Život (2017)

Popravdě jsem čekal něco jiného, víc sci-fi. V takovém chytře vědecko fantastickém duchu jako byl začátek filmu. Ale vyklubal se z toho horor jako sviňa. Bohužel nic moc objevný, vykradených pár kultovních thrilerů a horůrků. Škoda, že se nedostavilo více originality, místy to bylo fajnové. Lehce nadprůměrné, tři hvězdy určitě, čtyři se sebezapřením a 70%. Narozdíl od marťanského života, předpovídám tomuto filmu život jepičí. Na hranici sedmdesáti procent maximálně. Nejlépe uděláte, když se nepodíváte na trailer a nebudete číst recenze, kde každý druhý přirovnává film k jednomu kultovnímu sci-fi, což mnoho prozradí. Ale asi už je pozdě, že?! ;-) (1×kino-předpremiéra ČSFD)

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Opravdu orginálně pojaté. U většiny filmů ze soudního prostředí divák ví na čí straně je pravda, právo a komu držet palce. Zde neznáme pravdu a motivy činů zúčastněných, stejně jako to neví soudce, který má vynést rozsudek. Vnitřní monology a úvahy soudce A.K., který má své osobní-lidské starosti, působí reálně a přitom místy i humorně. Čím více dílů, tím je mi seriál (a hlavní postava) sympatičtější.

Život je život (2015)

Tak asi takhle... bylo to vtipnější než jsem čekal. Duo Vetchý-Stašová (i ostatní postavy) bylo radost sledovat. Není to sice na vytepání do kamene mezi legendární komedie, ale za pohodově příjemných devadesát minut je to s přimhouřením očka na 4*. 70% (viděl jsem: 3x) edit 2023: Tak se na film dívám a je mi hned jasné, že už jsem to viděl... a jdu napsat komentář-recenzi. Ha, i po letech bych napsal snad doslova totéž a znovu s klidným svědomím dal i tu čtvrtou hvězdu :-)

Žrouti (2016) (seriál)

"Luxus na talíři" je solidní prdel na druhou, neboť jako sranda v podstatě ani nevypadá. Vaříme s Mírou je také ještě fajn. Ale celé dohromady mi to moc neštimovalo. Chtělo to vypadat jako "Kancelář Blaník" o vaření, ale přišlo mi to jako promrhaná příležitost se zbytečne lacinými vtipy.

10 nejrychlejších zázraků techniky (2012) (TV film)

Dokument je tak trochu vymyšlený mišmaš pro zaplácnutí televizního času. Slabý průměr bez emocí, zajímavostí poměrně málo. Méně by bylo více. Stejné věci si vygooglíte za chvilku sami. A stejně existují mnohem rychlejší zázraky techniky.

10 000 př. n. l. (2008)

Naivní fantasmagorie. Hollywoodský dějepisný mišmaš, který není ani moc zajímavý a napínavý. Viděl jsem 2x, a říkám si...nejsou dvě hvězdy až moc?!

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Hudba a napětí na jedničku. Nikdy nevíš odkud a od koho přisviští kulka, kdo bojuje s tebou a kdo je protivník. Drsný válečný film ze současnosti. 85% (viděl jsem: 2x)

1890 (2017) (seriál)

Detekvivní slovensko-český seriál odehrávající se na konci 19. století, jak název napovídá. Kladně bych ohodnotil kostými a výpravu, ačkoliv se prostředí moc nemění (kaštieľ v Betliari) a letecký záběr na Zádielskou dolinu se pouze opakuje. Herci také fajn, ačkoli na některé týpky jsem si musel dlouho zvykat. Vadí mi komické figurky přitroublých četníků, kteří drmolí a mají být asi vtipní, ale takovýto humor se v Čechách zřejmě moc nechytá. Děj a detektivní zápletka dobrá, jen je to natáhnuté na tolik dílů, že pokud některý propásnete, vůbec o nic nepřijdete (na začátku každého dílu je rekapitulace, která postačí). Mladší publikum může trochu odrazovat původní znění, čili slovenský jazyk (česky promlouvají pouze čeští herci). Největší pozitivum a přínos seriálu vidím ve zvýšení cestovního ruchu na východním Slovensku u Rožňavy. Už se mi v hlavě rýsují nápady na dovolenku ve Slovenském krasu a výlety po kaštieľoch (název pro slovenskou obdobu zámku, tvrze či hradu). :-) (pozn.: jsem t.č. v polovině seriálu a hodnotím: slabší 3*)

1890 - Démon z Tiesňavy (2017) (epizoda)

První, co mne ihned napadlo, že si tvůrci vypůjčili pár hudebních tónů motivu z Sherlocka Holmese (2009) od Hanse Zimmera. I kamera se občas snaží být zpomalenými záběry více než obyčejná. Výprava, kostými - pěkné. Tajemné vyšetřování by mohlo zajímavě pokračovat. Jen dialogová část to zabíjí. A udělat z řadových četníků komické figurky fajn, ale tady z nich udělali úplné blbce. Potěšitelné je, že je to většinou ve slovenštině, což nevím, jak přijme mladší generace, která ji přece jen nemá tolik zažitou. Slabší 3*.