Ex Machina (2014)

Štyri a pol herca tichou sci-fi vodou kinematografické brehy omylo a až k bránam Jerichovým na plné hodnotenie zatrúbilo. Beda každému, kto oka zažmúri nad novou generačnou reinkarnáciou K-PAX. Sterilná obrazová línia vrútená do drsného severského zátišia vrcholného romantizmu, obkolesená jednotkovo-nulovým mystériom s emočným potenciálom poznávacieho zájazdu autistickej triedy maturantov, kde herecký prednes ľúbivo laškoval s hudobne výstavným kusom gréckej sochárskej školy. Dej si ucelene recitoval ikonoklazmus nemých slov otvorených úst, aby presne mierené dávky poodhaľovania informačného embarga vdýchli život strojene grandióznemu finále. Takto vyzerá moderný sci-fi Neapol... Vidieť, umrieť a Aliciu Vikander na piedestál v pavilóne "Glorifikácia ženskej krásy" posadiť.

Vzkříšení démona (2015)

Horor pre začiatočníkov. Prostoduché, tisíckrát vyluhované a obohrané klišé, kde sa nestretla invencia s inováciou. Účelnejším názvom by cieľová skupina pri výbere kino večera hneď vedela, ktorý film ušili ich vkusu. Hlasujem za návrh Vzkriesenie dementa (The Vomit Effect). Osamelým, no pre mňa nepochopeným, ťahákom zostáva Olivia Wilde.

Thor: Temný svět (2013)

Marvelovská vyfarbovačka z kategórie postradateľných, ale vzhľadom na osvedčenú značku má o trh (a tržby) postarané. Príbehová rutina bez štipky inovácie, kde Odinovo oko na akosť neskromného komiksového diváka očarí frajerskejším vizuálom. Inak, s výnimkou Natalie Portman, zmierňoval zo striedačky prehru Tom Hiddleston. Thor premýšľaj dumaj, aby si na budúce aspoň utrpel víťazstvo... 2 a 1/2*

Je prostě báječná (2014)

Aplauz vážení! Navonok tuctové koketovanie, ale vo vnútri uragán pozitívnych emócií. Nech si hovorí kto čo chce, mal dočinenia s riadnou fackou umenia a tá múza sršala ako prameň večnej mladosti v predškolskej prípravke. Zo všade kričal rukopis Woodyho Allena, ale tentokrát vytunoval do výšin hodných poklôn jeho režisérsky a scenáristický naoko manuskript herr Bogdanovich. Korene nezaprie divadelná predloha, ale čert to vem, keď herecké kvality otlačil bravúrne na strieborné plátno a pohladil nostalgickými spomienkami s čarokrásnym hudobným doprovodom ruka v ruke s kamerou. Body strhujem za ošúchanú námetovú skulptúru a pomalší rozbeh, inak ma svrbelo odklepnutie plného počtu... A to po ďalšom rande pesimisticky rozhodne nevidím, pretože She's Funny That Way :) Birdman uč sa!

Králova zahradnice (2014)

Láskyplná kritika či fanúšikovská základňa rozsiahle zastúpenie rozloží na promile hodnotení, ale to ani nesúvisí so skutkovou podstatou A Little Chaos za čo vztýčený palec rezolútne hodným je. Na enormnú škodu veci neslúži ku cti mlátenie prázdnej slamy z dvoch tretín až troch štvrtín a to narobí šarapatu aj medzi najužšou úzkoprofilovou klientelou. Z historického, dramatického a romantického hľadiska si film razí vlastnú, nekonvenčnú cestu a výnimočnosť eskalujú spoločné herecké partitúry dua Winslet/Rickman. Umelecký zážitok dotieňuje hudobný element a rozmer historických reálií. Všetko rapídne okresáva fádna réžia s úplne biedny scenár (vynímajúc spomínané herecké partitúry) , ktorý si navyše nepotykal s precíznosťou (oslovovať francúzskeho kráľa Sir sa rovná diplomatickému zemetraseniu faux pas).

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

V prípade oboch kapitánov hrajú prím v prijateľnejšom hodnotení ich prvé, pre náročnejšieho spotrebiteľa, príbehovo šmrncovnejšie polovičky. The Winter Soldier v tejto chrumkavejšej časti pestrofarebnej bonboniéry naservíroval ako exkluzivitku marovačku vo výťahu s predkrmom zdvorilo drsnej honby policajnej eskorty na z poli očarujúci pohľad Nicka Furyho. Ako plynul čas, tak vedno s ním v ruke aj filmovými vekmi vypreparovaná dejová maškaráda, ktorú, na rozdiel od prvorodeného avengera, zachránil efektový Opernball. Komornejší a temnejší Emmerichov Universal Soldier naďalej s prehľadom strieľa a skóruje...

