Anglické jahody (2008)

Objektivně za 3 hvězdičky, ale vzhledem ke zbytečnému podceňování ze strany ostatních přidávám ještě jednu. První hvězdička za námět, o podobných tématech by se mělo točit . Sice některé scény kopírovaly to, co zrovna běží v pokračování Zdivočelé země, ale to mi nevadilo. Klusův hudební počin v tomto filmu navozuje dobovou atmosféru a mně tam zněl krylovsky. takže druhá hvězdička A střídání černobílých pasáží s barevnými se mi líbilo. Stejně jako souběžné sledování osudů sourozenecké dvojice. Rekvizity poctivě nashromážděné ze šedesátých let. Suma sumárum nejmíň na tu třetí hvězdičku. Příběh nebyl ani tak zdaleka chytlavý jako Rebelové, které filmařsky jsou mnohem lepší, ale podobně jako Rebelové splnil účel: přiblížit dobu, která pro řadu dnešních náctiletých je zaměnitelná s husitstvím. Děj byl možná občas trošku pomalejší a hlavně mladé hrdinky topornější, ale zase to vyvážili mužští hrdinové.

Anna a král (1999)

Nádherná výprava, přesvědčivé herecké podání a poutavě odvyprávěný příběh, který je založen na kontrastech (střet evropského a exotického světa, mužská a ženská role, oddanost a zrada). Zaujme Annina neústupnost a nestrannost při řešení šarvátky jejího syna a nástupce siamského trůnu, upoutá příběh konkubíny Tuptim a jejího milého Balata. Když má Anna vysvětlit problematiku otroctví, dává siamskému princi přečíst Chaloupku strýčka Toma.

Anthropoid (2016)

Při čtení románu Dva proti říši jsem si představoval, jak by vypadal film natočený podle knihy Jiřího Šulce. Při sledování filmu jsem si vybavoval scény z románu. Jediné, co mě rušilo, byly anglicky mluvící české/ německé postavy. Na druhou stranu je unikátní (i záslužné), že zahraniční tvůrci natočí příběh, který je symbolem českého odboje proti nacistům.

Apartmá v hotelu Plaza (1971)

Triptych minipovídek, které jsou hereckou exhibicí Waltera Matthau a jeho partnerek. Radost pohledět, i když ten komediální prvek je postupně zatlačen vážnějším podtextem. Ale ani hořká příchuť pointy nebrání tomu, aby si divák užil skvělý konverzační debl. V první povídce je Maureen Stapletonové (Karen) víc než vyrovnaným soupeřem Samovi. "Kapky se do oka kapou a ne cpou. Proč myslíš, že se tomu říká kapátko?" V druhé se zdá, že Jesse hravě přehrává Muriel (Barbara Harris), ale ta ho svými bezduchými dotazy dostane. A v třetí povídce je Roy neskutečný živel, takže Norma (Lee Grant) hraje pasivnější roli. "Čeho se bojí? Že budou jako my..."

Arabela (1980) (seriál)

Vánoce na začátku 80. let a televizní dárky v podobě premiérových dílů seriálů typu Arabela, Návštěvnící. Létající Čestmír... Aspoň je po čtvrtstoletí co reprízovat. Dokonalé. Počínaje Jeníčkem a Mařenkou, Pajdou a Karlem Majerovými a konče Petrem a Arabelou. Omlouvám se Rumburakovi, Xenii, manželům Blekotovým, Fantomasovi, Vigovi či královským manželům, že jsem je opomenul, ale to bych musel vypsat všechny postavy. No řekněte, kdo by si nechtěl vyzkoušet, jak funguje kouzelný prsten, nebo se zahalit do kouzelného pláště?

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Někdy méně znamená více. Škoda, že si to Vorlíček s Macourkem neuvědomili. Jinak by mohli poměrně slušně navázat na dokonalou první sérii. Nápaditost triků a kouzel vysoká. Nevadila mi ani absence Jany Nagyové. Arabelu s Petrem jednoznačně přehrávají jejich pultanelskými jablíčky ostaršená dvojčata. Dvojrole dítek/popelářů v podání Nárožného a Zedníčka drží sérii nad vodou.

Aréna národů (2012) (pořad)

Imitace Her bez hranic zůstane imitací. Prima pořad nasadila s desetimesíčním odstupem od doby, kdy se natáčel... Aleš Valenta jako moderátor podprůměrný.

Archiv (2009) (TV film)

Scénář Ivy Tasovské a Miroslava Sovjáka vystřižený jako z nepovedené telenovely („kdo s kým, kdy, proč“ zarámované politickým motivem). Vrcholem marnosti je ne/potvrzení otcovství. Hudba Emila Viklického prvoplánovitě tklivá stejně jako pokusy o záběry na rozervaného hrdinu uprostřed krajiny… Dvě hvězdičky za jezevčici Žofinku a hereckou snahu, která ale vyzněla naprázdno…

Arnošt Lustig - devět životů (2012)

Vzpomínání Zdeňka Mahlera nebo připomenutí Ludvíka Aškenazyho a Oty Pavla je zajímavé, ale celkově dokument nepřináší nic nového. Naštěstí Lustig byl opravdu pan vypravěč.