Do hloubky webu (2015)

Keby sa vynechalo filozofovanie a politikárčenie, tak z reálnych faktov by dokument bol najmenej o polovicu kratší. Nehovoriac o tom, koľko ďalších detailov tu chýbalo. Aj keď, „benefit of the doubt” ma núti dodať, že sa jedná o dosť starý dokument, čiže v dobe tvorby možno ani sami tvorcovia všetko nevedeli

Vandiny trampoty (1938)

„Komédia” tak zapletená, že sa v tom človek stratí, ktorá obsahuje len jeden solídny vtip. Je udivujúce, koľko zvratov tvorcovia napchali do takej krátkej stopáže - či skôr sa tam pokúsili napchať.

Elon Musk: The Real Life Iron Man (2018)

Dokument, ktorý vyšiel ešte predtým, než Muskove kontroverzie začali v plnej miere prenikať na svetlo sveta, než neprišlo fiasko s Twitterom (X) a než ľudia nezačali jeho imidž najchytrejšieho človeka v každej oblasti spochybňovať. Dnes už mnohé z vecí, povedaných v dokumente, vyznievajú komicky alebo smutne.

Andula vyhrála (1938)

Haas vo vynikajúcej forme, hláškujúci jeden klenot za druhým, plus Ferbasová, ktorá tu ukázala, že dokáže hrať, keď má na to podklad. Ostatní herci tiež vynikajúci.

Sopka (1997)

V momente, keď začali diskutovať o tom, či evakuovať mesto, pod ktorým práve vybuchla sopka, mi bolo jasné, že toto už nič nezachráni. A nie, zastavenie lávotoku autobusom a zátarasami to nezlepšilo.

Zlato: Dějiny jedné posedlosti (2018) (TV film)

Pár výhrad k dokumentu. 1) Nemá jasno v tom, čo chce rozoberať. A tak skáče medzi históriou zlata, tým, ako sa spracuváva, uskladňuje, aké povesti o ňom kolujú, jeho úlohe dnes a v potenciálnej budúcnosti. Plus samozrejme porovnávanie s inými formami investícií. A tak vo výsledku dokument len skáče chaoticky z jedného do druhého. 2) Nie je objektívny. Komentujú to len zástancovia zlata (osobne zainteresovaní) a nedajú šancu protiargumentom. Okrem toho „zabúdajú” zmieniť niektoré nie celkom nepodstatné detaily. Napríklad, keď hovoria o tom, že zlato si udržalo hodnotu, zatiaľ čo jedna mena za druhou prestala platiť, „zabudli” zmieniť že po celé tisícročia boli tieto peniaze razené zo zlata, čiže viac kryté ani nemohli byť. 3) Špekulácie, ktoré predkladá, dozreli ako mlieko, ktoré zabudnete dať do chladničky. Keď počujete, že USA sa nebude miešať do toho, čo robí Čína, alebo aká úžasná budúcnosť čaká kryptomeny, môžete sa len ironicky usmievať; a tvorcovia asi mlátiť hlavu o stenu. No a mimochodom, tvrdenie, že by mohla existovať kryptomena krytá zlatom, ide proti samotnému zmyslu kryptomien. V momente, kedy by mal bitcoin vlastnú (neviem čo, ale určite nie centrálnu banku) so zlatými rezervami, už by to bola centralizovaná mena, ktorej vývoj by malo na starosti predstavenstvo „centrálnej NEbanky”. A zmyslom kryptomien je byť decentralizované, bez akéhokoľvek vedenia. Má ten dokument v niečom pravdu? Asi áno. Bral by som to ako bernú mincu? Určite nie!

Proč Hitlera nikdo nezastavil (2022)

Veľmi špekulatívny dokument, v ktorom skupinka historikov a autorov diskutuje o tom, čo by bolo keby toto a tamto a prečo by to tak nebolo a ako by to ešte inak mohlo byť, pričom miestami ani nie je jasné, o čo ktorému „komentátorovi” ide. Nakoniec sa v tom stratíte a dosť vyjadrení vyznie nanajvýš divne.