Lesní duch

• CZ název

Smrtelné zlo

(festivalový název)

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1981, 85 min (SE: 86 min)

Když si vzpomenu na tu noc u otevřeného okna za hluboké totality, puštěné BETY s tímhle "Lesním duchem", tak mi ještě běhá mráz po zádech. Na každého ale působí asi jinak. Pro mě to tenkrát zase taková sranda nebyla :)(23.3.2003)

Kultovní záležitost. Raimi je totální úchyl a má spoustu skvělých režijních nápadů. Výborné vizuální efekty - na ty prachy.(15.5.2003)

První půle je excelentní. Raimi s minimem prostředků dokáže navodit tíživou atmosféru strachu. Scéna znásilnění stromem je něco, co se jen tak nezapomíná. Ale druhá půle je strašně rozháraná, jakoby Raimi nevěděl co vlastně chce a doplácí na svou filmařskou nezkušenost. Mám na mysli to, že jsou jednotlivé scény po sobě špatně poskládané. V jedné scéně je brutální mord, ve scéně následující a bezprostředně navazující se aktéři tváří nezúčastněně, jako by se před pár minutami vlastně tolik nestalo. Evil Dead I. považuji pouze za dobrou, nikoliv skvělou, předzvěst bezchybné "dvojky".(28.6.2002)

Respect to Sam Raimi!! To co dokázal vykouzlit s tou příslovečnou hrstí dolarů je neuvěřitelné. Ale asi by to fakt chtělo tu chatu a větrnou noc o které píše oli, jinak to bude mít do kultovního horroru pěkně daleko. Nebo jsem divnej;) Každopádně jsem se výborně bavil, přesně tak jako herci při vzniku téhle dnes už právem kultovní záležitosti. 80%(2.8.2005)

Pusťte si to na chalupě uprostřed lesa,nevím,nevím...(22.3.2003)

Něčím zvláštní příběh budoucího majitele spidermana. Efekty jsou až vtipné, ale použití kamery a hudby je opravdu geniální. Nálety na dům, z domu, pohyby stromů, znásilnování a třeba i menší vychytávky se světlem. Jde o krásnou ukázku jak se za málo peněz, ale s velkým nadšením dá udělat něco skvělého co ukáže váš talent.(20.4.2005)

Scénář: Sam Raimi .. Výborný rozjezd, bohužel vyprávění šlo později hodně z kopce... Tento a podobné filmy zrovna nepatří do kategorie 'moje oblíbené'. Určité kvality a klady Evil Dead má - vzhledem k roku vzniku a rozpočtu - tím největším kladem je rozhodně píšící & režírující Sam Raimi. Cool závěr potěšil!(11.4.2005)

• Malarkey

Možná to bude hodně lidem vadit a věřím, že opravdu bude, ale je mi to celkem jedno. Horory nemám rád a nikdy jsem je rád neměl. Občas jsem se sice na nějaký podíval, ale to čistě ze zajímavosti ať už je to ze strany nadpřirozených sil, což mě vcelku zajímá nebo horory, kde se spíš zasměju a zde obnášejí černej flek v hodnocení. Ani mi to nevadí, jde o to, že horor nesmí být nechutný a když už nechutný tak decentně a ne jako tady. Měl jsem, co dělat abych to dokoukal. Bylo mi to pučeno a v televizi zrovna nic nedávali. Nemůžu říct o nechutnosti ani popel. Taková Věc je na tom podobně, ale ta je přeci jenom s nechutností někde jinde a když je díky tomu veleznámá dokáže se ovládat. Evil Dead se neovládá, ta si s divákem přímo hraje a čeká, co vydrží. Jediné plus, které na tom vidím, tak neskutečně poutavou atmosféru. Někde v letním kině bych při sledování nejspíš vytek strachem. I když je toho hodně v nadsázce, je vidět, že se to líbí. Já souhlasit nemůžu, maximálně dodat jen I'm gonna break your face!(4.9.2007)

Chápu, že se tenhle film stal kultem, ale u mne to za plný počet není. První půle byla výtečná, ale v druhý pak byly takový hluchý místa, děj uvíznul a já už jenom čekal na jasnej konec. Závěrečné rozpadání démonů pak bylo totálně bez atmosféry kvůli ne zrovna povedeným trikům. Chtělo by to remake, protože ty triky už dneska fakt nepůsobí tak, jak by měly. Horror movie of the year(3.1.2008)

Něco na tom fatálně zestárlo a uhnilo (herecké výkony, mlha všude, nesmyslně nazrychlované scény), ale švankmajerovský závěr, který odstartuje brilantní nápad s gramofonem a plátnem je esence hnusu a vynalézavosti.(27.3.2013)

Rozpočet $375,000Tržby USA $2,400,000Tržby Celosvetovo $29,612,367Sam Raimi dokázal na začiatku kariéry točiť dosť zaujímavé horrory ale tento je trošku nedotiahnutý, v niektorých detailoch to pôsobí až moc jednoducho - amatérsky, masky sú urobené na úrovni k ním by som nemal žiadne výtky tak ako ku budovanej atmosfére, tá pôsobí priam démonicky ale strašne my to kazí jednoduchosť príbehu, kde to miestamy pôsobí až moc absurdne až smiešne. Postavy robia dosť neuvážené až trápne konania, čo nevyznie pre príbeh tak skľučujúco v obklopený smrteľného zla ako by malo. U mňa ostáva tento počin len slušným priemerom, na viac to podľa mňa nemá. Samozrejme že tu nechýbajú vydarené nechutnosti ako všemožne za pomoci prírody zaútočiť na človaka, takže pozor na nebezpečné dlhoké konáre, nie je to sranda ak sa vam omotá okolo nohy. /60%/(12.1.2008)

