• Krátkometrážní

Mamma Mia! (2008)

Tak si to všechno shrneme: Směšná choreografie, padesátnice chovajíce se jako... hmm... takhle se asi nechová vůbec nikdo, naprosto nevyužité řecké prostředí, písně nemající s příběhem téměř vůbec nic společného a Pierce Brosnan, který nás chce svým hlasem umučit k smrti. Sečteno podtrženo, nejúspěšnější zahraniční film v českých kinech za rok 2008.

Labyrint lží (2008)

Ridley zklamal. Snaží se nám předhodit příběh, který se vám vypaří z hlavy rychleji než nová bondovka. Když dojde na akci tak žádný problém není, ale té je tu pomálu. Stále se tu řeší nějaké plány nebo plány v plánech a to nejčastěji po telefonu. Na rozdíl od Ridleyho předešlého filmu, po tomhle za pár let ani pes neštěkne.

Stmívání (2008)

Docela příjemné překvapení, jelikož po převážně trapných trailerech jsem moc vysoká očekávání neměl. Film byl levný a je to na něm vidět. Prakticky všechny akční scény stojí za nic a efekty jsou... no slušně řečeno televizní. Za to samozřejmě nemůžou jenom peníze, ale hlavně režisérka Catherine Hardwicke. Na to, že si nikdo z diváků neznalých knihy ani nepamatuje jména vedlejších postav, natožpak záporáků, totiž zvysoka ...., ale hlavně že má čas na jejich "efektní" výstupy z mlhy. Kristen Stewart je fajn, Robert Pattinson je přinejlepším snesitelný, ale měl by profackovat maskérky. Docela fajn romantika s ne úplně hloupým příběhem.

Quantum of Solace (2008)

Quantum of Solace u mě sbírá body především za výborného Daniela Craiga a za velmi povedenou závěrečnou akci, která docela dost zlepšuje náladu po těch předešlých. Režisér Marc Forster asi moc nepochopil, že dlouhé nepřerušované záběry v akčních pasážích jsou mnohem zajímavější, přehlednější a prostě lepší, než ty jeho zběsilé střihy ve kterých se vyznáte maximálně s ovladačem, kterým si film každé dvě sekundy zapauzujete. Na ty nádherné honičky z Casino Royale hodně rychle zapomeňte. I příběh je oproti předchůdci o mnoho slabší, ale proti tématu Bondovy pomsty nic nemám. Olga Kurylenko je fajn, Marc Forster doufám dostane padáka a bude v dalším díle nahrazen nějakým schopnějším režisérem, který s podobným rozpočtem dokáže natočit skutečné divy. Rád bych také zdůraznil, že bondovské trademarky jsou mi ukradené a ve filmu jsem hledal kvalitní akční podívanou, kterou není. Pro mě osobně zatím největší zklamání tohoto roku, přesto, jak jsem již naznačil, závěrečných 30 minut dost zlepšuje výsledný dojem.

Oko dravce (2008)

Velmi fajn akční thriller, který si zvládá držet solidní tempo. Zážitek shazuje dementní zápletka a kamera roztřepaná tak, že celkem zabíjí některé akční scény. Trochu se vykrádá jinde, ale dobrý.

Star Wars: Klonové války (2008)

Tohle mělo skutečně zůstat jenom na televizních obrazovkách. Tupý příběh, hrozné efekty, strašná hudba, špatná akce a nulové emoce. Vážně by mě zajímalo kdo si myslel, že fanoušky uspokojí trapně se hádající droidi a hnusné mládě Hutta. Navíc je to celé zabalené do hrozně ošklivých postaviček, které běhají po nechutných texturách. A to jsme si mysleli, že více pro děti než "jarjarovská" Epizoda 1, už Star Wars být nemůžou.

Tobruk (2008)

Tobruk není zrovna nabitý dějem, ale přesto vám zaručí parádní divácký zážitek. Máme tu na naše poměry velkolepé scény, neokoukané herecké tváře a dlouhé záběry na zpocené obličeje, za které by se nemusel stydět ani Sergio Leone. Letos je Česká republika daleko za svým běžným průměrem dobrých filmů na rok.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Takové 4 hvězdy s odřenýma ušima. Velmi pěkné akční scény, chvílemi docela vtipné, občas trochu romantické, ale nějak mi zde chybí něco z čeho by mě alespoň trochu zamrazilo v zádech. Del Toro si stejně jako ve Faunově labyrintu dost vyhrál se všelijakými příšerkami a Ron Perlman jako Hellboy je opět naprosto cool.

Comeback (2008) (seriál)

Na české poměry naprosto převratné. Nejlepší a asi jediný opravdový český sitcom a proto mi doufám prominete to jednohvězdičkové nadhodnocení.

Stalo se (2008)

M. Night Shyamalan se je na tom hodně uboze. Téma jeho nového filmu je více než směšné a aby to nebylo málo, je i směšně ztvárněné. Nejvtipnější scény: it's rainig man, utíkáme před větrem, rozhovor s plastovou květinou, babka se rozhodla rozmlátit si hlavu o okno. Když nad tím víc přemýšlím (což mi nedělá moc dobře), tak jsou opravdu zábavné (né ve smyslu dobré, ale ve smyslu směšné) všechny scény se sebevraždami (a že jich není málo). Ale co... film skoro nic nestál, protože herci zjevně hráli zadarmo, takže stačí dobře sestříhat trailery, na plakáty nalepit jméno režiséra a peníze se vrátí.