Rozchod Nadera a Simin (2011)

120 minút vrcholne autentickej atmosféry, kde herci pôsobia ako obyčajní ľudia s obyčajnými problémami, ktoré v kontexte iránskej kultúry a tradícií pôsobia fascinujúco. To, čo je vo filme najcennejšie sú práve geniálne zrežírované a herecky stvárnené citlivé vzťahové momenty, nedopovedané morálne dilemy a vierou definované rozhodnutia...Nevšedný filmový zážitok!

Koupili jsme ZOO (2011)

Milý rodinný film, ktorý si celý čas drží všetky atribúty v jednej rovine - ničím extra nenadchne, neprekvapí, ani nerozčúli, dobre sa naň pozerá. Občas je realita ponúkaná príliš idealisticky a naivne, ale v rámci žánru sa to celé dá uniesť. Potešili hlavne zvieracie herecké výkony a to, že popri záplave akčných-dramatických a romantických filmov aj takéto filmy treba.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Evidentne je pre Jeuneta aj v tomto filme dôležitá najmä forma pred (slabším) príbehom. V prvom rade sú to rôzne filtre, ktoré scénam dodávajú emocionálne zafarbenie, takisto očarujúca je vizuálna hravosť a nápady. Herci sú zvolení tak, aby boli zapamätatelní a vhodne dekorovali kreatívny kontext. Staré známe a spoluprácou osvedčené tváre Audrey, Dominique Pinon...Všetky tieto prvky sú pre Jeuneta príznačné. Rozdiel v úspechu jeho filmov spočíva už len v tom, či obsah a forma do seba dobre zapadá. V príliš dlhých zásnubách je jednoznačne prepálená stopáž a mnoho dejových odbočiek a vsuviek, bez ktorých by sa divák pokojne zaobišiel. Na druhej strane pár scén, ktoré vyrazili dych (vzducholoď, bombové útoky, čarokrásne zobrazené prostredie okolo/v majáku...). Nezabudnuteľnými pre mňa zostanú scény nasnímané originálne a s fantáziou.

Expres na západ (2011) (TV film)

Slovný pingpong o existenciálnych témach v uzavretom priestore, v ktorom sa môže divák cítiť občas tesne a menej komfortne, zvlášť ak nemá náladu psychicky sa nastaviť a vstrebať všetky tie úvahy podložené argumentami dvoch starších pánov, ktorí zdá sa majú najlepšie roky svojho života za sebou. Ťažké sústo na jedno vzhliadnutie. Súhlasím s Jojineckom, ze niekedy chýbala kratšia chvíľka na zamyslenie sa, kedže diskusia bola dosť obsažná. Po stránke hereckej niet čo vytknúť, Samuel L. Jackson je výborný a Tommy Lee Jones dobrý. Celkový dojem uspokojivý a priemerný.

Tohle je ráj (2012)

Komédia, ktorá má svoj špecifický charakter. Nevie, čím by zaujala. Jeden jediný rozmer zostal naplnený - herecká stránka uspokojujúca potreby diváka, ktorý si chce pozrieť niečo ľahké, oddychové, komediálne. Paul Rudd a Jennifer Aniston ako fungujúci a celkom uveriteľný pár. Avšak ten zvyšok - mix hippíkov, komercionalizmu versus naturalizmu, hraničných vtípkov, kvázi humorných postáv a scén okorenené hystériou a naivitou príbehu sa ťažko vstrebáva so spokojnosťou.

Víla (2011)

Štýl humoru a vlastne celý príbeh v The Fairy ma celkom minuli. Zvlášť silene pôsobili všetky postavy, grotesktné scénky a vtípky a celý čas som mala pocit, že sledujem francúzsku kópiu Kaurismäkiho. Atmosféru možno nazvať aj poetickou, no čo z toho, keď to ako celok vyznieva zúfalo nudne...Moju pozornosť zbystrili dve choreografické čísla, zvyšok hodnotím ako nevydarený a nevzrušivý umelecký pokus.

Lawrence z Arábie (1962)

Povinná jazda pre filmových nadšencov. Zároveň kult a klasika, ktorá vzhľadom na rok vzniku ponúka viac ako trojhodinový pohľad na režisérske zručnosti. Peter O´Toole a Omar Sharif sú ako Vinnetou a Old Shatterhand v púšti:)Toľko komparzu, zvierat, púšteho prachu a prostriedkov možno nájsť len v máloktorom filme. Na celkovú stopáž treba mať trpezlivosť a pochopenie aj pre fakt, že hlavne ku koncu forma presahuje obsah a miestami príbeh naberá patetický charakter.

Všechny polohy lásky (2006)

Nenápadný film zo španielskej produkcie, ktorý nesklamal spracovaním, herecky a tematicky. Tých tém je tu možno trochu viac ( súrodenecké, partnerské vzťahy, homosexualita, väzenské prostredie, šikana, vzťah k sebe samému, vzťah otca a syna, milostný trojuholník...), no v zásade držia ucelene po kope. Súhlasím, že film môže v mnohom pripomínať Almodovara, verím tomu, že ten by do spracovania dal viac farieb, temperamentu, horlivosti a vášne. A tak "Všetky podoby lásky" sú pre mňa filmom komornejším a realistickým, výborným v detailoch, s typickým španielským rukopisom.

Chlapi nepláčou (2000)

Priemerne zábavný pohľad na poľskú mafiu. Oddychová komédia, ktorá poteší občas vydarenými hláškami a zapamatateľnými postavami.

Nebeská stvoření (1994)

Ono tam toho fantazijného zmýšľania mladých dám mohlo byť pokojne aj viac a ušetrili by sme si pohľad na zbytočné a nič nehovoriace dialógy a scény. Svet mladej Pauline bol v začiatku veľmi jednoducho podaný, bez výrazových prostriedkov a nižšou réžijnou kreativitou. To, čo prišlo neskôr bola už iná káva. Len čo s tým úvodným nudným rozbehom?