• Pohádka

Andělé a démoni (2009)

Tak po přečtení knihy jsem přednostně ráda, že filmaři ostrouhali Langdonovy artistické a silové výstupy na minimum. Přeci jen, Superman už byl v několika verzích slušně natočen a není ho třeba kopírovat a taky pan Hanks už není žádný mladík. Takže to je pro mě bod k dobru. Výběr hlavních postav byl také velmi dobrý a Řím jako kulisa, je prostě geniální. Film má příjemný běh, pro neznalého zápletky je jistě i dostatečně napínavý, velmi se mi líbila kamera. Co mě trochu zklamalo byla pointa sama, která z knihy jasně vyplývá, tedy důvod PROČ (mám pocit, že nebyl srozumitelně vysvětlen) a pak vztah mezi papežem a jeho chráněncem. To je škoda. Celkově si však myslím, že toto zpracování příběhu vůbec není špatné.

Štiky (2018) (pořad) odpad!

Zamyslel se někdo nad tím, že kdyby se vzaly peníze, které se nacpou do onanistického představení nejubožejších z ubohých ve světě tzv. "celebrit", mohlo by se z těch peněz nakrmit spousta opravdu potřebných? Nebo by nějakému dítěti mohl být zakoupen vozík? Nebo sehnány prostředky na léčbu nemoci? Televize Prima by si tím určitě udělala lepší reklamu, než tímto kanálem - kanále, prosím, promiň, ty jsi, na rozdíl od Štikových, pro tuto společnost aspoň užitečný. A rozhodně smrdíš míň.

Drsný Harry (1971)

Zajímavý je dokumentární styl natočení filmu - jako by divák jen přihlížel běžnému týdnu policisty při výkonu služby. Ta všednodennost působí hrozivěji, než bondovské mega akce. No a v tomto díle se pohybuje navíc pod kůži zalézající úchylně hýkající pachatel, na jehož vizáž, pohyby a zvuky se jen tak nezapomíná. Skvěle natočená detektivka.

Král a zloděj (1991) (TV film)

Celkem neškodné zpracování příjemné pohádky a určitě bych dala více hvězdiček, ale já se prostě na tu "krásnou" Danu Morávkovou nejsem schopna dívat. Ona musí mít asi nějaké osobní kouzlo, díky kterému ji režiséři do rolí krasavic a milovnic obsazovali a obsazují, ale já ho na filmovém plátně prostě nejsem schopna postřehnout.

Až já budu velká (1981) (TV film)

Téma velmi závažné a bez ohledu na dobu zpracování stále aktuální určitě stálo za natočení. Obsazeni jsou skvělí herci, kteří odvedli výborné výkony (Menšík, Řanda, mladý Pavel Kříž, Moučka, Němec) a z důvodů, které uvádějí na svoji obhajobu, je člověku až špatně. Nakonec tedy jediný, kdo mi nesedl a po jehož výkonu cítím takovou mdlou pachuť nevyužitého potenciálu role, je představitelka hlavní role, Dana Batulková. Dosud jsem ji viděla pouze v rolích vedlejších a, bohužel, mám pocit, že na víc nemá.

Gloria (1999)

Průměrný akční film ozvláštněný tím, že na místě Bruce, Silvestra nebo Arnolda se v autech prohání a bourá trochu kýčovitá kráska, která hraje vpodstatě černou komediální roli - a celkem dobře. Co je na filmu strašně smutné a možná to v celku i zaniká, je fakt, že vlastně vše končí špatně. Viníci zůstanou nepotrestáni, korupce až do nejvyšších míst zůstane neobjevena, klukovi rodinu nikdo nevrátí a nakonec i budoucnost vítězné dvojice je silně nejistá. Takže vlastně dost reálné vyústění - což je mi tisíckrát sympatičtější než limonádové konce akčních filmů s výše zmíněnými hrdiny.

Klenot.TV (2016) (pořad) odpad!

Tu kreaturu, co to uvádí, by měl někdo obsadit jako komediální herečku.......je k popukání. Hodila by se do kteréhokoliv porevolučního filmu Zdeňka Trošky - stejně nepříjemná a stejně hysterická, jako jeho čertíci. A je smutné, že tohle vůbec dostane vysílací čas a najde si to svého diváka (respektive spotřebitele) a je veselé zdejší hodnocení:-)

Tucet špinavců (1967)

Moje opakovačka - tedy film, k němuž se čas od času oddechově vracím a vždy mě baví - ta až neamerická směs dobrého humoru, akčnosti a tragédie. A nejvíc mě baví potloukající se santusák s výrazem idiota v podání Donalda Sutherlanda, ten je k zulíbání, obzvlášť při generálské přehlídce. No a Magot - magor Telly Savalas, z toho jde doslová hrůza. Film je skvěle obsazen, má dobře navazující hudbu a i pointa je krásnou pohádkou pro dospělé (ačkoliv historicky připouštím jisté reálné základy).

Správnej dres (2015) (TV film)

Tak pokud čtu v programu, že se jedná o "romantický příběh", nečekám žádné art veledílo a to se mi i přesně splnilo. Na druhé straně mě pak udivují zdejší drsné kritiky, protože pokud tedy přistupuji k filmu jako k romantické oddychovce při žehlení prádla, svůj účel to splnilo. Adrian Jastraban je výborný herec a je škoda, že nedostává role i v hlavních rolích charakternějších, Mádl totéž. Taťána Kuchařová mě mile překvapila - nejen hezkou tvářičkou, ale i schopností hrát a řekla bych, že svým přirozeným výkonem strčí do kapsy kdejakou naši pseudoherečku za herečku se vydávající (stačí zajít do Ulice nebo navštívit Ordinaci). Zápletka byla jednoduchá, ale neurážela a na mě působila vcelku věrohodně - ne každá hezká bloncka musí být automaticky blbá a na prachy. Něco bych si o tom dovolila vědět:-). Malinko mi vadila hudba použitá, ne autorská - film by si to zasloužil.

Gran Torino (2008)

Právě jsem dokoukala a píšu za tekoucích slz, což u mě teda rozhodně není zvykem. To je prostě síla. Ta myšlenka, ta gradace z poklidu až do šíleného konce, ta atmosféra, to neskutečně rozpracované stáří.....tak nestárne Walt Kowalski, tak stárne Clint Eastwood. Geniální režisér a geniální herec. Tak tenhle film z hlavy fakt nevymažu. A bečím tu nejen nad filmem, ale i nad faktem, že tenhle pán je limitovanej úplně stejně, jako jeho postava v tomto filmu.