Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Ekologická propaganda ve své nejprůzračnější podobě. Home je možné směle rozdělit do tří kapitol dle doprovodného komentáře. Pro tu první (které je věnována úvodní půlhodina) navrhuji podtitul „Země před člověkem". Zde bohužel nezazněla snad jediná informace, s kterou by průměrně inteligentní jedinec již nebyl obeznámen. Snímek je tedy v této fázi vhodný spíše pro žáky prvního stupně základní školy. Pak přišla hodina a čtvrt s pracovním názvem „Co všechno člověk zničil". Není ničím jiným než výtažkem z naléhavých ekologických studií plných spekulací, donekonečna omílaných floskulí (přírodní rovnováha) a predikcí, které byly tolikrát potvrzeny i vyvráceny. Vytváří tak pouze vlastní pojetí reality bez zmínky jakýchkoliv alternativních stanovisek. Poslední, pouze desetiminutový oddíl (jeden by si myslel, že to bude klíčová úloha dokumentu), by se mohl jmenovat „Řešení". Jeho hlavním úskalím (kromě absence délky a hloubky) je, že více než na „běžného" člověka apeluje na vlády jednotlivých zemí. Přeceňuje tak své síly a divák zůstává bezmocný. Nesmím samozřejmě opomenout ani vizuální stránku. Obrazy, které dokument nabízí jsou sice většinou krásné a fungují v symbióze s komentářem, mnohdy ovšem ukazují Zemi stejně tak povrchně, jako se komentář pokouší interpretovat její problémy. Trochu k smíchu, hodně k pláči. 25%

Barmský videožurnál (2008)

Ani nevídaná odvaha barmského civilního obyvatelstva i mnichů poháněná touhou po svobodě a základních lidských právech zatím nepřinesla toužebné výsledky. 84 minut o zrodu a umírání naděje. Nezbývá než držet palce dál. 80%

Hrob světlušek (1988)

Souhlasím a zároveň se paradoxně vymezuji vůči mnoha tamním komentářům. Hrob světlušek je obžaloba válek balancující na samé hraně citového vydírání a disponující také velmi předvídatelným průběhem. Na druhou stranu, nejsou války přesně takové? Právě proto není divu, že jsou zdejší hodnocení tak rozporuplná. 70%

Fargo (1996)

Oh yeah! Krimi sestava k pohledání: naivní objednavatel únosu, přehnaně impulzivní kriminálníci, zprvu diletanští policisté a svědkové, od kterých se nic kloudného nedozvíte. Na první pohled šílený mix, který však poskytnul pevný základ ke vzniku tohoto zvláštního, přesto režijně vytříbeného útvaru. Nelze opomenout výborné herecké výkony, sestupně v pořadí: McDormand, Buscemi, Macy, Stormare. Povšimněte si také, kolik prostoru Coenovi věnovali fenoménům zakotveným v postmoderní společnosti západního typu, jejichž skládáním je možné utvořit řetěz rutinního dne jejího vzorového občana: jídlo- cestování autem- práce- jídlo- práce- cestování autem- jídlo- televize. A zase znova. 85%

X-Men: První třída (2011)

Konečně jsme se dozvěděli, jak by vypadala Kubánská krize, kdyby se do zápolení zapojili mutanti. K věci- osobně jsem viděl pouze první díl série, takže můj pohled může být zkreslený. Troufám si ovšem tvrdit, že minimálně právě úvodní snímek se povedlo Matthew Vaughnovi v mnoha atributech překonat. Jinými slovy- očekávejte technicky excelentní současný blockbuster stvořený ke gigantickým tržbám v kinech po celém světě, který naštěstí po obsahové stránce dává tušit na solidní porci scénáristického i režijního umu. Je více než pravděpodobné, že pokud se vám líbil Počátek a jemu příbuzná aktuální sci-fi mainstreamová tvorba, nebudete stejně jako já „První třídou" zklamáni. 80%

Železný Schwarzenegger (1977)

Ideální motivační dokument pro všechny profesionální i zanícené amatérské sportovce. Snímek také mimo jiné dokazuje skutečnost, že Arnie Schwarzenegger není pouhou horou svalů, nýbrž i inteligentním a vtipným člověkem. 90%

Vzpomínky na Afriku (1985)

Ukázkový magnet na Oscary- rozvláčný děj, spolehlivé herecké výkony, obdivuhodná dobová výprava, podmanivá hudba a k tomu nádherné zachycení místní přírody. Zároveň ale musím přiznat, že z celkových dvou a půl hodin jsem se asi třetinu času mírně nudil, proto nemůžu jít s hodnocením výš. 75%

Zkus mě rozesmát (2011)

Nejlepší asi bude u tohoto remaku Kaktusového květu provést souhrn předností (v jednom případě doslova) a negativ. Líbilo se: letní atmosféra (nádherné prostředí Havaje), několik podařených vtípků (ovce), jako vždy sympatická Aniston, prsa Brooklyn Decker, mrcha Nicole Kidman. Nelíbilo se: absence originality, šablonovitost, humoru mohlo být víc (klidně i na úkor romantiky), zcela průhledný a kýčovitý závěr, Adam Sandler. Vypadá to na remízu. 50%

Maraton lásky (2007)

Absolutní trapas. Jedno klišé střídá druhé, k odpadu bylo velmi blízko. Zdejší hodnocení je mi záhadou. 15%

Černý Petr (1963)

Typický raný Forman. Příběh hraje podružnou roli, podstatu tvoří absurdní a ironicky úsměvné dialogy. Herecky opět vyniká Jan Vostrčil, kterému zdatně sekundují Ladislav Jakim s Vladimírem Pucholtem. V režisérově filmografii se jedná sice o slabší kousek, v historickém kontextu však stále výrazně nadprůměrný. 75%