Opravdu velmi strašidelné, super Raimiovka!(29.6.2008)

Hodně dobrej film i bez přihlédnutí k meganízkýmu rozpočtu. Bruce Campbell je hustej a bez něj by to naprosto nebylo ono. Sam Raimi je docela ďábel, protože Evil Dead je fakt dobře natočenej. Skoro všechny lekačky mě fakt vylekaly a atmosféra tam je taky. Nechutnosti jsou zvládnutý dobře, akorát škoda že ta motorovka (která je i na plakátu) tam byla trestuhodně nevyužita.(4.4.2006)

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $2,400,000(7.12.2006)

Z toho by jeden zošalel alebo poriadne čvachtavo krvavá nakladačka Sama Raimiho z čias, kedy ešte nerežíroval Spider-Mana. Kultový Bruce "Ash" Campbell a jeho chichotajúca sa frajerka v legendárnom kúsku o lesnej chate, Knihe mŕtvych (viazanej v ľudskej koži) a páske, ktorú je lepšie nepúšťať. Ak je The Evil Dead niečím zachránené od vyloženej nechutnosti (krvi je pravdupovediac zbytočne veľa a časom začne byť skôr otravná, než účinná), tak zmyslom pre humor (hoci hororové komédie mi spravidla nesedia). Plus motorová píla a znásilnenie stromom.(23.7.2005)

Já raději jedničku-ta mi totiž příjde více zábavnější...Jednička je...jak jen bych to řekl: prostě experimentálně natočená...což je i dvojka, ale zase je okořeněna spoustou humoru...Takže asi tak.(1.8.2002)

Šílená záležitost, měnící tvář z atmosferického hororu přes vyvražďovačku až po splatterové finále, drží pohromadě jen díky občasnému šílenému nápadu. Raimi sype z rukávu neotřelá zjevení, vždyť kdo by proboha vymyslel něco, co by se absurditou jen trochu přiblížilo epizodce se stromem? Nicméně jestli Evil Dead něco chybí, je to vyváženost. Campbell má charizma, ale ostatní kolem něj plní jen rutinní úlohu křoví. Co se týče napětí, nejlepší pro mě byla asi smějící se Linda mezi dveřmi, při jejíž představě se doteď směju a bojím zároveň. Ale vrcholem zůstává poslední návštěva sklepa předtím, než Raimi rozjede svou galerii nechutností. Tamní atmosféra by se dala krájet. Ve výsledném hodnocení tedy přeci jenom horror, kde si divák dosyta užije chytání za různé končetiny, později pak jejich oddělování. A i když se rád bojím toho, co nevidím, zamrzí, když na to nepřijdu vůbec.(22.3.2006)

Viděl jsem to poprvý jako malej (asi šest). Dokonce to mám ještě na VHS s původním rychlodabingem. Tenhle film asi zapříčinil, že jsem měl vždycky tak strašlivej strach vystrčit ruce nebo nohy zpod peřiny a do sklepa jsem se sám neodvážil asi do deseti let. No a možná za to mohl i můj otec, protože tehdy mě na některý horrory nechával koukat i jako prvního, abych mu řekl, jestli jsou dobrý nebo ne. To sice může vypadat na první pohled jako dobrý utužení synovsko-otcovských vztahů, ale ne, pokud vám je mezi pěti až deseti lety. Například o filmu Piraňa mám špatnej pocit, když lezu do jakékoliv řeky. Prostě tam je a nikdy se ho nezbavím. A od ED mám špatnej pocit z podzimního lesa.(31.1.2006)

Tak tohle byla strasna uchylarna. Cekal jsem starej prumernej horor, ale nakonec sem se vyborne bavil. Prvni pulka je lepsi nez ta druha. I kdyz je film hodne levnej, tak Raimi navodil paradni hororovou atmosferu. Druha pulka uz takova bomba neni. Jakoby Raimi nevedel co chce. Udela nejakou scenu a najednou se skoci na jinou, aniz by se z ty predesly neco vyuzilo. Prislo mi to jak spatne sestrihany. Navic tu je spousta nelogicnosti. Co se tyce triku, tak tu plati to same co u Veci. Je videt, ze sou stary a pusobi spis komicky, ale plne to vyvazuje krev a vnitrnosti atd. S krvi se tu pravdu nesetri, takze mi za chvilku ty spatny masky prestali vadit. Nejlepsi na filmu je kamera, ktera predvadi slusny vychytavky a spravne neprijemny zvuky a pohodova hudba (ktera se ale misty moc nehodila k tomu, co se odehravalo na obrazovce). Jednu hvezdicku pridavam za Bruce, ne ze by hral nak dokonale, ale je to proste sympatak. Raimimu se s minimem prostredku poved ne bezchybnej, ale presto paradni kousek a tenhle dil je jako jedinej ze serie skutecne horor, i kdyz par komedialnich prvku se tu najde.(22.4.2006)

Před třiceti lety určitě kultovní hit, dnes spíše úsměvné a ve druhé polovině skoro i nudné. Prvních 40 minut je velmi slušných, přes chatu a její bezprostřední okolí je přehozen těžký atmosférický háv a režisér předvádí originální frajeřinky. Ve druhé části nastupují gore efekty, masky, krev, postavy se chovají nelogicky a ze scény se vytrácí hutnost a tíživost situace. Nejvíc děsivý zůstal úplně poslední záběr. Je fakt, že vidět to někde na chalupě poblíž lesa, asi bych pro pivo do sklepa na sedmej schod nešel...(25.12.2012)

<< předchozí 1 2 3 4 10 18 27 35