Ezel (2009) (seriál)

Hrabě Monte Christo + Kmotr. Zradou přátel se octl ve vězení, po útěku změní podobu, stane se bohatým a touží po pomstě. K tomu je pod dohledem svého mistra - prvotřídního mafiána. Věřím, že tahle telenovela je žrádlo i pro chlapy. Příběh je velmi dobře vystaven - každý má druhou i třetí tvář, spousta zvratů, tahání za nitky ostatních. Hlavní hrdinové jsou špatní i dobří zároveň, přátelé i nepřátelé zároveň. Komentáře Kmotra napříč dílem jsou velmi dojemné a na konci následuje pointa, na kterou se člověk těší celou hodinu a půl. Líbí se mi ta loajálnost mezi učedníkem-učitelem, sluhou-pánem, manželem-manželkou, i když žádný z těchto vztahů není růžový. Bez pucfleků by to v tomto seriálu nešlo - dávají svým tvrdým šéfům lidskou tvář. Těším se, jak se to bude vyvíjet. (No, tak druhou půlku seriálu jsem moc nestíhala sledovat a poslední díl mě vyloženě zklamal, ale první půlka mi za to stála, tak hvězdičku nesmažu)

Manželky a dcery (1999) (seriál)

Hlavní mužský hrdina mi přišel mnohem méně zajímavý jak jeho bratr Osborne s velmi realisticky napsaným a zahraným problematickým vztahem s otcem. Molly je sice dobrota sama, ale málokdo se dovede ztotožnit s takovým neposkvrněným jednorožcem. Kdo by navíc skočil na to, že obkreslování brouků ji udělá vzdělanou? Její sestra kdysi udělala neuvážené rozhodnutí a málem skončila někde v Rusku - opět mnohem zajímavější zápletka i osoba. Škoda, že ji pan X nepřesvědčil, že není zloduch. To by byla pravá romantika. Lady Harriet je borka a macecha kráva za 5*. Škoda toho Rogera.

Anastázie (2003) (seriál)

Nejlepší telenovela, jakou jsem kdy viděla. Už 2x jsem se k ní vrátila, protože mi chyběl ten sníh, útěky nevolníků, pikle na carském dvoře a ruské písničky. Kouzelná výprava. Anastázie není nejlepší postavou seriálu, má hezkou tvářičku, ale tím to hasne. Jak může někdo tak stydlivý dobrou herečkou? To je dost nepřesvědčivé. O hodně zajímavější jsou ovšem postavy mužské. Zbožňuji, jak se nejlepší přátelé stanou nepřáteli a jak k sobě postupně zase hledají cestičku. Následník trůnu má zajímavý vztah ke každému - k otci, ke spojenci, kterého chtěl kdysi zastřelit, k milence, kterou už nechce, k dívce, která nechce ho, k snoubence, kterou mu nutí. Celé je to tak umravněné. Vojenská kázeň. Úcta ke staršímu. A je to realistické. Osoba, která je ti protivná, má v sobě něco, že ji nedovedeš plně odsoudit. Bohužel, druhá polovina seriálu ztrácí švih.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Koukat se na to dá, ale je to dost nuda. 1001 noc opakuje narozdíl od latinskoamerických telenovel jednu větu jen 10 dílů, nikoliv celý seriál, ale paradoxně to, jak se děj každých 10 dílů posune někam úplně jinam, zase působí docela nepříjemně. Jakoby se do toho prostě snažili vtěstnat všechno. Na rozdíl od jihoamer.telen. nutno ocenit exteriérové lokality a sem tam hantýrku z oblasti, ve které hrdinové jakoby pracují. Co se mi hlavně nelíbí, jsou charaktery - bože, který kripl vymyslel Ali Kemala? Většina postav trpí přehnanou andělskostí nebo nesympatičností. Většinu životů dospěláků řídí pořád jejich rodiče a tchánové a názory, které byly v ČR překonány někdy před 50i lety. Proto se s chováním lidí nedá moc ztotožnit.

Pán času (2005) (seriál)

Na tenhle seriál si člověk musí zvyknout. 1. série mě skoro nebavila. S příchodem D. Tennanta se všechno změnilo. Především asi rozpočet. :) Líbí se mi, že Doctor Who je vnímán skoro jako národní poklad VB, jak na něm odrostlo už tolik generací. 1. série – *** nic moc podívaná, ale dobré intro do různých osob a mimozemšťanů, které se tu a tam vrací do seriálu, nej díly: The End of the World, Bad Wolf, The Parting of the Ways, the Christmas Invasion 2. série – **** Rose, která je „jen“ odvážná a empatická získává zajímavější rozměr, když se zakouká do nového Doktora a on do ní; New Earth, the Girl in the Fireplace, The Age Of Steel, The Satan Pit, Love&Monsters - hrozná chláma, Doomsday – hrozný doják 3. série – ***** nejlepší díly a nejméně sympatická společnice; Gridlock, Human Nature + The Family of Blood (komu potom nebude běhat mráz po zádech při pohledu na strašáky na poli, ať vyzkouší ještě Blink – a bude se bát i zavřít oči), Blink, Last of the Time Lords, Voyage of the Damned 4. série – **** v každém dílu je vtipná etuda pro Donnu a Doktora, nej díly: Forest of the Dead, Midnight, Turn Left a Journey’s End, the End of Time. 5. série - **** Matt Smith je skvělý. Ale štve mě, jak mají díly otevřený závěr a komu se nelíbí vysvětlení v posledním díle, tomu se nemůže líbit celá série. nej díly: the Vampires of Venice, Amy’s Choice, Vincent and the Doctor, The Lodger, Pandorica Opens 6. série – vše se mění ve verzi Podivuhodného příběhu Benjamina Buttona - River Songová jde Doktorovým životem pozpátku a její věčné: „Spoilers“ už vás dohání k šílenství, v 6. díle konečně odhalí svou identitu, kterou jste už chvíli tušili.