Dejte mi pokoj! (2014)

Pre životom zdecimovaného človiečika so symptómom zlomyseľnosti, ideálny typ na relax po sizyfovskej demolácii zronených duší. Inak námetovo obohraná mustra (pol) storočného vinylu hoc ide o akýkoľvek blahoslavený klenot. Úsmev prichádzal a odchádzal rýchlosťou marcového snehu a Huróni nechali bránicu učebnicovo ležať ľadom. Žiaľ ani herecké umenie sa nepľaslo po vačku, čo malo za následok bublajúce vírenie odpadových vôd v pozlátenej vani. 2 a 1/2*

Kingsman: Tajná služba (2014)

Pocity plesavé ako pri nereálnej výhre jackpotu na najmenej pravdepodobnú kombináciu čísel. A predsa prišla! Kingsman triumfoval na plnej čiare, lebo z klobúka vyčaroval pána kúzelníka Vaughna. Režisérsky a scenáristický módny guru stvoril ďalšiu satiricky nadhľadovú nádheru, ktorej každé zrnko neuniklo môjmu zobnutiu. Réžia, scenár, hlášky, humor, vtip, recesia, bitky, herci (Firth, Jackson, Caine... bomba), výprava, strih, jedny, druhé efekty... Zoberte bárs čo, Kingsman: The Secret Service úradoval na každom fronte s britskou noblesou v kombinácii s americkým megalomanstvom. Jeden túžobne očakávaný agent toho roku musí odviesť Quantum práce, aby Spectre neskončil s nášivkou Kick-Ass na Spektre ako náučno-zábavný program pre grambľavých agentov. No a nemôžem nevyzdvihnúť dve veci, ktoré Kingsman povýšili na mokrý sen filmového labužníka - fenomenálna kamera a, trúfam si tvrdiť, legendárna scéna v kostole. Povinný večerníček pre pána Tarantina :)

Rychle a zběsile 7 (2015)

Bezprecedentný ortieľ - Fast & Furious porodilo vlastnú paródiu! A kiež by išlo o vtip... NEJDE! Hybrid Mission: Impossible, James Bond, Die Hard už zosadil akúkoľvek latku únosnosti. Lokálna zábava vydláždila cestu globálnej (zatiaľ) 7 hlavej hydre a výsledok kričí galejami gýču. Dominic "McClane" Toretto, neviditeľný Brian "Hunt" O'Conner a Luke "Bond" Hobbs zachraňujú svet bez ujmy na zovňajšku (OK Hobbs áno) a Statham rozkopal aj fyzikálne zákony (v platnosti ponechal iba ten relatívny). Akcia sem tam rozhýbe potné žľazy, ale popri primitívnemu scenáru, (ne)réžie a (zo)strihu drží pochodeň garancie iba kamera, šarvátky (a v nich opäť kamera), rodinný základ a emócie Paulovho adieu. Prípadný ôsmy svetadiel zbesilosti zaujme azda len ako komédia na úrovni Tokyo Drift. Bez Paula Walkera, Gal Gadot a s okliešteným agentom Hobbsom asi nemá zmysel pokračovať rozumným smerom. Niekedy treba na vrchole prestať, ale vysvetlite to americkým prezidentom na zelenom papierovom podklade. Pekná rozlúčka s Paulom mala zamávať šachovnicou... Rest In Pace Paul. 2 a 1/2*

Jak jsme hráli čáru (2014)

Snáď aj niekoľko miliónov kubíkov vody pretieklo dole Dunajom od chvíle, kedy som naposledy a dobrovoľne načrel do modernej SK/CZ tvorby. Paradoxne, symbolicky v deň, žiaľ, nedožitých 55. narodením autora Petra Pišťaneka. Vysoko zaujímavému námetu transformácia na celovečerák ubrala na atraktivite. Herci tieň neprekročili. Lasica, Šafránková, Vetchý odviedli štandard a v mladom Labudovi drieme talent, ale pri chýbajúcom emočnom (a aj humornom) ťahu na bránu tkvelo najslabšie očko reťaze v réžii. Jediný silný moment doprial záver a Lasica ako archetyp milujúceho starého otca dojal.