Poslední dny ve Vietnamu (2014)

75-80% ... Dokument zachytávajúci americké fiasko vo Vietname, no zároveň hlavne snahu tých posledných vojakov, zachrániť toľko Vietnamcov pred komunistami koľko sa len dalo. Aspoň vidno že vláda USA koná len vtedy ak z toho nejakým spôsobom dokáže profitovať.

Vražedná práva (2014) (seriál)

85% ... Menšie chybičky sa určite nájdu. Ale inak je to napínavý, dobre premyslený krimi thriller z právnického prostredia. Výborne obsadený. Vyzdvihovať Violu Davis je ako nosiť drevo do lesa. A aj vedľajšie dejové línie sú zväčša zaujímavé - či už jednotlivé prípady alebo životné peripetie jednotlivých postáv. Uvidíme čo s tým spraví druhá séria. :)

Haider (2014)

70-75% ... Indická variácia adaptácie Shakespearovho Hamleta. Celkom slušná. Vadil mi výber hudby, bola docela rušivá a vôbec sa nehodila k daným situáciám (teda aspoň po väčšinu času, výnimky boli). Paradoxne čo sa hudby týka bol najvydarenejšou scénou tanec na svadbe, čo som bol prekvapený keďže väčšinou sa mi nožík vo vrecku otvára keď len stále tancujú a spievajú v týchto bollywoodskych filmoch. Tu bol len tento jeden a vydaril sa. Inak veľmi netradičná adaptácia zasadená do prostredia indicko-pakistanských konfliktov v Kašmíre.

Inherent Vice (2014)

50-60% ... Niekto to skúsil aj o rok neskôr s detektívnou variácou "American Hustle", no tentokrát to moc nominácií na Oscara nevydalo a už vôbec nie zhmotnenú sošku. Bolo to príšerne zdĺhavé, nudné a nezaujímavé; až na pár výnimiek - sem tam nejaká vtipná scéna, hercom nemôžem nič vytknúť. Na vine je hlavne ten zfušovaný scenár. Zhúlený súkromný detektív riešiaci v podstate ani neviem čo, lebo to nemá ani hlavu ani pätu. Ani by ste mu neverili, že je súkromný detektív (no možno to je práve tá podstata). :D A to ja mám filmy s atmosférou 60./70. rokov veľmi rád, no tento ma príšerne sklamal. A aj filmy od Paula Thomasa Andersona ma zatiaľ vždy chytili. Toto bol prvý, ktorý nie.

Fargo (2014) (seriál)

90-100% ... Nádhera. Od prvého dielu ma chytil tento skvost s viditeľným odtlačkom bratov Coenovcov. Čierna krimi dramédia per excellence. Vtipné, napínavé, krvavé a k veci. Herecky výborne obsadené. Billy Bob Thornton bol neskutočne dobrý, aj keď vytvoriť si k nemu sympatie vzhľadom na to akú postavu hral bolo ťažké. Atmosféra zodpovedajúca obsahu filmu, prostredie zasneženej Minnesoty mrazivé ako samotný príbeh, no a výborný výber hudby už iba veľmi vhodne dokreslovala celý seriál.

Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

70% ... Ďalší "opileckí" film od Jamesa Ponsoldta. Ničím neurazí, no zase tak veľmi ani ničím neuchváti. Chýbala mi nejaká gradácia, niečo špeci čo by vytrhlo film z monotónnosti. Herci sú fajn, až na Milesa Tellera ktorému stále neviem prísť na chuť. Nehovorím tým, že je zlý herec ale jednoducho sme si zatiaľ nesadli. ;) Soundtrack bol tiež dobrý.

Ve jménu... (2013)

75% ... Keď už sme tu mali to referendum, tak tento film padol jak ušitý. Ústrednou postavou je katolícky kňaz, ktorý bojuje so svojou sexuálnou orientáciou, no niekedy ani utiekanie sa k Bohu nedokáže ovládnuť takú mocnú prírodnú silu, akou je sexualita. Ani potláčanie homosexuality z vás však heterosexuála neurobí. A vieme si predstaviť, že mnoho kňazov s týmto bojuje a práve preto hľadajú útočisko v cirkvi. Najviac ma dostala veta: "Ja nie som pedofil, ja som buzerant." A to je častý stereotyp spájať homosexualitu s pedofíliou čo je kategorický omyl. Výnimka však potvrdzuje pravidlo, a túto výnimku často nachádzame práve v cirkvi, kde represia sexuality v istom okamihu exploduje a prejaví sa v úplne inom, deštruktívnom a negatívnom svetle. To je však už mimo filmu, pretože kňaz Adam taký nebol (viď citát). Film mohol byť aj lepší, keby bol viac ucelenejší, no aj tak poskytol pekný a úprimný pohľad na túto problematiku. No a ešte pekný soundtrack. :)

Flash (2014) (seriál)

80% ... Ľúbi sa mi to. Asi trochu viac ako Arrow. Ale má to presne tú istú chybu. Vie to byť niekedy strašne naivné a sentimentálne. Ale niekedy ma to zas úplne očarí. Škoda tej nevyváženosti. Ale Barry/Flash je oveľa prirodzenejší a ľudskejší ako Oliver/Arrow. Preto to plus.

Hledání Vivian Maier (2013)

60-70% ... Bol to portrét celkom zaujímavej, záhadnej ženy no určite nie na celovečerný film. Nevyhne sa monotónnosti a ten bullshit okolo je naozaj zbytočný a nezaujímavý. O polovicu menej minút a mohlo to byť oveľa lepšie. Jej fotky boli ale krásne :)

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

85% ... "Real-life political thriller" ... Aj tento rok sa do nominácie na Oscara za najlepší dokumentárny film dostal film kontroverzného charakteru kritizujúci činy americkej vlády. Tentokrát rovno o Edwardovi Snowdenovi. Fyzicky ho tam vidieť, bol pre mňa šok. Ale o to autentickejšie to celé pôsobilo. Forma sa mi až tak príliš nepáčila, ale zase raz obsah zvíťazil. Som naozaj znechutený z celej tej kauzy. ...THE OMNIPOTENT USA...