Závrať (1958)

Čtvrté setkání s mistrem Alfredem- a opět velmi vydařené. Divák si tradičně do závěrečných titulků nemůže být jistý, jestli nenastane další z mnoha překvapivých zvratů. Pochvala musí nutně směřovat také k ústřední herecké dvojici a perfektně padnoucímu hudebnímu doprovodu. Přesto souhlasím, že stopáž mohla být za cenu zvýšeného napětí ještě o nějakou čtvrthodinku zkrácena. 85%

Baraka - Odysea země (1992)

Většinou zajímavé, často famózní, ojediněle interpretačně chudé. Koyaanisqatsi získala rovnocenného soupeře, kterého ale přeci jen dokázala těsně porazit, jelikož působí ucelenějším a vyváženějším dojmem. Po audiovizuální stránce je však Baraka podobně brilantní. Doporučuji k projekci v dobrém psychickém rozpoložení. 80%

Akt (1997) (divadelní záznam)

U tohoto kousku není moc co detailně rozebírat, jedná se o klasicky vtipnou a nápaditou cimrmanovinu. Osobně se mi ale o něco více líbí seminář než samotná hra. 80%

Páni kluci (1975)

Dokáži si představit, co v těžké normalizační době musel znamenat tento snímek (bez jakéhokoliv ideologického nádechu) pro naše otce. Díky svým neodiskutovatelným kvalitám však baví skvěle i dnes. Mimochodem- zejména „Štrůdl", Reifová a Somr jsou skvělí, škoda že nedostali více hereckého prostoru. 75%

Sám doma (1990)

Dokonalá komedie, kterou jsem viděl snad třicetkrát, přesto mě baví stále více. Co vyzdvihnout dříve? Herce, hudbu, scénář, nápaditost, dabing, hlášky? Zkrátka: „Prodali jsme šestsettřiadvacet desek!" 100%

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Asi to bude znít zvláštně, ale během sledování mě napadala spousta analogií s českými Bobulemi- přírodní krásy ve své nejjednodušší podobě, moudrý stařec a mladý učeň, osudová žena, zločin a pronásledující policisté, závěrečné uvědomění...I přes své nesporné kvality pro mě zatím spíše příjemná ,,jednohubka" s několika mimořádně působivými scénami. 60%

Mrtvý muž (1995)

Pro někoho prudce intelektuálně ambiciózní alegorický opus o putování životem s nekonečným množstvím potenciálních sémantických výkladů, pro jiného čirá nuda. Osobně se spíše přikláním k první variantě. Mrtvý muž nabízí široký prostor k filozofickému zamyšlení díky své výrazné entropické hodnotě podpořené (až na výjimky) rozvláčným dějem, statickou kamerou a kytarovými riffy. Na oplátku však vyžaduje ideální psychické rozpoložení a nezanedbatelnou participaci diváka k dosazení jeho vlastních významů. 65%

Návštěvníci (1993)

Miluji filmy, které se zabývají fenoménem cestování v čase. Námětem si tedy Návštěvníci u mě vybojovali slibnou výchozí pozici k vysokému hodnocení, bohužel ji však promarnili díky průměrnému zpracování. Francouzská komediální roztržitost je mi sice sympatická, ale zároveň s ní vyžaduji i určitou míru humoru a invence. Mimochodem, snímek může sloužit i jako zajímavá studie využití product placementu na počátku 90.let minulého století (Lacoste, Visa...). 60%

Baron Prášil (1961)

Stejně dobrodružná podívaná jako v případě Vynálezu zkázy. Grafika je opět vysoce kreativní, ale příběh mě bohužel příliš zaujmout nedokázal. Ze Zemanových filmů tedy nadále upřednostňuji Čarodějova učně a v závěsu za ním Cestu do pravěku. 50%

Válečná satira s několika úsměvnými momenty. Nic víc, nic míň. Ačkoliv si uvědomuji, že obsahuje závažné poselství z období studené války, nahlížím na snímek také jako na promarněnou komediální příležitost. Důvod? Pravděpodobně Kubrick, který tento žánr evidentně neovládal. Obrovská škoda. Scénář je totiž nápaditý, postavy charakteristické, jen toho humoru se mi nedostávalo v očekávaných dávkách. Co se hereckého obsazení týče, Sellers zaslouží velkou pochvalu, ale u mě na plné čáře vítězí George C. Scott. 60%