Zmizení (2013)

Chvílemi jsem přemýšlel, jak se filmu s tak banální zápletkou povedlo, že neskončil jako televizní titul zapadlý někde ve videopůjčovně. Pak ale stačilo, aby Hugh Jackman párkrát zařval, Gyllenhaal zamrkal a bylo to jasné. Titulní dvojice, neustále deštivá atmosféra a motiv vlastní pomsty pozvedává jednoduchou zápletku až kousek pod Fincherovy thrillery. Přestože film zrovna nečekanými zvraty neoplývá, přiznávám se, že hlavního padoucha jsem odhalil až pár sekund předtím než vytasil pistoli. Pokud hledáte film, který vás napne, nadchne hereckými výkony a přitom u něho nemusíte tolik přemýšlet, vzhůru do Zmizení.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Jackson čaruje dál a já si uvědomuju, že bych mu sežral snad všechno. Není nad to se po perném dni nechat unést do Středozemě a s každou přibývající minutou si přát, abych odtamtud (neříkám, že nikdy, ale raději) dlouho neodešel. Dvojka je oproštěna od dlouhého úvodu jedničky a i přes scény, které vlastně očividně nemají žádný význam (což v mém případě vůbec, ale vůbec nevadilo) plyne svižně a jen prohlubuje vztah diváka k hrdinům. Jediné mínus - proč zas musím čekat rok ?!

Kapitán Phillips (2013)

Úžasné představení dvou mužů, a to Greengrasse a Hanske. Jestli tenhle film něco činí vyjímečným, je to úchvatná vizuální stránka (scéna prvního pronásledování Alabamy pirátským člunem patří beze srandy k nejlepším filmovým honičkám všech dob, která strká do kapsy všechny naspídované automobilové honičky ulicemi města) a neuvěřitelně lidské podání Toma Hankse, který Atlasem mraků evidentně konečně protrhl smůlu na nicmoc náměty a znovu se vrací na herecký Olymp. Přidejte k tomu mimořádně věrné somálské piráty, u kterých potěší hlubší rozbor celé problematiky a máte před sebou na plátně dost mořná film roku 2013. Další potvrzení, že nejzajímavější scénáře píše život sám a pak už k nim stačí "jen" sehnat dobrého režiséra, a to se tady sakra povedlo!

Zpátky do ringu (2013)

Pokud čekáte to, co uvidíte v traileru, nemůžete odcházet z kina zklamáni. Hláškují nejen oba hlavní aktéři, ale zejména Alan Arkin, ze kterého se na stará kolena stal snad nejvtipnější Hollywood dědula (jeho role je tady docela podobná tá v Argo). Film je v zásadě komedií, ale dočkáme se i vážnějších chvil, které nejsou určitě na škodu. Smekám zejména před De Nirem, který to přeci jenom měl ve filmu tohoto ražení o něco těžší než Stallone a mít v sedmdesáti takovou kondici a postavu, vůbec bych se nezlobil:-) Geront movies teď doba přeje a je to dobře!

Pád Bílého domu (2013)

Takhle měla vypadat Smrtonosná past 5. Výplachová, patetická, ale nekompromisní a příjemně krvavá žánrová věc. Koho tenhle devadesátkový typ filmů ještě nepřestal bavit, pošušňá si. Ostatní se raději obloukem vyhněte a pokud chcete víc odlehčení, zkuste souseda od Emmericha.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Píše se mi to blbě, ale zdejší hodnocení je prostě adekvátní. Nemyslím si, že Pětka byla zbytečná. Námět nebyl úplně špatný, ale tvůrci zkrátka zvojtili, co šlo. Tím nemyslím ani tolik režii jako spíš obsazení totálně nesympatického synka a především v první půlce otravné chování samotného Johna. K tomu si přidejte pár doočíbijících hovadin jako rychlý přejezd z Moskvy do Černobylu a film s celkem slušnou akcí a solidním příběhem zkrátka otravuje. Tři hvězdy dávám spíš z upřímného vztahu k této sérii a faktu, že jsem se zase tak nenudil.

Sedm psychopatů (2012)

Asi každý milovník Brugg od tohohle filnu hodně čekal a zároveň se ho bál, protože už z trailerů bylo jasné, že film nebude mít tak silnou zápletku. Ale McDonagh si poradil i bez ní, a o to jsou Psychopati stylovější. Vlastně stačí, aby psychopat v první minutě filmu po pulfictionovsku jakoby mimochodem odbouchl ty dva gangstery a už je jasno, že tady se nudit nebudeme. Takže - do Ameriky mě to narozdíl od Belgie jet nedonutilo, ale i tak jsem se královsky bavil a užíval si úchylný humor. Víc takových tvůrců a doufejme, že McDonagh si dovede svůj styl udržet.

Karamazovi (2008)

Může snad někdo čekat, že milovník industriálu, obdivovatel Trojanova herectví a člověk skromně fascinovaný divadlem může dát tomuto filmu jediné hodnocení? Výraz onoho polského dělníka vám zůstane v hlavě velmi, velmi dlouho

Jako za starejch časů (2012)

Už od počátku je patrné, že film neměl žádné velké ambice a že si vlastně i tak trochu stříli z gangsterské minulosti hlavních představitelů. Sice od toho tím pádem nemůžete nic extra čekat, ale hádám, že většina lidí, co si to pustí, to ani nečeká. Pak už vás tedy čeká jen super jízda s trojicí (ano, počítám i Alana Arkina, jehož postava byla možná vůbec nejlepší a zasloužila si víc prostoru) stále špičkových herců.

Nevědomí (2013)

Tvůrcům se povedla pěkná věc. Spojením motivů z větších či menších scifi klasik vytvořili vcelku jedinečný příběh, který vydrží bavit celou dobu a minimálně já si nebudu hrát na to, že jsem 10 minut před každým zlomem věděl, že přijde. Tom Cruise je neskutečný frajer, stále válí o stošest a přeju mu ještě dostatečně dlouhé nestárnutí. Atmosféra filmu mohla být ještě možná o něco temnější a bezvýchodnější, ale to je pouze drobná vada. Takové scífko se zkrátka kouká samo.