Hlubinná hvězda šest (1989)

Sice vytvořeno souběžně s Propastí, možná je tu i pár podobných prvků, ale to je vše. DS6 není ani nemůže být konkurent, protože je prostě úplně jiný. DS6 je čistě zaměřené na žánr horroru a ty sci-fi prvky jsou jen okrajově. Nemám problém téměř s ničím, naopak se mi líbila myšlenka, že pro základnu je větší zhouba její člen Snyder, než ten nasraný krab. Bohužel jsem nepřekous dvě věci, kvůli kterým je to jen lechce nad průmer. První: hlubinné záběry s plujícími ponorkami jsou tak mizerné, že zprvu nevíte jestli jste ve vodě nebo na Venuši. Druhý: Asi kvůli šetření je závěr nad hladinou sprasen rádoby efekty, které jsou k smíchu.

Godzilla VS Destoroyah (1995)

Opravdu nevšední podívaná. V sérii filmů o Godzille se ke mě dostala zrovna tahle část. Po každodenním čumění většinou na západní produkci mě pobavila už jenom zápletka filmu, ale tězce jsem to podcenil. V době, kdy se digitálně piluje i piha na muší noze působí triky jakoby se zastavily u první Godzilly. Jenže ty kartónové baráčky, prťavé modýlky a (asi) gumová godzilla mají svoje kouzlo a k japonské produkci to prostě patří. Proč předělávat něco co funguje, jen aby to vypadalo in. Samotný děj je asi stejný uvšech dílů, hlavní jsou boje mezi monstry a stím spojená demolice všeho kolem, to mají pánové z východu zmáklé na jedničku. Godzilla je ikona, kterou ocenní jen tam kde vzniká, a tak jsem rád, že i tady se najdou fanoušci. Dal bych i 5*, ale ten "letoun" SX3 byl opravdu směšný. Pozn. Jak by asi vypadalo AVP s tímto spracováním?

Propast (1989)

Ve chvíli velké nudy jsem se po letech vrátil ke Cameronově Propasti a zjistil, že pro mě to bude vždy nej jeho tvorby (ano, upřednostním ho před Avatarem) a že Propast je jako vize budoucí tvorby. Nevěříte? Důkaz. Trychtýř, který emzáci vytvoří z vody a který se umí přizpůsobit lidské tváři je předzvěst TERMINÁTORA 2. Stroj T1000 tím pádem působí jako modifikovaná verze :-). Důkaz 2. Na pozadí děje je hrozba války a nervóza se stihomamem má atomovku. I tady se dá říct, že jde o "demo" do budoucna. Nemusí Arnie náhodou znemožnit teroristům použití atomovky (PRAVDIVÉ LŽI)? Důkaz 3. Voda je všude, každou chvíli může naše hrdiny dostat, mezi tím vším vrcholý láska Eda a Mary. No, ono v Titaniku bylo vody taky dost, že jo, a pouto Lea s Kate nepotopil ani on. Důkaz 4. Vizuálně poutavé zpracování jiné civilizace dnes už asi nepůsobí tak pompézně, jako v době vzniku, ale nápad a barevné proporce mě odkazují na Avatara, prostě si nemůžu pomoct. Možná to takhle vidím jenom já a je to všechno jenom náhoda, ale pro mě není Cameron člověk sázící na náhodu, ale výborný vizionář.

Silent Hill (2006)

Kdo zná náměť, tedy hru bude nadšený jejím převedením na plátno a snad odpustí až moc dramatickou část děje. Kdo ji nezná musí smeknout před originalitou a famozním zpracováním. I po letech je SH nekorunovaným králem herních adaptací a nadprůměrným horrorem, který není pro každého diváka.

Přízraky (1998)

S odstupem let se stal Phantoms nadprůměrně obsazeným horo-sci-llerem, který je buď úplně blbý nebo nadmíru podařený. Přikláním se k druhé možnosti. Zasazení děje do vylidněného městečka a hození hned od začátku přímo do akce se mi líbí. Atmosféra navozená během pár minut vám nedá nic zadarmo a první třetina filmu je sen. A i když se pak na scéně ukáží federálové (nebo armáda, to je buřt), neznámé zlo je odtajněno a ještě dostane biblický rozměr, film má stále místa těžící z úvodu.