Upíří deníky (2009) (seriál)

1. řada **** 1 dívka a 2 bratři, ten hodný tu byl dřív, ten druhý je spratek a sexy. Jak se blíží finále, začnou mít divačky mnohem víc jasno, na čí straně stojí, protože hodný Stefan už pije lidem krev (doslova i přeneseně), zatímco Damon přestane myslet na zrádnou Katherine, ztratí svůj poker face a začne si všímat Eleny.Ta má ale oči jen pro Stefana. Nebo ne? :-) První díly dost teenagerovské, další díly vám vytvoří závislost, i když vám už dávno není 17! Nej díly: 1x11, 1x14, 1x19, 1x22 2. řada *** Všechny diváky dožere, že Moonstone nakonec neumí zlomit Kletbu měsíce pro vlkodlaky ani Kletbu slunce pro upíry, ale že jde jen o kletbu pro jednoho Aboriginala, co chce být upír i vlkodlak současně. Filmaři si možná pozdě uvědomili, že neví, jak by usměrnili výherní stranu u původní varianty kletby, a tak to změnili na poslední chvíli na kopii Underworldu pod zástěrkou dějového zvratu. / Příslib, že by se Stephan mohl více projevit v další řadě. Damon je už láskou rozervaný a Elena pocítí jen slabý záchvěv citu na jeho smrtelné posteli. 3. řada po 4 dílech **** Opět dějové zvraty! Jupí!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Velmi citlivě natočený film. Oceňuji především vylepšení postavy Harryho Pottera. Místo kluka, který se stal náhodou světovou senzací, ač umí vyčarovat jen Expelliarmus, je tu najednou mladý muž, který chrlí jednu kletbu za druhou, skáče přes zábradlí 3 m hluboko, skáče z věže se zlosynem v náručí a nebojí se předstoupit před smrtijedy. Skvělé části knihy jsou skvělé i ve filmu: Nevillův přerod z ťulpase v hrdinu, učitelé chránící Bradavice do posledního dechu, požár v Komnatě poslední potřeby... A vůbec- draci ve filmu nemají ani špetku roztomilosti. Jsou to děsivé potvory. Skvělé! Trochu mi bylo líto, že si Voldemort už od začátku uvědomuje, jak přichází o Viteály. Ztratil se tím trochu moment překvapení, který by Voldemortovi prospěl, protože jde celým filmem trochu jak prase na porážku. Zvládá jen řvát Avada kedavra tak často, jako řve Harry v knize to své Expelliarmus. BTW – proč ve filmu chybí ten nej moment knihy, kdy si Voldemort uvědomí, že po Harryho oběti se nedokáže nikoho dotknout a ublížit mu, stejně jako Lillyna oběť chránila malého Harryho? Dovětek mě rozesmál, těším se, až za 20 let porovnám tváře aktérů s dnešní představou trikařů. Alexandra Desplata miluju čím dál tím víc. Co se týče 3D, vychutnala jsem si spíš Pixar ukázky před filmem. Mám pocit, že v druhé polovině triky ubrali, což mě dost překvapilo, protože jsem čekala, že 3D bude naopak ta akční část s přestřelkami a nikoliv písečné duny na pláži či podzemí Gringottů.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Aneb jak se dá skvělá předloha se spoustou tajemství naservírovat co nejjednodušeji a okleštit o to nejlepší - odkrývání slupek pravdy. Zcela zbytečné prozrazení, že Skrk Junior žije a že na Moodym něco nehraje hned na začátku. Nebýt propracovaných akčních scén, už bych se na ten film nepodívala. Harry je protivně umachrovaný (Mám to vejce otevřít? Kdo chce, ať ho otevřu?) a film působí spíš jako sestřih jiným filmem.

Malá Dorritka (2008) (seriál)

Tenhle seriál by měl být doplňkovým materiálem do hodin finanční gramotnosti, aby už nikdo neměl chuť brát si půjčku a nevěřil ve snadný výdělek. Od Dickense jsem tolik romantiky a humoru teda nečekala. Je příliš ošklivé jásat nad tím, že Ona i On si toho tolik protrpěli, než si padli do náruče? Spousta akce, ironie a pocitů... Narozdíl od Pýchy a předsudku, kde MacFadyen většinu času promlčí, tady dostal šanci i hrát. Zamilovala jsem si ubohého Otce Marshalsea, nešťastně zamilovaného Johna, Rigauda s děs nahánějícím přízvukem i charakterem a zaručeně nejlepšího přítele na celém světě - Doylea. Trochu jsem nepochopila konečné vysvětlení, co to tedy měla Amy společného se závětí pana Clennama, ale aspoň mě to donutilo přečíst si posledních 40 stran knihy. Doporučuji všem fandům Austenové a Gaskellové.