Nepřítel pod ochranou (2012)

Mizivý variant Training Day, kde Denzel je stále tým istým drsným Denzelom, ale Reynolds nebude Hawkom asi nikdy. Mimo toto konštatovanie, je to ale i tak celkom schopná kriminálka, z vyhovujúco "nepekného" prostredia, ale poľahky zapadnuteľná prachom, v ničom scenáristicky výnimočná, podobná ako stovka iných.

Rebelka (2012)

Nádherná rozprávka s najlepšou a najdrzejšou princeznou s najkrajšími vlasmi na animovanom plátne. Pixarovská lahôdka, v ktorej ma okrem úžasnej škótskej hudby, zaujímavého príbehu a zopár veľmi zábavných momentov asi najviac potešila tá geniálna spomaľovačka pri treťom šípe. Takýto druh animovaného filmu môžem hocikedy.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Stone ako je uňho zvykom sebe vlastným, svojským prejavom ponúka kritický pohľad na jeho rodnú zem, ktorá rozhodne nie je, ani v histórii nebola taká dokonalá a bezchybná ako si sama o sebe myslí. Oceňujem v tomto seriály najmä jeho prístup a spôsob ukázania nám pravdy (do akej miery až zachádza, to už je asi na každého posúdení), ale Stoneov pohľad som ochotný akceptovať ako jeden z mála tých amerických, pretože i keď ukazuje už známe veci, servítku pred ústa si pred nimi chválihodne nedáva.

Nic nás nerozdělí (2012)

To stvárnenie reálnosti, utrpenia, biedy a chaosu, spolu s výbornými výkonmi hlavných hercov, sú tu tak presvedčivo podané a spracované, že v niektorých prípadoch mi bolo až ťažko na žalúdku i na mysli. Výborný film o katastrofálnej udalosti.

Temný rytíř povstal (2012)

Nolanove megalománske zakončenie tejto trilógie chcelo byť zrejme až príliš dokonalé. Chýba v ňom už tá nepredvídateľnosť, temný strach, kde sa bojíte o osudy postáv a jokerovsko-sadistické šialenstvo. Bane je len nastrčená figúrka, aby mal Batman ''rovnocenného'' súpera, a psí obojok na papuli z neho ešte najnebezpečnejšieho a najcharizmatickejšieho záporáka na svete automaticky nespraví. I tak je to stále epická, vzrušujúca, výbušná, hlučná cesta za záchranou Gothamu cez najdeštruktívnejší soundtrack od Zimmera, ktorý bol viac hrôzu naháňajúci než ktokoľvek iný.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Dokumentárny film, ktorého príbeh mohol napísať len sám život. Neskutočná story o hudobnej legende, ktorá ani nevie, že je legendou. Najprv som nechápal, o čom tento film vlastne bude, ale po jeho pozretí konštatujem, že ma fakticky priam až chytil za srdce a určite ho radím medzi vôbec najlepšie (dokumentárne) životopisy. A to mu o to ani vôbec nejde.

Raubíř Ralf (2012)

Najprv mi to prišlo ako divné spracovanie, ale postupom času som zistil, že to bol vlastne zámer a celá podstata tohto animáku, ktorý sa nakoniec zapáčil. Vskutku nečakané a nevšedné poňatie ako pripomenúť hry, ktoré kedysi boli veľkým hitom.

Sinister (2012)

Vysoko kvalitný horor, ktorý nie je len o bežných ľakačkách, ale je doplnený o naozaj drastický a surový príbeh, ktorý pekne zapadá do kontextu, a práve to robí tento film tým vysoko kvalitným hororom. Plus veľká nepredvídateľnosť a nápaditosť.

Terapie láskou (2012)

Russell má "úžasný" dar sprotiviť mi hercov, nech už hrajú akokoľvek dobre. Podobne ako pri American Hustle tak ani v tomto prípade svoj ťažko prijateľný a stráviteľný príbeh nevystaval okolo sympatických postáv a preto v mojom oku Terapia láskou nie je nič iné, len jedna divná bipolárna romanca, ktorá mi rozhodne nie je dvakrát pochuti. Akoby sa to naschvál snažilo niekoho nasrať. Film bez uveriteľnej emócie.

Za borovicovým hájem (2012)

Ufff, film, ktorý dokáže človeka psychicky zdeptať. Prvá polovica v ktorej hviezdi Gosling je pôsobivá, ten jeho prejav je geniálny, potom sa to všetko zlomí a pokračuje v štýle, ktorý som osobne vôbec nečakal a bol som najprv nemilo prekvapený, no ku koncu som všetko pochopil. Cooper nečakane výborný. Ťažký rozťahaný film s dusnou atmosférou a hmatateľným feelingom, ktorý bohužiaľ uniká širšej verejnosti, alebo to tak je lepšie?