Poslední Mohykán (1992)

Silný příběh - romantika, napětí, akce - to, společně s nezapomenutelným hudebním doprovodem a některými neskutečně silnými scénami, utváří skvělý film, který si rád pustím i za padesát let.

Batman se vrací (1992)

To, co jsem vyčítal prvnímu filmu, druhému nechybí. Pomyslným "drivem", který Batmanovi dodává šmrnc, se stal překvapivě sex, respektive sexuální podtón. Tučňák je slizský a nechutný, ale narozdíl od pstů na rukou mu nechybí libido. Catwoman je sexuální psychopatka, schizofrenní domina, jejíž kostým vybízí k sadomasochistickým hrátkám. A Batman? Ano, ani ten není úplně normální hrdina, ale v porovnání se svými protivníky vtipně působí jako romantický hošík, respektive panic. Tomuto filmu skutečně nemám co vytknout: Burton mohl díky úspěchu jedničky dát ještě větší průchod svému osobitému stylu; některé scény jsou naprosto úchvatné (tanec Bruce a Seliny na slavnosti, kdy odhalí svá alter ega) a nejlepší herecký výkon bezpochyby nabízí Michelle Pfeiffer, která si dokázala poradit s oběma polohami své role. A zapomenout nesmím ani na konec, který je.. prostě nezapomenutelný.

Batman (1989)

Ve filmografii Tima Burtona se jedná o lepší průměr, přesto jde o skvělé zpracování komiksové předlohy, nezapomenutelné a kouzelné. Gotická stylizace města Gotham City, maniakální Jack Nicholson i zachmuřený Michael Keaton jsou výborní herci a nesmím zapomenout ani na geniální hudební doprovod Dannyho Elfmana, ale k dokonalosti tomuto filmu přeci jen něco chybí. Možná to dělá nevýrazná Kim Basinger, možná některé trapnější scény s Jokerem, ale nejlépe bych to asi vystihl větou: "Tomuhle filmu chybí drive.". Díky tomu jen 4*, ale o chlup;)