Ctihodný občan (2009)

Thriller přesně pro dobu kdy jsem ho viděl - víkendový pozdní večer. Protože pouze tehdy můžu akceptovat Butlera jako mix MacGyvera se Scofieldem a děravý děj jak ementál, což mi vůbec nevadilo ba co víc, dost mě to bavilo. Ovšem co se přehlédnout nedalo je postava Foxxe, jeho chladný a distingovaný výraz po celý film je směšný a ubírá jeho postavě na reálnosti, kdyby mu sem tam vytekly nervy, dám "plnou"

Kazatel (2011)

Po dokoukání filmu a přečtení si řady zdejších komentářů se předem omlouvám za přiostřený tón komentáře, protože už mi začíná docela srát jak tu dopadají některé filmy. Předem je jasné, že Kazatel není mířený jako kasovní blockbuster, to ani hovno. Tvůrce je jasným odkojencem osmdesátých a devadesátých let a v tom duchu zachází i s režií. Jak už někteří píší je tu spousta kontrastů (hitech město\pustina) a odkazů na klasiky (Karl Urban vypadá jak mladší brácha Eastwooda z westernových dob), což mě nesere a díky za to. Nechápu ani námitky na adresu vizuální stránky, vzhledem k rozpočtu, scénáři, obsazení a výsledku mi přijde vše v pořádku. Ze všech těchto a i jiných důvodů je Kazatel solidní béčková oddychovka, která ač se nesnaží, místy konkuruje elitní tvorbě. A to potěší, obzvlášť v dnešní době, kdy každý trotl s rozpočtem malé republiky, umí zkurvit slibný projekt a z Áčka udělat klidně sračku, která se tomuhle ani nepřiblíží. P.S. V Legii mě Stewart nepřesvědčil, tady se mu to povedlo.

Pravá tvář vášně (2008) (seriál)

To by člověk neřek, co všechno končí v ODPADECH. Jelikož mě tento žánr zajímá asi tak, jako jestli rolník na Madeiře pase kozy, nemůžu to posoudit vůči podobným. Ale pár dílů měsíčně se ke mě dostane, tak proč se nepodělit. Je jasné, že telenovely mají být především rozptýlením dámské části publika, jsou to vlastně pohádky o Popelce pro dospělé, takže slova jako: trapný, blbý, dementní sice jsou pravda, ale tak má asi tahle předimenzovaná romantika vypadat. 1. postřech: v seriálu je docela dost, jak to říct, pichózní obsazení, takže při pohledu na latinoameričanku v krajkovém prádle lecco přejdu. 2. postřech: na tvorbě jsou podepsány i "Státy", pak se nedivím, že děj kromě porna spojují všechny možné žánry včetně thrilleru nebo sci-fi. 3. postřech: v záplavě různých jiných, ba tuzemských seriálů, mi to zas tak zrůdné nepřijde a klidně to ohodnotím průměrem. Nadruhou stranu, sedět u toho pravidelně, asi mi upadne ohambí a narostou mi dudy.

Zdrojový kód (2011)

Jak se pozná kvalitní film ? Tak, že po shlédnutí nemáte co napsat a je to vlastně i zbytečné, protože ani enormí esej ho nevystihne. Představte si svůj mozek jako herní konzoli a jednu jedinou hru trvající 8 minut. Pokud ji nedohrajete máte smůlu, restart a znovu. I tak se dá nastínit děj. Film je výborně zvládnutý koncept několika žánrů, kterým vévodí zejména sci-fi prvky. Scénář jde ruku v ruce s osobitou režií, která děj nakopává hned po prvních minutách. Obsazení je vybráno rozumně s jediným cílem, a to nechat vyniknout Jaka G, i to se ukazuje jistou sázkou. Požitek z filmu mi zkazilo jediné, konec. Proč musí film končit happy endem, proč?

Sanctum (2011)

Předně je třeba říct, že osoba ba jenom ruka Jamese Camerona na filmu není absolutně znát a jeho producentská účast byla asi přínosem jen ve 3D technologii. Teď k jádru pudla. V žádném případě jsem nečekal Jeskyni, ani Pád do tmy, obzvlášť druhý jmenovaný bude dlouho TOP. Spíš ve mě dřímalo očekávání v dobré drama, podmanivé lokace, klaustrofóbní prostředí a boj o život. Úchvatné lokace se sice konali, zejména v začátku, ale jak se děj přesune pouze do jeskyně, prostoru pro záběry z Discovery moc není. Zbytek, tudíž děj, atmosféra, postavy atd. jsou značně nedotažené. Nejvýraznější postavu ztvárňuje R. Roxburgh, racionální chování mu není cizí a je to typický team leader, díky němuž zbytek nepochcípá hned, ale postupně. Nejvíc film sráží atmosféra, přitom by stačilo tak málo, sem tam přidat tísnivý výraz, tu a tam to podbarvit depresivní hudbou a boj o přežití udělat víc naléhavý. No prostě tu není nic, co by ve vás navodilo pocit tísně. Bohužel bez toho všeho je to jen průměr bez ambicí na jedno odpoledne.