Hlasy (2014)

Totálne komixové spracovanie, kde v rámci žánru chýba snáď len western. Bizardný guláš, miestami vtipný, miestami poriadne drsný a to všetko behom pár sekúnd. Ryan Reynolds osciluje niekde medzi najväčším dobrákom na svete a masovým vrahom. Proste taký mačko-pes (hovoriaci samozrejme:)))

Good Kill (2014)

Andrew Niccol je v mojich očiach veľmi inteligentný scenárista aj režisér a nezmením to ani po tejto "filmovej samovražde", pretože tak divácky unfriendly film som už ozaj dlho nevidel. Téma je viac než zaujímavá a mohla byť poňatá oveľa viac "sexy" alebo jednostrannejšie, vyhrotenejšie, KOMERČNEJŠIE...Niccol išiel svojou tvrdohlavou cestou a ja som mu to zjedol, aj keď nemôžem povedať že som si film užil v tom pravom slova zmysle. Ale celkový dojem, filozofický aspekt vojny, dronov, psychológia "vojaka" a pod. bol podaný tým najlepším možným spôsobom, aby interpretácia bola na divákovi a veľa vecí nepopisovala, ale nechávali sa otvorené zadné vrátka. Preto aj tá čtvrtá *, respect. A ako external soundrack k filmu odporúčam tematicky spriaznený album Drones od Muse:)))

Sedm dní v pekle (2015) (TV film)

Neskutočný nápad a originálne prevedenie. Zabavil som sa takmer maximálne, len tie "boratovské" vsuvky sa mohli dávkovať inak, ale nevadili mi... Celkovo super!

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Nehodnotím radšej obsahovú stránku, pretože to je na veľmi dlhú diskusiu a argumentáciu. Je Snowden hrdina alebo zradca? USA je tu vnímané ako všeobecné zlo, ale nakoniec je OK, keď sa "uchýli" do Ruska, čo je ešte horšia a prepracovanejšia mašinéria?... atď atď. Každopádne dokument je to nesmierne silný, pretože zachytáva v "priamom prenose" priam historické udalosti a okolnosti. V tomto smere dávam skalp dolu!

Noční běžec (2015)

Jednoznačne najslabší film kooperácie Neeson - Serra. Na rozdiel od Non-stop, kde scenáristi skvelý triler absolútne pochovali ku koncu sa tentokrát jedná tak trochu o scenáristický "prúser" od začiatku...Klišé na klišé, ementálová logika plná dier a barličiek...Film typu "toto som už niekde videl a v oveľa lepšom vydaní". Začínam mať nepríjemný pocit, že Neeson hrá stále tú istú postavu, len prechádza z filmu do filmu a už je z toho tak trochu trápny stereotyp... A všetky tie kamerové nájazdy a filtre to naozaj nezachánia.

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Po "jednotke" som MUSEL dať hneď "dvojku" a tá ešte prekonala veľmi vysoko nastavenú laťku!!!! Film, ktorý sa nesere a dáva na frak všetkému a všetkým. Krutý, bolestivý a najmä veľmi popisný do takej miery, že sa s tým vie človek zžiť aj v našich končinách aj s našim "system of a down". Okrem silného politického kontextu je skvelé to, že ten film má príbeh, postavy, psychológiu. Wagner Moura opäť geniálny, tak ako všetci herci - tá autenticita je miestami rovná nejakému dokumentu. Tento krát mi nepripomenul mladého Branda ale postavu Corrada Cattaniho z kultovej Chobotnice, aj výzorom aj svojim solitérstvom - sám proti všetkým a všetkému nespravodlivému. Záverečná reč v "senáte" priam kultová! No comment, paráda a rana presne medzi oči!

Elitní jednotka (2007)

4,5*/5 .... Ultimátny masaker... nečakaný a o to lepší. Film, ktorý ma zasiahol ako rana z pušky člena BOPE! Politicky brutálne nekorektný (NO A ČO!?!), nekonformný, neskutočne drsný a najmä - neuveriteľne autentický! Výkon Wagnera Mouru je to najlepšie a napresvedčivejšie, čo som za poslednú dobu videl, ten chlap má charizmu a vyzerá ako Marlon za mlada!:) Film, ktorý presahuje škatulky a ktorý STRIEĽA OSTRÝMI!

Stárnoucí gigolo (2013)

Film, ktorý by hravo zapadol do Woodyho poslednej, už tak trochu "zotrvačníckej" fimografie. To nemyslím v zlom, pretože tento typ totálne ľahkých, nič neriešiacich filmov mám naozaj rád, so všetkými pozitívami aj negatívami. Aj tak mám z toho celého pocit, že John Torturro mal hlavnú motiváciu zahrať si s Woodym a dať trojku so Sharom a Sofiou, len nevedel ako na to, tak si to celé sám napísal aj zrežíroval týmto spôsobom:)

Co jsme komu udělali? (2014)

Toto mohli natočiť a napísať jedine francúzi! Politická korektnosť zabránila distribúcii v USA? Neuveriteľné! Inteligentnejšiu komédiu človek môže hľadať aj lupou, nájde len ťažko. A ten, kto film berie s nadhľadom MUSÍ pochopiť, že sa jedná predovšetkým o výsmech stereotypného videnia jednotlivých kultúr, v ktorých sa (ruku na srdce) občas nájde každý z nás. Ja som sa bavil kráľovsky a viem veľmi ľahko odpustiť ten "zrýchlený" záver. Inak maximálna spokojnosť a politicky nekorektne dávam plný počet!:)