• Fantasy

La La Land (2016)

Spolu s Moulin Rouge nejlepší muzikál poslední dekády. Damien Chazelle je geniální režisér, což potvrdil i ve snímcích Whiplash a První člověk. Tahle nádherná pocta starým hollywoodským muzikálům si všechny ty ceny a Oscary naprosto zasloužila.

Není čas zemřít (2021)

Daniel Craig se loučí se svou ikonickou rolí a s ním pravděpodobně i samotný James Bond tak jak ho známe doteď. A já mám z poslední bondovky dost smíšené pocity. Není čas zemřít je extrémně dlouhou rozlučkou, která obsahuje fantastické scény, ale zároveň i zvláštní scénáristická rozhodnutí a vlastně celý prostředek filmu je takový nijaký. Pouze úvodní opening a silně emoční závěr je skvělý společně s hudbou Hanse Zimmera. Skyfall a Casino Royale jsou daleko lepší především v tom, že jsou silné jako celek, ne jen v několika scénách. Jedna éra končí, sice ne na vrcholu, ale i tak relativně důstojně. PS: Ana de Armas by si zasloužila vlastní akční film.

Spectre (2015)

Předposlední Craigova bondovka jede v podobném stylu a ražení jako Skyfall, ale do jeho kvalit má daleko. Na režisérské stoličce zůstal Sam Mendes, který má řemeslo v malíku, film je krásně natočený, má perfektní vizuál a kameru, ale jinak je prázdný a nezajímavý. Tam kde Skyfall zařezával do sedačky a bylo cítit opravdové napětí, tady sledujeme technicky krásně natočené scény, které nemají to správné napětí a někdy i nudí. Záporák Blofeld v podání Christopha Waltze je trestuhodně nevyužitý, bond-girl Lea Seydoux je sice sexy, ale je nevýrazná a nudná a samotný Craig působí trochu unaveně. Nejlepší částí filmu je jednoznačně opening v Mexiku, který připomíná to nejlepší z Craigovy éry. To je ale na takhle velký film opravdu málo.

Skyfall (2012)

Pro mne osobně nejlepší bondovka. Osobní pro Bonda i samotnou M s ďábelským záporákem v podání Javiera Bardema a božskou kamerou Rogera Deakinse. Strhující příběh se řadou památných sekvencí(úvodní akce,Šanghaj,Macao,Londýn) vrcholí geniálním finále ve Skotsku. Pokud máte rádi bondovky a akční filmy budete nadšeni. PS: První bondovka kde není typická bond-girl.

Quantum of Solace (2008)

Po výborném Casinu Royale přichází jedna z nejslabších bondovek vůbec. Hlavní příčinou jsou nepovedené akční scény, které jsou nepřehledné a plné rychlých střihů, dále zkratkovitý a ne moc zajímavý scénář a v neposlední řadě nevýrazný a nudný záporák. Craigův Bond je sice stále správně zarputilý a drsný, Olga Kurylenko je příjemnou a vizuálně pěknou ozdobou a lokace jsou různorodé a atraktivní, ale bohužel jinak je to těžce průměrný film.

Casino Royale (2006)

Jedna z nejlepších bondovek s nejosudovější a nejvíc sexy bond-girl v historii. Našláplá akční jízda, která Craigovy perfektně nastartovala dráhu 007. PS: Poker ještě nebyl nikdy tak napínavý.

Tiché místo: Část II (2020)

Podle mne jednoznačné zklamání. Po výborné jedničce, která perfektně pracovala s ústředním motivem ticha a zvuků a představila nám nový zajímavý svět přichází druhá část, která nic nového nepřináší a akorát vše dělá o něco hůře. Největším problémem je pitomý scénář, ve kterém se postavy chovají často nelogicky, a také určitá šablona, kdy se stále opakuje to samé, příběh to nikam neposouvá a ke konci to trochu i nudí. Film tedy alespoň do průměru tahá povedený vizuál připomínají trochu legendární The Last of Us, herci z nichž vyčnívá Cillian Murphy a Emily Blunt a stále fungující atmosféra. Ale rozhodně se od tohoto snímku čekalo daleko víc.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Jedenácti oscary oceněný klenot, možná nemá tak nádhernou atmosféru jako Společenstvo prstenu, ale zato je pravděpodobně nejepičtějším filmem, který byl kdy natočen. Bitva u Minas Thirith, Frodovo zůčtování s prstenem v Hoře osudu nebo dojemný závěr jsou jenom zlomkem scén, které vám po shlédnutí zůstanou navždy v paměti. Když se řekne velkofilm, Návrat krále by měl být rozhodně na předních místech.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Nejslabší díl skvostné Jacksonovy trilogie. Na rozdíl od naprosto geniálního Společenstva prstenu jsou tady i docela nudné a zkratkovité pasáže, které to trochu strhávají dolů. Dal bych asi čtyři hvězdy, kdyby nepřišla závěrečná hodinka a velkolepá bitva u Helmova žlebu, která to vytahuje opět na maximum. I přes všechny výtky ale Dvě věže patří k vrcholu filmové fantasy tvorby.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Nejlepší fantasy všech dob! Jeden z nejlepších filmů, který byl kdy natočen! Tolkienova předloha byla na plátno převedena tak precizně a tak úchvatným způsobem, že ji už v rámci žánru prakticky nic nemůže překonat. Společenstvo prstenu je pro mne opravdovým monumentem a z celé trilogie nejoblíbenějším dílem.