Tobruk (2008)

Ve válce nejsou nepřáteli pouze vojáci stojící na druhé straně barikády, ale často i soužití se spolubojovníky či vlastní psychické a fyzické rozpoložení. Stručně řečeno: Marhoul se svým týmem z technického i obsahového hlediska odvedl kus dobré práce. Jen houšť! 65%

Světla ramp (1952)

Dle mého názoru nejlepší Chaplin. Ukazuje příběh komika, který za své životní poslání nepovažuje nic „většího", než bavit publikum. Zřetelněji nám Charlie své sdělení snad ani ponouknout nemohl. Mimochodem, mám podezření, že i Aronofsky Světla ramp viděl :-) 75%

Úkryt (2002)

Vynikající thriller, jehož úvodní půlhodina bere dech. Pomocí geniální kamery (která by spolu se střihem zasloužila minimálně nominaci na Oscara) je v ní do detailu představeno místo děje, což významně zvyšuje participaci i orientaci diváka v dalším průběhu. Ten již není ničím extra inovativním, ale to hlavní- napětí, se Fincherovi podařilo udržet po celou dobu. Připočtu-li herecké výkony zúčastněných, pod pět hvězd jít zkrátka nemůžu. 90%

Eragon (2006)

Audiovizuálně podmanivé, herecky nevyrovnané, scénáristicky a režijně děravé. 50%

Správci osudu (2011)

Postmoderní konflikt mezi životními hodnotami (láska versus kariéra) a odvěký svár svobodné lidské vůle s osudem (božím plánem) v nečekaně originálním vydání. 70%

Jean od Floretty (1986)

Nejen komedie jsou součástí výkladní skříně dějin francouzské kinematografie. Jean od Floretty je nevybíravou obžalobou zvrácenosti lidské povahy, postavené do kontrastu s nádhernými přírodními scenériemi. Herecky září především dvojice Depardieu - Auteuil. Mimochodem, už dlouho jsem filmové postavě nedržel pěsti tak, jako hrbáčovi. 85%

Velká země (1958)

Důkaz, že i western bylo možné natočit bez samoúčelných stříleček, aby byl přesto ve výsledku působivý. Výrazně k tomu přispěla herecká sestava plná hvězd. Globální politický rámec doby, kterého se snímek dotýká (více v zajímavostech), posunuje snímek do mnohem závažnější roviny. 75%

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jednoznačně dobrodružnější a tajuplnější než první díl. Ani přes opravdu dlouhou stopáž nezbývá naštěstí při jeho sledování přiliš prostoru k nudě. Famózní hudba Johna Willamse. 80%

Na Zlatém jezeře (1981)

Kvalitní herecké obsazení, jímavý příběh, poklidné tempo, krásné prostředí, klavírní skladby v pozadí. Kombinací těchto faktorů vznikl film tak pozitivní, až se dotýká samotné hranice kýče- naštěstí ji ale nikdy nepřekročí. Mám snad jedinou výraznější výtku: Občas se mi nezamlouvala psychologie postav (zvláště radikální změny nálad během několika sekund bez zjevné příčiny). 80%

Návrat sedmé roty (1975)

Záblesky vzpomínek z dětství na filmy o sedmé rotě byly sice mlhavé, ale příjemné. Dnešní připomenutí bylo přece jen drobným vystřízlivěním, ale že se minimálně v případě druhého dílu jedná o docela sympatický snímek, platí stále. Bez tradičně výborného Jeana Lefebvreho bych ale musel být ještě přísnější. 60%