Leviatan (2014)

85-90% .... Dúfam, že tvorcovia filmu sú ešte na slobode, respektíve žijú. Takto odvážne aby ruskí filmári zobrazili ruské pomery, to som ešte nevidel. Obsahovo ma to odpálilo. Celkovo nepociťujem dôvod to rozpytvávať, proste veľmi dobrý kus filmárčiny. Neviem či si Leviathana Thomas Hobbes až takto autoritatívne predstavoval.

Ida (2013)

80-85% .... Minimalistické a tak dobré! Ida a Wanda sú neskutočne dobré napísané postavy a tiež dobre zahrané. Nádherná kamera. Čiernobiele prevedenie sedelo tej nostalgicko-ponurej atmosfére. Príbeh je veľmi jednoduchý ale za to zaujímavý. Poliaci sa zase vytiahli.

Nezlomný (2014)

50% ... Čakal som viac. Dostal som nezastaviteľný nával sentimentality od Angeliny Jolie (Warhorse-like). Príbeh mal potenciál, no zostal nezúžitkovaný. Proti Jackovi O'Connellovi nemám vôbec nič, ale to už nemohla nájsť talianskejšie vyzerajúceho herca než tomuto chudáčikovi zafarbiť pleť nejakou neprirodzenou oranžádou a vlasy ešte neprirodzenejšou čiernou. A inak po vojne zázračne vybledol. Hudba bola tiež strašne presladená. Aspoň cez tu kameru sa bolo na čo pozerať. A aj chlapci-herci sa držali aj keď na žiadne oslavné chorály to nebolo.

Mandarinky (2013)

80-85% ... Gruzínsko-Abcházsky konflikt z trochu iného pohľadu, ľudskejšieho. Tu sa nepatrí hovoriť o scenári, hereckých výkonoch a podobne. Tu ide o obsah a posolstvo a tie boli silné. Mandarínky sú veľmi prirodzené, citlivé, ponuré no vedia vyčariť aj úsmev.

Škatuláci (2014)

75-80% ... Milé, vtipné a originálne. A navyše oceňujem keď film príde s animáciou, ktorá nie je úplne main-streamová/klasická ale iná. :)

Divočina (2014)

80% ... Jean-Marc Vallée zase raz natočil prirodzený a dojímavý film. Životná cesta Cheryl Strayed, životná zmena vďaka silnému odhodlaniu prejsť 1000 míľovú túru na západnom pobreží USA od hraníc Mexika až po Kanadu. Krásna príroda, krásna hudba a výborná Reese.

Slídil (2014)

90% .... Tomuto že ubehli nejaké nominácie na Oskara (teda okrem scenára)?! Srať tých starých akademikov. Určite až príliš "edgy" pre nich. Veď to bolo skvelé a originálne a vzrušujúce a zároveň neomalené a naturalistické. Hudobne dobre podmazané. A Jake Gyllenhall akože no comment. Ja som jeho výkon rozhodne neprehliadol. ;) Výborne napísaná postava.

Velká šestka (2014)

75-80% ... Zaujímavá fúzia americkej a japonskej kultúry. Pozerateľný príbeh, aj keď trocha šablónovitý ale nezabudli ho prešpikovať pár super nápadmi. Super hudba. A úžasný Beymax. Ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že mi to koncepciou aj typológiou postáv pripomínalo trochu How to Train Your Dragon. A dejovo to zas mnohým pripomínalo Avengers.

Čarovný les (2014)

55-60% ... Dosť nuda. Väčšinou. Otravné piesne. A to ja mám akože muzikály rád, ale toto je hudobne asi jeden z najhorších aké som kedy videl. Plus kopa hercov jednoducho nevedela dobre spievať. Najsvetlejší moment filmu je Meryl Streep, ktorá ma ani tu nesklamala a jej spev už vôbec nie. Výprava a kostýmy boli pekné, ale nie úplný top. No a miestami to bolo troška humorné. Postavy boli (okrem Meryl) strašne nevýrazné a všetky ako by vedľajšie, žiadna postava tu príbehu nedominovala. Sklamanie.