• Válečný

Vichry války (1983) (seriál)

Tento seriál som videl niekedy v polovici 80. rokov na rakúskej TV stanici ORF. Podľa toho som ho aj pôvodne hodnotil ***. Teraz som ho však dopozeral v češtine a okamžite som ho prehodnotil maximálnym počtom hviezdičiek. Veľmi dobre odvedená práca tvorcov. Pomocou fiktívnej rodiny námorného dôstojníka Henryho spoznáme príčiny, dôvody a pozadie vypuknutia 2. svetovej vojny a môžeme spolu s nimi prežiť jej udalosti až do vstupu USA do konfliktu. Jediné čo sa tvorcovia "kopli" bolo zobrazenie sovietskych vojakov. Ich uniformy a hodnostné označenia v roku 1941 boli úplne iné ako tie, do ktorých ich obliekli. Tie na hercoch zodpovedali stavu na konci vojny. Samozrejme nehovorím o v seriály použitej bojovej technike, čo je samozrejmé, že sa len ťažko dá zabezpečiť pôvodná, z toho obdobia. Tu však išlo o fakty spojené s 2. svetovou vojnou a tie sa tvorcom podarilo divákovi priblížiť. Je to akýsi "dejepis vo filme". Pokračovanie seriálu s názvom "War and Remembrance" je nemenej zaujímavé a je škoda, že sa u nás nevysielal.

Tenká červená linie (1998)

Strašne rozvláčne. Mohlo by to mať kľudne 2/3 stopáž, a odkaz by zostal zachovaný. Keď sa to konečne rozbehlo (zneškodnenie bunkrov a následne útok na základňu na kopci), zase sa to zabrzdilo. Miestami mi to pripomínalo dokumentárny film o faune, flóre a obyvateľoch Melanézie. Únavné a nudné boli po čase aj pasáže s monológmi, pri ktorých som absolútne strácal nitku, ktorý že to hrdina "uvažuje". Napriek tomu všetkému teraz, po 10 rokoch, hodnotím tento film vyššie (z pôvodnej *, na ***).

Ponorka U-571 (2000)

Film na jedno pozretie... DVD som si vlastne kúpil kvôli bonusu o ponorke U-110. Nakoniec som však bol sklamaný aj z toho bonusu, lebo to má len niekoľko minút a naviac je to len anglicky bez titulkov :( Tie dve hviezdičky dávam za pekné interiéry a zvuk.

V rukách nepřítele (2004)

Tento film je podľa mňa jeden z najslabších „ponorkových” filmov. Je to akýsi „Hon na ponorku”, prenesený do obdobia druhej svetovej vojny, do obdobia, kedy ponorky bez použitia periskopu prakticky nedokázali zasiahnuť ani hladinové ciele, nieto ešte ďalšiu ponorku. Tvorcovia sa nechali inšpirovať aj filmom U-571, a nechali amerických námorníkov obsluhovať cudziu ponorku, bez zacvičenia (ktoré v skutočnosti trvalo niekoľko mesiacov). Je to však o niečo „reálnejšie” ako v U-571, nakoľko tu len „suplujú” Nemcom. Celkove na mňa pôsobí ako rozprávka s dobrým koncom. Odporúčam veľmi rýchlo si po tomto filme pozrieť „Das Boot” (Ponorka), ktorý má snáď zo všetkých filmov o ponorkách asi najbližšie k realite.

U47 - Kapitänleutnant Prien (1958)

Film z bohatej nádielky nemeckých vojnových filmov z konca 50. rokov minulého storočia, ktoré skúšali "očistiť" rôzne skupiny nemeckého národa od hrôz 2. svetovej vojny. Tento film si vybral skupinu príslušníkov U-Boot Waffe - Ponorkových síl. Cez osobu jedného z najznámejších veliteľov nemeckých ponoriek Günthera Priena, sa pokúša ukázať "Šedých vlkov Atlantiku" v inom svetle. Veľmi dojemné sú sebaľutujúce scény s kapitánom ponorky, ktorá "nechtiac" potopila zaoceánsky parník Athenia (Lemp), pôsobiacej však ako lacné klišé. Je známe, že zo všetkých zložiek regulérnych nemeckých ozbrojených síl bola Kriegsmarine (vojnové námorníctvo) tou najmenej "nacizovanou" zložkou, ale obraz ktorý sa o nej snaží urobiť tento film je predsa len prehnaný. Napriek tomu však hodnotím priemernou známkou, keďže sa tvorcom veľmi dobre podarilo zostrihať pôvodné zábery z vojnových týždenníkov s novonakrutenými zábermi a interiérové zábery vnútra ponorky sú tiež pomerne vydarené.

Nebeští jezdci (1968)

Film o hrdinoch, ktorí sa vôbec necítia byť hrdinami. Istým spôsobom boli hrdinami aj tí, čo ho nakrútili. Neviem a ani ho nemienim porovnávať s Tmavomodrým světom. Obidva vznikli v iných dobách, za iných podmienok. Ja to beriem tak, že sa navzájom dopĺňajú a snažia sa vyrovnať dlh tým skutočným hrdinom - našim vojnovým letcom. Napriek tomu im stále ešte dlhujeme...

Discopříběh (1987)

U obidvoch dielov je u mňa istá (a nie malá) zaujatosť. Chytľavé pesničky Michala Davida, ktoré mi pripomínajú sladké roky "mladosti" a zábery z mesta, približne obdobia z toho keď som tam trávil svoje vojenské mesiace. To je však všetko, dá sa to síce pozrieť x-krát, ale nedá Vám to žiadny silný kultúrny zážitok. Možno je to však tým, že o to tvorcovia ani veľmi nestáli. Chceli nakrútiť oddychový film o mladých, pre mladých, prešpikovaný pesničkami. A ešte niečo - keď som tam už bol (v Plzni), tak som si raz z búdky vytočil 42 53 18... a nič - Eva sa mi neozvala :)

6. Batalion (2005)

Úplná slabota! Napriek dobrému obsadeniu a výbornému námetu je to "B"-čkový film. Už o týždeň nebudem ani vedieť o čom bol... Viac k tomu neviem dodať.