Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Ono sa to má tak, že čím je táto trilógia staršia, tým je pre mňa vzácnejšia a veľkolepejšia. Človek si ani nevie predstaviť, koľko driny, koľko času, koľko peňazí sa skrýva za touto úžasnou sériou. A to je to, prečo si tak nesmierne vážim Tolkiena. Dodal svojmu troj-dielu nenahraditeľnú dušu, ktorá v sebe nesie množstvo odkazov. Následne Jackson z toho ukoval absolútny klenot, ktorý budú ľudia pozerávať po celé stáročia. Ono v podstate už aj dnešná doba (rok 2024) stojí kinematograficky za hovno, keďže stačí pár dobrých video-dizajnérov a teoreticky za pár rokov už ani herci nebudú za potreby. A to je jedna z vecí, v ktorých LOTR vyniká. Skvelé herecké obsadenie, hudba, výprava, efekty, kulisy - skrátka všetko to, čo človek potrebuje k euforickému zážitku z filmu. Za mňa patrí LOTR k absolútnej špičke a v pokoji zohrieva prvé miesto na piedestáli. 110%

Poseidon (2006)

Film sa snaží čo najrýchlejšie vhupnúť do akcie aby mohol demonštrovať svoj silný rozpočet. V podstate sa ani nestihneme poriadne zoznámiť s postavami a už prichádzajú akčné scény plné výbuchov, ohňov a počítačových efektov. Slabé dialógy, nezáživné postavy bez chémie, momenty a scény bez emócii. V tomto sa remake absolútne nevydaril i napriek solídnemu obsadeniu. Ale plus dávam prirodzene za lepšie efekty, lepšiu kameru a za Klausa Badelta. Určite pôvodná verzia z roku 1972 bola záživnejšia a emotívnejšia. Osobne to vidím na takých slabých 50%

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Veľmi ma prekvapila komplexnosť, správanie a vývoj hlavných postáv. V dnešnej dobe také skvelé herecké výkony pokope málokde vidíme. Na sedemdesiate roky parádne vizuálne efekty a kulisy a taktiež aj atmosferická ponurá hudba. 95%

Propast (1989)

"Nezabíjajte sa, lebo vás zabijeme my" :D. Cameronov odkaz mi v tomto filme príde miestami klišé a miestami smiešny. Niektoré scény zbytočne dlhé, niektoré postavy nekonzistentné a záver veľmi predvídateľný, aspoň pre mňa bol. Natočené je to však veľmi kvalitne na 89-ty rok a aj celková hudobná a vizuálna stránka sa mi viac-než pozdávala. Musím však povedať, že s podobnou tematikou ma viac bavil a udržiaval v napätí film The Sphere (Koule) aj keď je mladší o cirka 10 rokov. Viem, že ten film si ešte raz v budúcnosti pozriem, na rozdiel od Propasti, bohužiaľ. Pre mňa 60%

Koule (1998)

K Dustinovi Hoffmanovi som bol v prvej polke filmu skeptický, pretože mi prišiel nemastný, neslaný ale, keď sa v druhej polke zápletka viacej zamotávala, tak som mu postupne prichádzal na chuť. Každopádne, vedel by som si predstaviť lepšieho hlavného protagonistu, ale to nie je až tak podstatné. Tak či onak, určite som sa nenudil, podľa hodnotení som čakal priemerné až podpriemerné Bčko, ale film ma milo prekvapil už len vďaka celkovej klaustrofobickej podmorskej atmosfére. Musím však priznať, že pri istých scénach som bol docela zmätený ale tá hlavná pointa je viac než jasná. Zaujímavý dej a dramatická hudba postupne gradovali, až do samého finále. A palec hore aj pre jednu z najodolnejších podmorských staníc aké som videl. Prežila fakt nemožné :D 75%

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Čím väčší rozpočet, viac CGI efektov a viac pôvodných (starých) hercov, tým väčší grc. Ako príklad je aj posledná trilógia SW a určite veľa ďalších.

Příběh rytíře (2001)

Veľmi podarený film s docela prehľadným príbehov, skvelým obsadením a výborným slovenským dabingom. Nikdy ma neomrzí, vždy ho sledujem s rovnakou pasiou a údivom, či už je to po prvé alebo po dvadsiate. Určite si ho v krátkej dobe pozriem znova, po dlhšej odmlke. PS: Historické filmy skrátka vždy Heathovi sedeli. Stále mi je ľúto, že nás tak skoro opustil, ale aj napriek tomu nám stihol zanechať takéto filmové skvosty. RIP Heath. Film 5/5.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Na začiatku 21 storočia, keď som bol ešte mladý, som často vnímal, že môj otec pozeráva v TV komediálny seriál z prostredia vojny. Nikdy som tomu nedal veľkú príležitosť, pretože samotnému humoru som častokrát nerozumel, keďže som mal cca 10 rokov. S pribúdajúcim vekom, som začal častejšie a častejšie pozerávať jednotlivé epizódy, ale bolo to veľmi sporadické. Až pred pár rokmi som dopozeral celý seriál pekne porade, epizódu za epizódou, v priebehu cirka 1 mesiaca. Musím zhodnotiť, že prvé miesto na mojom seriálovom piedestály bolo veľmi rýchlo nahradené. Doteraz tam patril Frasier a Dva a pol chlapa. Lenže po pozretí kompletného seriálu MASH musím naozaj zhodnotiť, že to je kinematografický klenot, skvost, ktorý nikdy nič nenahradí. Špecifický humor, ľudskosť, dôvtip, dialógy, charaktery, jednoduchosť, dabing, nadhľad - absolútne dokonalá konfluencia. Treba poďakovať každému jednému, ktorý pridal ruku k výtvoru tohto umeleckého diela - či to je samotný autor Richard Hooker, tvorca Larry Gelbart a jednotliví herci a samozrejme aj českí dabéri (asi netreba podotknúť, že veľká časť už nie je medzi nami :( ). Prajem naďalej veľkú sledovanosť a úspech tak nadčasovému a kultovému seriálu, akým MASH naozaj je a veľa veľa zdravia všetkým žijúcim zainteresovaným. Jednoznačne 5/5, žiadny iný seriál nikdy neprekoná 4077.

Horizont události (1997)

Po cca 20 rokoch som sa znova vrátil k tomuto filmu, vzhľadom na to, že som sa ho ako malý bál a nikdy som ho nedopozeral celý. Každopádne, po vzhliadnutí celého diela mám dosť zmiešané pocity. Prvá, približne, polka filmu bola fajn, čitateľná pointa a docela zmysluplný lore. Druha polka stavala na veľa jumpscare-och, ktoré však boli veľmi predvídateľné a dosť nechutných flashbackoch. Taktiež aj niektoré scény začínali byť dosť prehnané až nelogické. No a samotný záver ponúkal viac otázok ako odpovedí, ale to je tak skoro pri každom filme, ktorý sa zahráva s tematikou vesmíru a časopriestoru. Ale musím podotknúť, že je to asi prvý film, pri ktorom som na začiatku neodhadol správne tých, ktorí prežijú. (Teda ak prežili :P). Za mňa 65%

Sindibádova dobrodružství (1996) (seriál)

Ako malý, som tento seriál hltal rad radom. Každý víkend ráno som sa vždy tešil na Scooby doo, Tom & Jerry, Káčerovo, Xenu, Herkulesa a Sindibáda. Hoci kvalitatívne je ten seriál na veľmi tragickej úrovni, ale charaktery postáv, výprava a také celkové odľahčenie istých scén a napätých situácii dávalo tomu seriálu dosť dobrý šmrnc. Za mňa 75% :)