na nic, dokonce i u soudruhů a koukat jak si vaši kamarádi kupují stále nové Iphony a Mercedesy je na zabití. Řešení? Vyžebrat auto a začít vydělávat. Dostanete ruský tank takřka v původním stavu a sranda může začít. Film má to co čekáte, hrdinou počínaje a padouchem konče, se zdařilými efekty, podezřele povědomou hudbu, rychlý spád, vygradovaný konec a semtam pár vtípků. Východ se konečně probudil a doufejme, že zase neusne.

X-Men: První třída (2011)

Mohl bych zkusit spekulovat, jestli je zrovna tohle adekvátní úvod série. Mohl bych, ale na to jsem málo znalý xmenovského světa a ani nejsem natolik chytrý, abych se z toho vykecal. Takže jako filmový fanoušek série si beru tušku a okamžitě si jdu zapsat jméno M. Vaughn. Už od prvního dílu mě zajímalo, jak to všechno začalo, kdo se kde potkal atd. Děkuji, že jsem se dočkal, a i když určitě existovala spousta možností, tahle mě naprosto uchvátila a do celku zapadla skvěle. Setkání profesora s Magnetem nemohlo být vymyšleno lépe a hlavní zápletka včetně bližšího setkaní s ostatními X členy táhne po celý film za trvalé podpory vizuálních efektů. Kadenci akce, napětí a vtipu dávkuje Vaughn s naprostým seběvědomím, přičemž dobře vybraný casting mu hodně pomáhá, já byl nejvíc vděčný za K. Bacona. Přikláním se k názoru Blue.Sharka, že First Class aspiruje na hit roku.

Dobyvatelé rudé planety (2005) (TV film) odpad!

Upřímně mám na háku, které studio to má nasvědomí, je mi jedno že efekty stojí za starou belu, ale námět a scénář stojí za zmínku. Bacha Spoilery! Podle filmu je Země věznice, sklad, skleník, bůh ví co dál a my jsme vlastně výsledek zoofilních choutek. - Obyvatelé Marsu jsou naši nadřazení předci, kteří nám dali úplně vše a my je uctívali. Chvíli jsem věřil, že se objeví Predátor a poděkuje jim, že může na Zemi chytat Alieny, a nebo že si kapitán Kirk zaletí natankovat. - Ona "vyspělá" civilizace vegetí v jedný pyramidě a jejich počet by se vešel na zastávku metra. - Několikrát slyšíme, že byli na naší planetě. Hm, a to jako čím, Stargate je patrně v servisu. - Na to, že se pořád někdo ohání mezigalaktickou technikou, střílí po sobě plazmovými špuntovkami. Zajímal by mě jejich názor třeba na M4ku :-). Po tomto zamyšlení pochopte, že tohle nemůžu akceptovat ani jako vtip, natož jako sci-fi.

Ten Největší (2007)

Na Schneidra hodně slabý komediální počin, proto nemůžu říct, že by film stál na něm. A co ta zápletka, Kriste taková konina. Ale víte co? Já to viděl po docela těžkým dnu, kdy jediné co mě lákalo byla postel a jen tak z nudy jsem zapl bednu. Jelikož mi to nic neříkalo, dal jsem tomu šanci a doufal, že usnu do první reklamy. Nejenon že jsem neusnul, ale Schneiderova blbost mě donutila to dokoukat a ohodnit ho víc, než bych věřil. Kolem půlnoci nepotřebuju duchaplný děj, potřebuju právě tohle, zakrslého kriminálníka, kterého zajímá především to, aby mu v lágru nenatrhli prdel. Scény, kdy se Stan učí bojovat byly spíš slabší, tam u mě víc bodoval Carradine, ale ve chvíli kdy se přesunul film do věznice začal vládnout zase on. Nápad, napravit věžně a udělat ze všech bratry jedné rasy ("Neviděli jste Spektrum? Dělali testy DNA, všichni jsme z Afriky, i já jsem černej") byl tak, tak debilní, že ho může ukočírovat snad jen Rob. Díky tomu pak scénář sází víc na hlášky a vtípky celku, než na oneman show. V době vidění mě to prostě bavilo.

Žhavé výstřely 2 (1993)

Zdá se mi neuvěřitelné, kolikrát už jsem "Žhavá" dvojčata viděl a stejně se vždycky těším na ty notoricky známé gagy a vtípky. Ať stařím mým, či přibývajícími lety filmu, se pro mě stala numero uno dvojka (nejspíš pro to, že víc baštím Ramba než Top Gun). Ani skoro po dvaceti letech neztratily nic ze své geniality, kterou vidím hlavně v dokonalém scénáři, výborných hercích a v přehledu, se kterým autoři vytvořili fungující děj, postavený na parodiích. Klidně Vám slíbím, že nic lepšího a chytřejší nikdy neuvidíte, sakra i po x-tém sledování nacházím mikro pasáže, které mi unikly. V dnešní éře není konkurenta, žádný "píčus movie" ani nepochopíte, aniž by jste 14 hodin denně neseděli u TV, nesledovali aktuální dění v showbizu a ještě musíte mít dost zvrácený humor. Výstřely vznikly u konce zlaté doby žánru a ať jste fan nebo ne, uznáte minimálně, že jsou neopakovatelné. Dnes už těžko budete s mobilem šermovat, na 99.9% už nikdy neponese Sheen Atkinsona na zádech a Sadám už nikdy nebude mít v diáři schůzku s Kaddáfím.