• Krátkometrážní

Fontána (2006)

Fontána je Aronofskyho silné emotivní mistrovské dílo o vyrovnání se s vlastní smrtelností. Skrývá v sobě grandiózní a působivý příběh o pochopení skutečných lidských hodnot, které se za pomoci překrásné hudby vryje do podvědomí. Aronovsky dokazuje, že je dokonalý režisér, který opět vytvořil skvost. [10/10]10/10

Agent bez minulosti (2002)

Nejprve se musím přiznat, že jsem viděl druhý díl aniž bych viděl ten první. Agent bez minulosti má poměrně složitý, ale důmyslně propracováný příběh, spousty špinavý politiky tajných služeb. Děj je v neustálém pohybu, udržuje vás v napětí a čekáte, jak to vše dopadne. Skutečně famózní akční film s prvky akce, napětí, vážnosti, citu a jemnosti. Mattovi tahle role sedla úžasně (s Frankou Potente po boku) a dá se mu uvěřit, že si ze své minulosti opravdu nic nepamatuje. Postupné odkrývání minulosti působí jako magnet. Neumím si představit na jeho místě někoho jiného. Skvělej hereckej koncert Matta Damona. Scéna kdy používá tužku jako zbraň byla vynikající, když si k tomu ještě připočítam, že se Matt nenechal dublovat tak klobouk dólu a oba palce nahóru. Film je dělaný podle knižní předlohy Roberta Ludluma, který píše velice kvalitní příběhy (a dokonce tak kvalitní, že už byl několikrát obviněn z vyzrazování tajných informací). Jason Bourne je opravdu hodně drsný týpek. Matt Damon je opravdu velice přesvědčivý s pistolí, nebo když se ohání s bojovým uměním je dost dobře uvěřitelný. Když se mašina Bourne rozjede, už ji nic nezastaví. Je to moc pěkně odrežírované, akce je přehledná a charaktery jsou dostatečně prokreslené. Honička s Mini Cooperem neměla chybu a když se k tomu všemu přidá ještě Profesor - Clive Owen v roli zabijáka, (ten chlápek má úžasný charisma) podtrhuje to všechno. Dalším plusem pro mě bylo, že se film natáčel v Praze. Např. švýcarská banka je ve skutečnosti pražská pošta v Jindřišské ulici v Praze 1 u Václavského náměstí. Scéna, která mi jako jediná snad přišla jemně přitažená za vlasy byl sešup Jasona z pátého patra na zádech mrtvého chlápka, nic se mu nestane a ještě stačí dát chlapovi běžícímu po schodech Head shot. Sečteno, podtrženo, vynikajicí film se skvělým zpracováním, který se tlačí na horní příčky. [8/10]8/10

Bournův mýtus (2004)

Tak tady se zas jednou úžasným překladem názvu český distributor opravdu předvedl. To je ale asi to jediné, co filmu vytknout. Natočení pokračování trvalo 2 roky a jeho děj sa odehrává o 2 roky později než v jedničce. Bourne dostal ještě lepšího režiséra, než v prvním dílu, který používá roztřesenou reportážní kameru a díky tomu máte hodně realistický pocit a jste vtaženi do děje. Vynikající nápad režiséra byl taky ten, že nechal umřít Marii, a tím pádem půjde Jason znovu do akce z nějakého pořádného důvodu - pomsta, a dopátrá svou tajnou minulost. Podařený soundtrack, neotřelé nápady, vynikajicí honička a kvalitní propracovaný scénář. Bourne je Damonova životní postava. Na Bourna je radost pohledět, je drsný, inteligentní, nebezpečný. Damon se proměnil v dokonalého agenta, který nejen střílí, běhá a plave, ale hlavně myslí! Akce opět výborná, děj výborně prohlubuje Bourne Identity. Líbí se mi, že film, tak jako v jedničce, volil jako svoji hlavní reálii Evropu - Indie (Goa), Německo (Berlín), Rusko (Moskva). Dvojka byla oproti jedničce víc akčnější, svižnější a propracovanější co se týká hledání skutečné Bournovy identity. Dvojka má dobrou psychologii, působí uvěřitelněji. Zápletka je originální a hlavně celý Bournův příběh je neuvěřitelně napínavý. Bourne to má všechno lépe vymyšlené. Asi si už uvědomil co je vlastně zač. A začíná čistit řady "zlých" agentů. Scéna s topinkovačem nemá chybu. Opravdová lahůdka je Karel Roden a Karl Urban - dva dokonalí hajzlíci...bylo to opět jako nasednout do parádně rozjetého vlaku, který má konečnou až u závěrečných titulků. [8,5/10]8/10